interpretacje podatkowe indywidualne

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu interpretacje podatkowe indywidualne. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące interpretacje podatkowe indywidualne.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Raportowanie przez emitentów w gąszczu przepisów

  Raportowanie przez emitentów w gąszczu przepisów

  Od 3 lipca 2016 r., kiedy weszło w życie rozporządzenie MAR (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku), minęły ponad cztery miesiące. Giełdowy świat nie stanął na głowie – wielu emitentów dostosowało się do nowych przepisów i opracowało polityki informacyjne na nowo. Z innej strony, czytając raporty bieżące, daje się odczuć niepewność. Obecnie ich przygotowanie spędza sen z powiek niejednemu członkowi zarządu czy menedżerowi relacji inwestorskich. Komisja Nadzoru Finansowego się przygląda, reagując w razie potrzeby i naprawiając błędy ustawodawcy. Wciąż trwa oczekiwanie na nową ustawę oraz rozporządzenia, które wskażą drogę i wyeliminują obecne sprzeczności w przepisach. Ustawa znajduje się na etapie prac legislacyjnych.

  czytaj więcej

 • Sejm za ustawą utrzymującą dotychczasową kwotę wolną od podatku

  Sejm za ustawą utrzymującą dotychczasową kwotę wolną od podatku

  Sejm uchwalił ustawę wydłużającą do 1 stycznia 2018 roku dotychczasową kwotę wolna od podatku, a zarazem nakładającą podatek na Fundusze Inwestycyjne Zamknięte.

  czytaj więcej

 • Reforma fiskusa i uszczelnianie systemu coraz bliżej

  Reforma fiskusa i uszczelnianie systemu coraz bliżej

  Krajowa Administracja Skarbowa powstanie 1 marca 2017 r., a podatek od handlu wejdzie w życie od 2018 r. Kwota wolna od PIT pozostanie na razie bez zmian, za to podatników przestaną chronić niektóre interpretacje. Sejm przyjął także nowelizację VAT.

  czytaj więcej

 • Niepełnosprawny dostosował zakupiony samochód dostawczy do przewozu wózka? Musi zapłacić podatek

  Niepełnosprawny dostosował zakupiony samochód dostawczy do przewozu wózka? Musi zapłacić podatek

  Tylko zakup na własne potrzeby samochodu osobowego pozwoli osobie niepełnosprawnej uniknąć zapłaty 2 proc. PCC. Kupno samochodu ciężarowego jest opodatkowane.

  czytaj więcej

 • Szykują się zmiany dla przedsiębiorców. Morawiecki przedstawił "Konstytucję biznesu"

  Szykują się zmiany dla przedsiębiorców. Morawiecki przedstawił "Konstytucję biznesu"

  Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść przedsiębiorców, stosowanie wobec nich zasady pewności prawa, gwarantującej, że raz przyjęta interpretacja prawa nie będzie przez urzędy zmieniana - to niektóre elementy projektu ustawy Prawo przedsiębiorców, przygotowanego przez ministerstwo rozwoju. Poniżej załączamy dokument.

  czytaj więcej

 • Jakie urzędowe sprawy załatwimy przez internet?

  Jakie urzędowe sprawy załatwimy przez internet?

  Słyszałam, że profil zaufany, niezbędny do korzystania z oferowanych przez urzędy usług online, można wyrobić, będąc klientem banku. Logując się do bankowości elektronicznej, nie widzę jednak tego typu opcji. Kompletnie nie wiem, od czego zacząć. Zastanawiam się, czy za założenie profilu bank pobierze opłatę oraz jak dużo czasu zajmie załatwianie formalności – pisze pani Grażyna. – Nie wiem również, w czym tak dokładnie może mi pomóc posiadanie profilu zaufanego – dodaje czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Konstytucja dla biznesu: Fiskus złagodnieje, obciążenia dla przedsiębiorców spadną

  Konstytucja dla biznesu: Fiskus złagodnieje, obciążenia dla przedsiębiorców spadną

   Będzie ulga na złe długi w podatkach dochodowych. Dziedziczenie firmy będzie nieopodatkowane. Minister finansów będzie musiał wydać interpretację ogólną, gdy wyrok NSA będzie sprzeczny z jego wcześniejszym stanowiskiem

  czytaj więcej

 • Pensja dyrektora ze spółki maltańskiej nie pozwala na optymalizację

  Pensja dyrektora ze spółki maltańskiej nie pozwala na optymalizację

   Na gruncie umowy polsko-maltańskiej nigdy nie dojdzie do podwójnego nieopodatkowania dochodu. Jeśli w praktyce tak się dzieje, to jest to raczej skutkiem uchylania się od obowiązków wobec fiskusa.

  czytaj więcej

 • Wielkie zamieszanie z podatkiem od wiatraków

  Wielkie zamieszanie z podatkiem od wiatraków

  Są już pierwsze interpretacje dotyczące opodatkowania turbin od 2017 r. Część gmin uważa, że ich właściciele będą musieli płacić wyższy podatek, część – że nic się nie zmieni.

  czytaj więcej

 • Konstytucja biznesu już modyfikowana: Nie będzie zmian w kosztach podatkowych

  Konstytucja biznesu już modyfikowana: Nie będzie zmian w kosztach podatkowych

  Ministerstwo Rozwoju porzuciło kontrowersyjny pomysł zgodnie z którym przedsiębiorca miałby odliczyć od przychodu tylko połowę kosztów eksploatacji auta firmowego. Nie będzie też innych zmian dotyczących kosztów m.in. tych promujących dobroczynność.

  czytaj więcej

 • Do jakiej grupy Klasyfikacji Środków Trwałych zaliczyć panele słoneczne i jak je amortyzować

  Do jakiej grupy Klasyfikacji Środków Trwałych zaliczyć panele słoneczne i jak je amortyzować

  PROBLEM: Firma (spółka z o.o.) chce zainstalować panele fotowoltaiczne (słoneczne) o wartości 50 tys. zł, które posłużą do ogrzewania budynku i wody. Do jakiej grupy KŚT zakwalifikować to urządzenie? Czy spowoduje ono konieczność zwiększenia wartości budynku? Jak amortyzować panele i budynek?

  czytaj więcej

 • Spory dotyczące rozpoznawania kosztów pośrednich w czasie trwają od lat

  Spory dotyczące rozpoznawania kosztów pośrednich w czasie trwają od lat

  PROBLEM: Od wprowadzenia przepisów różnicujących zasady potrącalności od przychodów bezpośrednich i pośrednich kosztów uzyskania przychodów minęła prawie dekada. W odpowiedzi na pytanie, czy nowelizacja ustawy o CIT, jaka weszła w życie 1 stycznia 2007 r., rozwiała spory interpretacyjne co do rozpoznawalności kosztów podatkowych w czasie, należy zaprzeczyć. Wprowadzenie podziału na koszty bezpośrednie i pośrednie było ukierunkowane na zakończenie sporów interpretacyjnych i wprowadzenie zasady, że koszty bezpośrednie są, z wyjątkami, potrącalne w momencie powstania związanych z nimi przychodów podatkowych, a koszty pośrednie na bieżąco, tj. w momencie ich poniesienia. Te spory się jednak nie zakończyły.

  czytaj więcej

 • Trzeba czasu by przygotować się do zmian w podatkach. Czy politycy o tym wiedzą?

  Trzeba czasu by przygotować się do zmian w podatkach. Czy politycy o tym wiedzą?

  Listopad to miesiąc, w którym zaczynamy się zastanawiać, czy parlament zdąży uchwalić wszystkie zmiany w ustawach podatkowych. Wielu przywołuje tu orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. Wynika z niego, że w podatkach dochodowych (rozliczanych rocznie) oraz gdy zmiany są na niekorzyść podatników, konieczne jest co najmniej miesięczne vacatio legis. Ustawodawca ma więc czas na zmiany w podatkach dochodowych do 30 listopada, ale jak podkreślają eksperci (patrz opinia prof. Adama Mariańskiego), takie vacatio legis powinno dotyczyć wszystkich podatków i co istotne, powinno być dłuższe niż miesiąc.

  czytaj więcej

 • Senat za podniesieniem do 6,6 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających

  Senat za podniesieniem do 6,6 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających

  Podniesienie do 6,6 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających zakładają poprawki do noweli o PIT, CIT i Ordynacji podatkowej, które senatorowie poparli w głosowaniu w nocy z poniedziałku na wtorek. Teraz nowela wróci do Sejmu, który zdecyduje, czy przyjąć poprawki.

  czytaj więcej

 • Komisja finansów za kwotą wolną od podatku w wysokości 6,6 tys. dla najmniej zarabiających

  Komisja finansów za kwotą wolną od podatku w wysokości 6,6 tys. dla najmniej zarabiających

  Podniesienie do 6,6 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających zakładają poprawki senackie do noweli o PIT, CIT i ordynacji podatkowej, które we wtorek rano pozytywnie zarekomendowała sejmowa komisja finansow. Kwota wolna nie ulegnie zmianie dla osób o dochodach między 11 tys. i 85 528 zł.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne