interpretacje podatkowe indywidualne

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu interpretacje podatkowe indywidualne. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące interpretacje podatkowe indywidualne.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Samorządy zniechęcane do korygowania VAT wstecz

  Samorządy zniechęcane do korygowania VAT wstecz

  Projekt specustawy dotyczącej centralizacji podatku naliczonego w gminach, powiatach i województwach przewiduje rozwiązania, które utrudnią jednostkom odzyskiwanie pieniędzy

  czytaj więcej

 • Zakup z karty kredytowej to dla sprzedającego fiskalna pułapka

  Zakup z karty kredytowej to dla sprzedającego fiskalna pułapka

  Taka transakcja nie spełnia zapłaty za pośrednictwem banku, co wymusza zakup kasy fiskalnej. Inaczej, gdy płatność jest dokonywana online poprzez system PayPal – czytamy w ostatnich, niekorzystnych interpretacjach.

  czytaj więcej

 • Koszty w firmie. Fiskus łagodnieje wobec niektórych wydatków osobistych

  Koszty w firmie. Fiskus łagodnieje wobec niektórych wydatków osobistych

  W ostatnich miesiącach pojawiło się dużo interpretacji prawa podatkowego dotyczących zaliczania firmowych wydatków na dokształcanie do kosztów uzyskania przychodu.

  czytaj więcej

 • Dyrektor izby zna się na przepisach, a nie na ekonomii

  Dyrektor izby zna się na przepisach, a nie na ekonomii

  Minister finansów ma prawo odmówić wydania interpretacji indywidualnej, jeżeli pytanie podatnika wymaga od organu wiedzy, której ten nie ma – orzekł WSA w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Sąd kolejny raz broni drobnych wspólników przed ministrem finansów

  Sąd kolejny raz broni drobnych wspólników przed ministrem finansów

  Mniejszościowi udziałowcy i akcjonariusze także mogą wymieniać udziały i akcje bez podatku – potwierdził WSA w Gdańsku.

  czytaj więcej

 • Podatnik nie wystąpił o zwrot? Nie może domagać się odszkodowania

  Podatnik nie wystąpił o zwrot? Nie może domagać się odszkodowania

  Nawet korzystna interpretacja nie daje możliwości domagania się od Skarbu Państwa odszkodowania, jeżeli podatnik nie zrobił nic, by dostać zwrot nadpłaty.

  czytaj więcej

 • Projekt nowej ordynacji podatkowej w 2017 roku: Zobacz, co może się zmienić

  Projekt nowej ordynacji podatkowej w 2017 roku: Zobacz, co może się zmienić

  Prace nad projektem nowej Ordynacji podatkowej trwają zgodnie z harmonogramem, projekt będzie gotowy w październiku 2017 r. - powiedział przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego prof. Leonard Etel.

  czytaj więcej

 • Opłacalna sprzedaż dotowanych maszyn: Polski przedsiębiorca dwukrotnie zyska na unijnym dofinansowaniu

  Opłacalna sprzedaż dotowanych maszyn: Polski przedsiębiorca dwukrotnie zyska na unijnym dofinansowaniu

  Przedsiębiorca może zyskać dwukrotnie na dofinansowaniu. Najpierw dostanie pieniądze, a potem jeszcze zaliczy do podatkowych kosztów niezamortyzowaną część kupionych za nie pojazdów bądź innych środków trwałych.

  czytaj więcej

 • ePUAP dla adwokatów i radców prawnych nie działa: Jest potwierdzenie, a nie ma interpretacji

  ePUAP dla adwokatów i radców prawnych nie działa: Jest potwierdzenie, a nie ma interpretacji

  ePUAP nie działa – alarmują doradcy, adwokacji i radcowie prawni. Żeby odebrać pismo, muszą najpierw formalnie zaaprobować jego doręczenie, ale treści i tak nie widzą

  czytaj więcej

 • Ulga rehabilitacyjne: Jakie prace remontowe można uwzględnić w PIT?

  Ulga rehabilitacyjne: Jakie prace remontowe można uwzględnić w PIT?

  W rocznym PIT można uwzględnić wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań i domów. Muszą być tylko związane z potrzebami wynikającymi z rodzaju niepełnosprawności.

  czytaj więcej

 • Biura podróży: Jak rozliczyć usługę turystyczną

  Biura podróży: Jak rozliczyć usługę turystyczną

  Podatnik VAT czynny prowadzi niewielkie biuro podróży. 1 kwietnia 2016 r. nabył we własnym imieniu i na własny rachunek od dużej firmy turystycznej (podatnika VAT czynnego) dwa miejsca na dwutygodniowe wczasy na Maderze (1–15 czerwca). Zapłaty dokonał 4 kwietnia. Nabyta usługa ma charakter kompleksowej usługi turystycznej obejmującej przelot samolotem na Maderę i z powrotem, zakwaterowanie i wyżywienie w hotelu, ubezpieczenie, dodatkowe atrakcje. Koszt zakupu jednego miejsca to 7000 zł. Zakup usługi udokumentowano fakturą, którą przedsiębiorca otrzymał 8 kwietnia, na łączną kwotę 14 000 zł (faktura nie zawierała stawki i kwoty VAT, lecz adnotację „procedura marży dla biur podróży”). Nabyte miejsca na wczasy przedsiębiorca sprzedał we własnym imieniu i na własny rachunek 29 kwietnia osobie indywidualnej w cenie 8230 zł za miejsce, łącznie otrzymał 16 460 zł (pobierając z góry zapłatę). Sprzedaż udokumentował paragonem fiskalnym.

  czytaj więcej

 • Czy samozatrudniony może ogłosić upadłość konsumencką

  Czy samozatrudniony może ogłosić upadłość konsumencką

  Problem: Osoba, która przeszła na samozatrudnienie, nawet jeśli po uszy pogrążona jest w prywatnych długach, które narastały przez wiele lat, nie może ogłosić upadłości konsumenckiej! A to dlatego, że z przepisów wynika wprost, że upadłość konsumencką może ogłosić wyłącznie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. A samozatrudniony w myśl przepisów jest właśnie osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Problem jest tym większy, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być dla wielu osób pogrążonych w finansowych tarapatach szybsze i bardziej korzystne niż ogłoszenie upadłości na zasadach obowiązujących przedsiębiorców. W praktyce więc osoby, dla których samozatrudnienie jest często jedyną możliwością utrzymania źródła dochodów, mają poważny problem. Zwłaszcza że powszechna jest praktyka przedsiębiorców, którzy uzależniają zatrudnienie kandydata do pracy od tego, czy założy i będzie prowadził własną działalność gospodarczą. Pojawia się pytanie: czy osoby, których samozatrudnienie wiąże się ze świadczeniem usług na rzecz jednej firmy, a przeważający udział w ich zobowiązaniach mają kredyty konsumenckie i inne prywatne długi, nie powinny składać wniosków o upadłość jako konsumenci, licząc na to, że sąd uzna, że ta działalność jest de facto fikcyjna? ©?

  czytaj więcej

 • Rządowy plan na wyłudzających VAT i zawyżających koszty

  Rządowy plan na wyłudzających VAT i zawyżających koszty

  Ministerstwo Finansów nie rezygnuje z dużej nowelizacji VAT zakładającej zmiany wymierzone w oszustów. A sejmowa komisja ostatecznie chce poprzeć obniżenie limitu transakcji gotówkowych z 15 tys. euro do 15 tys. zł.

  czytaj więcej

 • Świadczenia pracownicze. Fiskus wycofał korzystną interpretację i zapowiada, że się jej przyjrzy

  Świadczenia pracownicze. Fiskus wycofał korzystną interpretację i zapowiada, że się jej przyjrzy

  Wiele zamieszania wprowadziła ostatnio interpretacja indywidualna z 14 grudnia 2015 r., nr IPPB4/4511-3-95/15-2/JK3, w której dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że zwrot wydatków za korzystanie z prywatnego samochodu do służbowych wyjazdów nie jest w ogóle przychodem pracowników. To pozytywne dla podatników stanowisko było zaskakujące, gdyż do tej pory fiskus był odmiennego zdania (z wyjątkami dla szczególnych grup pracowniczych). Niestety interpretacja ta została już usunięta z ministerialnej bazy, a Ministerstwo Finansów zapowiada, że zostanie poddana wnikliwej analizie.

  czytaj więcej

 • Oto nowa ideologia: Wszyscy jesteśmy kapitalistami

  Oto nowa ideologia: Wszyscy jesteśmy kapitalistami

  Mówisz „Uber”, myślisz „protesty taksówkarzy”. Słusznie, ale nie do końca. „Uberyzacja” to znacznie szersze zjawisko, które już od dawna rozlewa się na inne branże. Wkrótce zainfekuje także twoją. Czy należy się tego obawiać?

  czytaj więcej

 • Brak odsetek za zwłokę po zmianie interpretacji indywidualnej

  Brak odsetek za zwłokę po zmianie interpretacji indywidualnej

  Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej zastosowanie się do interpretacji indywidualnej przed jej zmianą nie może szkodzić wnioskodawcy. Powstaje jednak pytanie, jaki jest rzeczywisty zakres ochrony prawnej, w szczególności w zakresie odsetek za zwłokę.

  czytaj więcej

 • Menedżerowie mogą łatwo uniknąć 70-proc. PIT

  Menedżerowie mogą łatwo uniknąć 70-proc. PIT

  Jest sposób na obejście drakońskiej daniny od odpraw i odszkodowań. Członkowie zarządów i menedżerowie zwalniani ze spółek Skarbu Państwa i firm komunalnych nie płacą 70-proc. podatku, jeżeli wypłata wynika z porozumienia z pracodawcą, a nie z umowy o pracę.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne