interpretacje podatkowe indywidualne

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu interpretacje podatkowe indywidualne. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące interpretacje podatkowe indywidualne.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


  • Kiedy wydatki na wynajem mieszkania przez przedsiębiorcę mogą być kosztem

    Kiedy wydatki na wynajem mieszkania przez przedsiębiorcę mogą być kosztem

    Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie wdrażania systemów informatycznych. Obecnie realizuję kontrakt na stałą obsługę, wymagający ciągłych wyjazdów poza miejscowość, w której mieszkam. Żeby zapewnić sobie tam odpowiednie warunki do pracy (oraz do spotkań z klientami i współpracownikami), a także ograniczyć koszty noclegów, wynajęłam mieszkanie. Zaznaczam, że umowę najmu mieszkania zawarłam jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Czy mogę wydatki na wynajem odnieść w koszty uzyskania przychodu?

    czytaj więcej

  • Czy budynek z umowami najmu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w VAT

    Czy budynek z umowami najmu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w VAT

    Zgodnie z przepisami wspólnotowymi przy zbyciu całości lub części majątku państwa członkowskie UE mogą uznać, że dostawa towaru nie nastąpiła, a nabywca będzie traktowany jako następca prawny przekazującego. Jednak czy taka wykładnia prowspólnotowa usuwa wątpliwości dotyczące pojęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa z ustawy o VAT?

    czytaj więcej

  • Certyfikat rezydencji przesłany drogą elektroniczną a pobór podatku u źródła

    Certyfikat rezydencji przesłany drogą elektroniczną a pobór podatku u źródła

    Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej spółka z o.o. dokonuje zakupu biletów lotniczych od zagranicznych przewoźników. Loty są wykonywane na trasach międzynarodowych. Zakup biletu jest potwierdzany fakturą zawierającą nazwę przewoźnika i trasę przelotu. Kwota wskazana na fakturze przelewana jest na rachunek bankowy lub opłacana kartą kredytową. Posiadamy certyfikat rezydencji przesłany przez zagranicznych przewoźników drogą elektroniczną. Czy w związku z tym, że spółka posiada certyfikat rezydencji przesłany drogą elektroniczną, a nie posiada jego oryginału, jest zobowiązana stosownie do art. 26 ust. 1 ustawy o CIT do poboru podatku u źródła z tytułu należności wypłacanych zagranicznym przewoźnikom?

    czytaj więcej

  • Jak rozliczyć wypoczynek letni dla dzieci pracowników sfinansowany ze środków obrotowych pracodawcy

    Jak rozliczyć wypoczynek letni dla dzieci pracowników sfinansowany ze środków obrotowych pracodawcy

    W ABC sp. z o.o. działa zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Dodatkowo spółka zdecydowała się dofinansować wypoczynek letni dla niepełnoletnich dzieci pracowników. Wprowadziła stosowne zapisy w regulaminie wynagradzania. Dofinansowaniem objęty został wypoczynek w formach zorganizowanych (kolonie, obozy) przez podmioty prowadzące działalność w zakresie organizowania wypoczynku dzieci na zasadach określonych w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży, posiadające stosowne akredytacje kuratora oświaty. Kwota dofinansowania wynosi 500 zł (bez względu na liczbę dzieci danego pracownika korzystających z wypoczynku). Przyznanie dofinansowania nie jest uzależnione od statusu materialnego (dochodowego) pracownika ani nie jest różnicowane w zależności od tego statusu. Wypłaty pierwszych dofinansowań spółka dokona w okresie 18–20 lipca 2016 r. Dotyczyć one będą dzieci korzystających z wypoczynku w okresie od 27 czerwca do 8 lipca 2016 r. Łączna kwota dofinansowań za ten okres wynosi 4000 zł (otrzyma je 8 pracowników). Dofinansowania zostaną przelane na rachunek bankowy uprawnionych pracowników w dniach 18–20 lipca 2016 r. Zgodnie z regulaminem wynagradzania pracownik powinien złożyć wniosek o dofinansowanie wraz z dokumentami potwierdzającymi wydatek na wypoczynek i jego charakter w terminie 7 dni od dnia zakończenia wypoczynku, a pracodawca ma 7 dni na przelanie dofinansowania na rachunek bankowy pracownika. Jak prawidłowo spółka powinna rozliczyć przedmiotowe dofinansowanie na gruncie CIT i VAT? Czy na spółce ABC jako płatniku ciążą jakieś obowiązki w zakresie PIT? VAT i zaliczki na CIT spółka rozlicza miesięcznie.

    czytaj więcej

  • Czy fizjoterapeuta musi mieć kasę fiskalną?

    Czy fizjoterapeuta musi mieć kasę fiskalną?

    Jestem fizjoterapeutą i chcę zacząć dorabiać, świadcząc usługi indywidualnym klientom – pisze pan Jakub. – Czy taka działalność wymaga instalowania kasy rejestrującej? Są to w pewnym zakresie usługi medyczne – pyta czytelnik.

    czytaj więcej

  • Masz blaszany garaż? Wkrótce możesz zapłacić za niego podatek

    Masz blaszany garaż? Wkrótce możesz zapłacić za niego podatek

    Konstrukcje wznoszone przez mieszkańców coraz bardziej doskwierają lokalnym władzom. Dlatego chcą nałożyć na nie opłaty. Resort finansów jest ostrożny, ale nie odrzuca takiej możliwości.

    czytaj więcej

  • Jak rozliczyć wynajem mieszkań dla pracowników (weekend)

    Jak rozliczyć wynajem mieszkań dla pracowników (weekend)

    Nasze przedsiębiorstwo świadczy usługi budowlane. Ostatnio podpisaliśmy umowę na wykonanie prac budowlanych w innym mieście, niż znajduje się siedziba firmy. Prace będą trwały około pół roku, dlatego też wynajęliśmy dla pracowników mieszkanie. Czy takie wydatki możemy zaliczyć do kosztów? Czy udostępnienie pracownikom mieszkania będzie stanowiło dla nich przychód?

    czytaj więcej

  • Skarbówka chce, aby rejestrować paliwo do prywatnych przejazdów pracowników

    Skarbówka chce, aby rejestrować paliwo do prywatnych przejazdów pracowników

    Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu stanął po stronie fiskusa i uznał, iż istnieje obowiązek stosowania kasy rejestrującej w przypadku zużycia paliwa na cele osobiste przez pracownika.

    czytaj więcej

  • Nagrody z zysku są inaczej rozliczane w rachunkowości niż w podatku dochodowym

    Nagrody z zysku są inaczej rozliczane w rachunkowości niż w podatku dochodowym

    Ich wypłata za poprzedni rok w bieżącym okresie nie wpłynie na pogorszenie aktualnego wyniku finansowego. A ponadto przyczyni się do zmniejszenia podstawy opodatkowania.

    czytaj więcej

  • Spór o VAT: WSA za komornikami, Sąd Najwyższy za dłużnikami

    Spór o VAT: WSA za komornikami, Sąd Najwyższy za dłużnikami

    Według SN opłaty komornicze zawierają w sobie VAT. Sądy administracyjne twierdzą, że egzekucja to nie działalność gospodarcza i o VAT nie ma mowy.

    czytaj więcej

  • W sprawie komorników powinien rozstrzygnąć Naczelny Sąd Administracyjny, a nie Sąd Najwyższy

    W sprawie komorników powinien rozstrzygnąć Naczelny Sąd Administracyjny, a nie Sąd Najwyższy

    Mówiąc obrazowo: komornicy wygrywają ważne potyczki, natomiast wynik całej kampanii nie został jeszcze definitywnie przesądzony. Zdecydują o tym dopiero rozstrzygnięcia NSA - mówi Jakub Marusik, doradca podatkowy w Kancelarii Adwokacko-Podatkowej prof. dr. hab. Henryka Dzwonkowskiego.

    czytaj więcej

  • Przedsiębiorca nie zapłaci, gdy fiskus zmieni zdanie

    Przedsiębiorca nie zapłaci, gdy fiskus zmieni zdanie

    Koniec z dopłacaniem podatków, ceł czy innych danin za pięć lat wstecz, gdy urzędnicy zaczną po nowemu interpretować przepisy. W praworządnym państwie prawa to niedopuszczalne – uważa resort rozwoju.

    czytaj więcej

  • Czy przedwcześnie wystawioną fakturę zaliczkową należy uznać za pustą? Pewności nie ma

    Czy przedwcześnie wystawioną fakturę zaliczkową należy uznać za pustą? Pewności nie ma

    Przekazanie jej przed otrzymaniem zaliczki jest powszechnie stosowane. Nie ma kłopotów, gdy wpłynie ona w terminie 30 dni od wystawienia dokumentu. Jednak gdy kontrahent zapłaci później, to może wyniknąć wiele problemów

    czytaj więcej

  • Zmiana udziału w zyskach po zakończeniu roku obrotowego

    Zmiana udziału w zyskach po zakończeniu roku obrotowego

    Czy zmiana umowy spółki osobowej w zakresie udziału w zyskach będzie miała wpływ na wysokość zaliczek na podatek odprowadzony przez wspólnika przed tą zmianą? Czy jeżeli doszło do niej po zakończeniu roku obrotowego i w jej wyniku zwiększył się udział wspólnika w zysku spółki z mocą od początku roku, to wspólnik będzie zobowiązany do korekty zaliczek na podatek dochodowy oraz zapłaty odsetek za zwłokę?

    czytaj więcej

  • Jak rozliczyć świadczenia urlopowe dla pracowników

    Jak rozliczyć świadczenia urlopowe dla pracowników

    ABC sp. o.o. zatrudnia 12 pracowników (według stanu na 1 stycznia 2016 r. w przeliczeniu na pełne etaty). Wszyscy pracownicy zatrudnieni są na pełny etat. Zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych spółka nie utworzyła zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, lecz wypłaca świadczenia urlopowe każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. 11 lipca 2016 r. zostało wypłacone świadczenie urlopowe pracownikowi udającemu się na urlop w okresie od 12 do 28 lipca 2016 r. w wysokości 1000 zł (ustalonej przez pracodawcę). Świadczenie to zostało w 2016 r. wypłacone temu pracownikowi po raz pierwszy. Pracownik, któremu wypłacono to świadczenie urlopowe, jest zatrudniony na pełny etat w normalnych warunkach. Jak spółka ABC powinna rozliczyć wypłatę świadczenia urlopowego na gruncie CIT, PIT (obowiązki płatnika) i VAT? Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy. VAT i zaliczki na CIT spółka rozlicza miesięcznie.

    czytaj więcej

  • Petycje: Podatnicy piszą, minister odpisuje

    Petycje: Podatnicy piszą, minister odpisuje

    Resort wydał już i opublikował kilkanaście odpowiedzi na petycje. W kolejce czekają następne, w tym o VAT, PIT itp. Okazuje się, że nie każdy woli złożyć interpretację indywidualną.

    czytaj więcej

  • Fiskus nie odpowiada za błędną odpowiedź

    Fiskus nie odpowiada za błędną odpowiedź

    Interpretacja indywidualna chroni bardziej niż odpowiedź na petycję, ale nie daje prawa do odsetek w razie pomyłki fiskusa. – Oprocentowane są tylko nadpłaty powstałe w sytuacjach wyraźnie określonych w przepisach. Nie zostały wśród nich wymienione przypadki zmiany interpretacji indywidualnych – wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach 30 czerwca 2016 r. (nr IBPB-2-2/4518-7/16/MM).

    czytaj więcej

  • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne