faktury unijne

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu faktury unijne. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące faktury unijne.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Split Payment: Podzielona płatność wystartuje dopiero latem

  Split Payment: Podzielona płatność wystartuje dopiero latem

  Rząd pójdzie na rękę bankom i wejście w życie split paymentu w VAT znów zostanie opóźnione. Miał być kwiecień, a będzie prawdopodobnie lipiec.

  czytaj więcej

 • Będą odszkodowania dla Ukraińców. Wypłacą je pracodawcy

  Będą odszkodowania dla Ukraińców. Wypłacą je pracodawcy

  Firmy mają się czego obawiać. Jeśli przyczynią się do uchylenia zezwolenia na pracę sezonową dla obcokrajowca, ten będzie mógł żądać od nich m.in. utraconego wynagrodzenia i innych świadczeń z umowy. Przy czym twardy orzech do zgryzienia będą mieć także sądy, do których trafią tego typu sprawy. Otóż regulacja, która daje cudzoziemcom nowe uprawnienia, milczy nie tylko w kwestii okresu, za jaki ma przysługiwać rekompensata, ale też nie podaje żadnych jej limitów kwotowych. Nie wiadomo też, czy obok niej będzie można dochodzić odrębnie naprawienia szkody na podstawie kodeksu cywilnego.

  czytaj więcej

 • Biała lista fiskusa: Prześwietlanie partnerów biznesowych przypomina pracę na pełen etat

  Biała lista fiskusa: Prześwietlanie partnerów biznesowych przypomina pracę na pełen etat

  Od stycznia będzie więcej sposobów na sprawdzenie partnera w biznesie, ale niestety bez wiążącej listy przesłanek należytej staranności wciąż nie ma pewności, czy podjęte przez nas starania zadowolą fiskusa. Wszyscy liczyli, że w listopadzie lista już będzie. Tymczasem mamy grudzień i ciągle jej nie ma.

  czytaj więcej

 • Dzierżawy nie pomogą samorządom w odliczaniu VAT

  Dzierżawy nie pomogą samorządom w odliczaniu VAT

  Gmina wydzierżawiająca schronisko dla zwierząt organizacji, która je za nią prowadzi, nie ma prawa do odliczenia VAT od wydatków na jego modernizację – wynika z wyroku NSA.

  czytaj więcej

 • Ponad miliard złotych unijnego dofinansowania usług rozwojowych

  Ponad miliard złotych unijnego dofinansowania usług rozwojowych

  Przedsiębiorcy chętnie szkolą zarówno siebie samych, jak i swoich pracowników. Ograniczeniem bywają koszty. Teraz do dyspozycji mają kolejną możliwość ich obniżenia. Unia dokłada nawet 80 proc. ceny.

  czytaj więcej

 • Odnawianie rękojmi (nie) tylko dla konsumentów

  Odnawianie rękojmi (nie) tylko dla konsumentów

  Sejm rozpoczął prace nad projektem nowelizacji kodeksu cywilnego (druk nr 1912), która przewiduje m.in. znaczące zwiększenie uprawnień konsumentów z tytułu rękojmi. Dodany ma zostać art. 568 2 k.c. stanowiący, że jeśli kupującym jest konsument, termin odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi biegnie na nowo od dnia wymiany rzeczy na wolną od wad.

  czytaj więcej

 • Odliczenia VAT: NIP na paragonie łamie unijną dyrektywę

  Odliczenia VAT: NIP na paragonie łamie unijną dyrektywę

  Przedsiębiorcy nie powinni tracić prawa do odliczenia podatku tylko dlatego, że kasa sprzedawcy nie drukuje potwierdzeń sprzedaży z NIP kupującego – uważa resort spraw zagranicznych.

  czytaj więcej

 • Bruksela: Rozliczenia podatkowe e-sklepów na nowych zasadach

  Bruksela: Rozliczenia podatkowe e-sklepów na nowych zasadach

  Za niewiele ponad trzy lata przedsiębiorcy handlujący w sieci rozliczą sprzedaż towarów na rzecz konsumenta z innego państwa UE według zagranicznej stawki, ale w kraju swojej siedziby. Powstanie również wspólna unijna lista rajów podatkowych. Takie zmiany przyjęła wczoraj Rada Unii Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Perlage zbyt opisowe dla znaku wody mineralnej

  Perlage zbyt opisowe dla znaku wody mineralnej

  Tak uznał Sąd UE. Jego zdaniem słowo perlage osobom francuskojęzycznym jednoznacznie kojarzy się z bąbelkami i nie ma wartości odróżniającej. W efekcie nie można zarejestrować go jako unijnego znaku towarowego.

  czytaj więcej

 • Prokuratorzy coraz częściej zajmują majątek firmowy

  Prokuratorzy coraz częściej zajmują majątek firmowy

  PROBLEM: Organy ścigania chwalą sobie nowe narzędzie, jakim jest konfiskata rozszerzona, i wprost przyznają, że nie obawiają się po nie sięgać. Jak poinformował resort sprawiedliwości, w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów prokuratury w całym kraju wydały ok. 400 postanowień o zastosowaniu tego nowego narzędzia walki z przestępczością gospodarczą. W ocenie ekspertów – niewykluczone jednak, że w praktyce mogą się zdarzać sytuacje, że przed widmem zastosowania takiego instrumentu stanie przedsiębiorca, którego mienie mogło zostać wykorzystane przez sprawcę, np. przez nielegalnie działającego wspólnika. Jak w takiej sytuacji się bronić? Jak wygląda procedura odwoławcza?

  czytaj więcej

 • Komis z Unii Europejskiej nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów

  Komis z Unii Europejskiej nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów

  Polska firma, która bierze w komis towar od kontrahenta z innego państwa unijnego nie musi rozliczać VAT już w chwili jego otrzymania – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Paragony na razie bez NIP, ale pomysł wróci

  Paragony na razie bez NIP, ale pomysł wróci

  Ministerstwo Finansów wycofało się z propozycji, żeby paragony musiały mieć numer identyfikacji podatkowej, aby móc wymieniać je na faktury dające prawo do odliczenia VAT. Całkiem jednak z niej nie rezygnuje

  czytaj więcej

 • Wplątani w karuzele VAT. Przedsiębiorcy od lat są karani za niewinność

  Wplątani w karuzele VAT. Przedsiębiorcy od lat są karani za niewinność

  Od wielu lat organy podatkowe wymagają od przedsiębiorców odliczających VAT, by ci w transakcjach z kontrahentami dochowywali należytej staranności, mimo braku podstawy prawnej do formułowania takich oczekiwań.

  czytaj więcej

 • Wyroki podatkowe, na które czekamy w 2018 roku

  Wyroki podatkowe, na które czekamy w 2018 roku

  Na rozstrzygnięcie NSA czekają m.in. wynajmujący nieruchomości na doby, pracownicy jeżdżący prywatnie służbowymi autami oraz muzycy chcący odliczać 50-proc. koszty. TSUE natomiast zajmie się gminami, komornikami oraz VAT od noclegów i posiłków.

  czytaj więcej

 • VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  W zeszłym roku liczba sporów sądowych nie spadła, a wręcz przeciwnie. Każdy sąd, także administracyjny, rozpoznając indywidualną sprawę, jest w swoich orzeczeniach niezawisły i podlega tylko konstytucji i ustawom. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa i jednolitość orzecznictwa. Dlatego w naszym podsumowaniu położyliśmy główny nacisk na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE, Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, które to orzecznictwo ujednolicają. Zwróciliśmy też uwagę na wyroki kontrowersyjne oraz takie, które przełamały dotychczasową linię orzeczniczą. Staraliśmy się wskazać orzeczenia nowe, precedensowe, wyjaśniające wcześniejsze wątpliwości podatników, fiskusa i sądów, a także takie, które są szansą na ostateczne zakończenie sporów albo właśnie je otwierają. Dziś prezentujemy te, które dotyczyły podatku VAT.

  czytaj więcej

 • Spór o odwrotne obciążenie w branży budowlanej: Nie ma zapłaty, nie ma VAT

  Spór o odwrotne obciążenie w branży budowlanej: Nie ma zapłaty, nie ma VAT

  Kto kupuje usługę świadczoną przez małego podatnika z branży budowlanej, rozlicza się z fiskusem dopiero wtedy, gdy zapłaci wykonawcy.

  czytaj więcej

 • Czarna lista podatników już działa. Będzie też biała?

  Czarna lista podatników już działa. Będzie też biała?

  Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiły się nowe wykazy, które pomogą dowieść uczciwym podmiotom, że dochowały należytej staranności w VAT.

  czytaj więcej

 • Prezesami polskich spółek zostają słupy z Ukrainy

  Prezesami polskich spółek zostają słupy z Ukrainy

  Rodzimi inwestorzy coraz częściej powołują do zarządu firmy obywateli ze wschodu. Dzięki temu unikają odpowiedzialności majątkowej w razie bankructwa.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne