« Powrót do artykułu

Wiceminister finansów przyznaje: w Polsce jest mnóstwo absurdów podatkowych

Minister finansów na bieżąco usuwa niespójności w przepisach podatkowych. Jest to trudne zadanie, które wymaga czasu - mówi Maciej Grabowski, wiceminister finansów.

Maciej Grabowski, wiceminister finansów

autor: Wojtek Gorskiżródło: Dziennik Gazeta Prawna

Maciej Grabowski, wiceminister finansów

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (23)

 • ala(2013-09-23 15:18) Zgłoś naruszenie 00

  Ta banda PO to ... no już nie wiem co napisać na tych złodziei...

  Odpowiedz
 • Czy to jest prawda?(2013-09-23 08:47) Zgłoś naruszenie 00

  "A juz chyba zupelnie nikt nie wie, ze jesli ma etat, ale choruje dluzej niz miesiac i jego chorobowe wyplaca ZUS, to jest skreslony z systemu uzbezpieczenia, bo pracodawca w tym czasie nie odprowadza skladki zdrowotnej".
  / wg "System eWUS pozbawia Polakow bezplatnego leczenia. NFZ? Nie zamierza tego naprawic" Gazeta Wyborcza 23.00.2013/.

  "Najzabawniejsze jest to, ze dotyczy osob przebywajacych na dlugotrwalym zwolnieniu lub na swiadczeniach rehabilitacyjnych - czyli rzeczywiscie chorych.
  A zeby bylo jeszcze zabawniej te same grupy osob pozbawione sa USTAWOWO prawa do lekow refundowanych / na znizke/.../ glos na forum GW, Marcin 1956/.

  Rowniez ten problem podnosza lekarze, patrz "Rynek zdrowia".
  ---

  Odpowiedz
 • ola(2013-09-23 12:46) Zgłoś naruszenie 00

  Na KORZYŚĆ PODATNIKA POWINIEN działać każdy przepis ,który jest niejednoznaczny. To nauczyło by ustawodawców tworzyć przepisy jednoznaczne,jasne i czytelne dla każdego.
  O interpretacji przepisów nie powinno być mowy. A jeżeli już to powinno odbywać sie to WYŁĄCZNIE na KOSZT SKARBU PAŃSTWA . Bo to PAŃSTWO TWORZY PRZEPISY BUDZĄCE WĄTPLIWOŚCI . Więc niech państwo ponosi odpowiedzialność za swoje działania.

  Odpowiedz
 • z(2013-09-23 10:53) Zgłoś naruszenie 00

  W Wielkiej Brytanii albo Kanadzie to jest dopiero mnóstwo min podatkowych. Nie sposób tam prowadzić działalności gospodarczej. Dobrze, że jestem obywatelem polskim.

  Odpowiedz
 • TROCKI(2013-09-23 10:51) Zgłoś naruszenie 00

  DODAM NA MARGINESIE, DLA NIEWTAJEMNICZONYCH, ŻE WADLIWE PRAWO UCHWALIŁO NIE TYLKO PO, ALE WSZYSTKIE OPCJE POLITYCZNE, RZĄDZĄCE OD 1991 R.

  Odpowiedz
 • TROCKI(2013-09-23 10:48) Zgłoś naruszenie 00

  Takich absurdów jest wiele, zarówno w prawie podatkowym, jak i dotyczącym ubezpieczeń społecznych. Ostatnio osoboście sie o tym przekoałem w związku z prowadzonym postępowaniem podatkowym wobec mojej osoby. Na szczęście, zaskarzyłem decyzje i ostatecznie sprawe z US wygrałem.
  Niestety, prawo jest jednostronne, zwłaszcza podatkowe, ma na celu ułatwiać ściąganie podaków. Prawo w wPolsce i chyba nie tylko, jest tak konstruowane, że zakłada z góry nieuczciwość obywatela, i to w kazdej sprawie. To nienormalne.

  Odpowiedz
 • krol(2013-09-23 10:43) Zgłoś naruszenie 00

  Rodacy !!! Chcecie zmienić swój styl życia, zagłosujcie w wyborach samorzadowych i do Europarlamentu w 2014r. oraz do parlamentu naszego w 2015r. na PO. Nasza partia, nasze elyty wypracowały krótki, konkretny i wykonalny program dla prawie wszystkich Polaków - oto on: 1) zwiekszymy kolejki do lekarzy, bo coraz więcej pacjentów uświadomiło sobie, że trzeba dbać o zdrowie (pomysł i autorstwo p. marszałek, b.minister zdrowia Ewy Kopacz : " Są kolejki do lekarzy, bo pacjenci bardziej zaczęli dbać o zdrowie" ) 2) skończymy z brakiem kultury jedzenia śniadań przez dzieci, aby nie przychodziły do szkoły głodne ( pomysł i autorstwo p. posłanki, byłej minister d/s afery dorszowej Juli Pitery: dzieci przychodzące do szkoły są głodne m.in. z powodu, iż w Polsce "nie ma kultury jedzenia śniadań") . 3) nie dopuścimy do zaprzestania obsiewania nasypów kolejowych szczawiem oraz do wycinki drzewek mirabelkowych, bo dopóki dopóki możemy znaleźć szczaw i mirabelki, głodu nie ma.( pomysł i autorstwo p.posła Stefana Niesiołowskiego, b. wicemarszałka Sejmu RP) ...kolejne punkty naszego, i dla Was rodacy, programu będziemy uzupełniać sukcesywnie, w miarę rodzenia sie ich w głowach naszych wybitnych parlamentarzystów i ministrów.Okradanie emerytów rozpoczęliśmy już w 2012r ,a naiwniaki liczyliście na nasz trybunał hi hi hi..

  Odpowiedz
 • krol(2013-09-23 10:42) Zgłoś naruszenie 00

  Kto je POwymyślał?
  Kto jest od POnad 7 lat ministrem?
  Co jeszcze wymyśli ten "..." ?

  Odpowiedz
 • Cynik76(2013-09-23 10:14) Zgłoś naruszenie 00

  Jak to mawiają satyrycy : Prawo jest jak płot. Tygrys go przeskoczy, wąż się prześlizgnie ale bydło nie ucieknie.

  Bądźmy ze sobą szczerzy panie ministrze tak naprawdę najbardziej zainteresowanym w utrzymaniu obecnego status quo w podatkach jest rząd oraz ci spośród nas, którzy żyją z jego luk i niedoskonałości i to bardzo dobrze sobie żyją. A państwo też musi mieć furtki by jak budżet się wali móc jeszcze trochę z jeleni ...ups uczciwych obywateli wycisnąć. Tych nieuczciwych jakoś nigdy nic złego nie spotyka w tym kraju. A co najsmutniejsze wielu spośród nas nawet nie uważa ich za zwykłych złodziei okradających nas wszystkich, lecz zazdrości im sprytu i zaradności kreując ich na bohaterów nierównej walki z fiskusem.

  Odpowiedz
 • cd nr 3(2013-09-23 08:56) Zgłoś naruszenie 00

  Wobec powyzszego /patrz nr 3/,
  kto ma placic skladke zdrowotne? Co na to prawo?

  Odpowiedz
 • PS nr 3(2013-09-23 08:48) Zgłoś naruszenie 00

  Errata:
  Gazeta Wyborcza 23.09.2013.

  Odpowiedz
 • len(2013-09-23 08:31) Zgłoś naruszenie 00

  Od 6 lat gadacie i nic nie robicie !

  Do roboty lenie !!!

  Odpowiedz
 • gdzie tu prawo ?(2013-09-23 15:20) Zgłoś naruszenie 00

  A co z opodatkowaniem gruntów pochodzących z majątku osobistego obywatela? Straszą PIT-em, Vat- em i innymi podatkami. Niedługo zarzucą sieci na wszystko co jest nie tylko nieruchomością ale i ruchomością, a należy do majątku osobistego. A więc samochody, biżuteria a później prawdopodobnie samo wydatkowanie środków finansowych czyli gotówki, pieniądza elektronicznego itd, bo to też podciągną pod działalność gospodarczą zwłaszcza jeśli dopatrzą się jakiejś "częstotliwości".

  Odpowiedz
 • załamany(2013-09-23 08:06) Zgłoś naruszenie 00

  można wnioskować ze słów ministra, że błędy i wypaczenia w ustawach podatkowych są tylko tam, gdzie nie można oskubać podatnika, w innych wypadkach się nic nie da zrobić... no ale mówi to minister, który nie wi nawet ile wynosi składka przedsiębiorcy na ZUS...

  Odpowiedz
 • jago(2013-09-25 18:21) Zgłoś naruszenie 00

  Ale odkrycie! Nobel się należy panu wiceministrowi.

  Odpowiedz
 • podatnik(2013-09-24 14:24) Zgłoś naruszenie 00

  ten pan to klamca co innego mowi a co inne robi i prosze niech nie osmiesza sie bo w mediach robi sie przyzwoitym czlowiekiem a poza mediami to dokladnie robi odwrotnie w bialych rekawiczkach i z usmiechem na twarzy okrada uczciwe firmy dlatego jak to czytam to mnie szlaj trafia

  Odpowiedz
 • aa(2013-09-24 10:01) Zgłoś naruszenie 00

  Puste gadanie z którego nic nie wynika. Gadanie o d...e Maryni.

  Odpowiedz
 • jfsdmsd(2013-09-24 09:34) Zgłoś naruszenie 00

  Jakoś w kwestii liwkwidacji progów ostrożnościowych i nadawania kolejnych co najmniej dyskusyjnych uprawnień dla UKS-u można działać zadziwiająco szybko. Tam, gdzie coś można by zrobić dla obywateli i przedsiębiorstw, 6-ciu lat było im za mało. Pogonić szkodników!!!

  Odpowiedz
 • Bert(2013-09-23 22:33) Zgłoś naruszenie 00

  Nazywanie absurdami wątpliwości jakie powstają przy interpretowaniu stanów faktyczno-prawnych w świetle przepisów prawa podatkowego to gruba przesada. Zawsze będzie istniał zbiór zdarzeń, których prawna interpretacja będzie nastręczała trudności. To jest immanentna cecha stosowania prawa, nie tylko podatkowego. Od rozwiązywania tych sytuacji jest doktryna i orzecznictwo.
  Prawdziwym absurdem jest to, iż jak to ładnie ujął prof. Modzelewski , kilkanaście miliardów podatku VAT zostało "sprywatyzowane" - czyli mówiąc językiem mniej wykwintnym - sprytnie ukradzione przez oszustów podatkowych, a w tym samym czasie rząd "przeorganizował" pracowników skarbowości w stado zbaraniałych, bezsilnych łachmaniarzy. Bez pieniędzy, bez sensownych przepisów, ale za to przyjaznych dla złodziei.

  Odpowiedz
 • wat(2013-09-23 21:13) Zgłoś naruszenie 00

  To ciekawe, a kto jest najwiekszym asurdem podatkowym , bo jak inaczej nazwac geniusza ktory to prawo tworzy i to od 23lat

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!