Zmiany w VAT

20 stycznia 2016 r.

e-booki

VAT: Najważniejsze zmiany w 2016 roku20 stycznia 2016 r.

Trwa migracja firm w urzędach skarbowych, nowy prewspółczynnik nie obejmuje firmowych samochodów, podatek na sprzęt przeciwpożarowy wzrósł a korekty deklaracji VAT nie trzeba już uzasadniać. To tylko część zmian, z jakimi podatnicy będą się mierzyć w 2016 roku.

26 listopada 2015 r.

Obecne przepisy pozwalają jeszcze niektórym podatnikom na odzyskanie części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych.

Jak odzyskać VAT-u od materiałów budowlanych26 listopada 2015 r.

Pan Arkadiusz buduje z żoną dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej poniżej 100 mkw. Pozwolenie na budowę uzyskał w kwietniu 2014 r., a budowę rozpoczął w kwietniu 2015 r. To będzie pierwszy dom małżonków, którzy nie są podatnikami VAT. W chwili uzyskania pozwolenia na budowę żona miała 32 lata, a pan Arkadiusz – 35. – Czy otrzymamy zwrot części VAT zawartej w cenie materiałów budowlanych? Czy z budową powinniśmy się spieszyć – pyta czytelnik

9 listopada 2015 r.

Typowym przykładem są zakupy dokonywane przez jednostki samorządu terytorialnego zarówno na cele swojej działalności podstawowej.

Odliczenie VAT w 2016 r.: Podatnik musi podjąć decyzję9 listopada 2015 r.

Od 1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie istotna nowelizacja ustawy o VAT związana z określeniem kwot podatku naliczonego podlegającego odliczeniu, gdy podatnik wykonuje zarówno działalność gospodarczą (a ściślej – czynności podlegające opodatkowaniu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), jak i inną działalność. Dla kogo będzie to istotne?

14 września 2015 r.

W rozporządzeniu o zwolnieniach ze stosowania kas fiskalnych mowa jest o świadczeniu usług przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami.

Czy wynajmując limuzyny, trzeba stosować kasę fiskalną bez względu na wysokość obrotu14 września 2015 r.

Podatnik prowadzi firmę, której głównym profilem jest świadczenie usług informatycznych. Do tej pory nie świadczył usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Jednak obecnie chciałby poszerzyć biznes o wynajem ekskluzywnej limuzyny na różnego rodzaju okazje i imprezy okolicznościowe (śluby, wesela, chrzciny). Samochód będzie wynajmowany (z kierowcą lub bez) osobom fizycznym, niezależnie od tego, czy prowadzą firmę. Klientami zapewne będą głównie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności. Limuzyną podatnik będzie wozić gości weselnych, młodą parę itp. Usługi wynajmu samochodów bez kierowcy zaklasyfikowane są do usług wynajmu i dzierżawy samochodów osobowych i furgonetek, bez kierowcy PKWiU 77.11.10, a wynajem limuzyn z kierowcą do usług w zakresie wynajmowania samochodów osobowych z kierowcą – PKWiU 49.32.12. Czy podatnik będzie musiał rejestrować usługi wynajmu limuzyny w kasie fiskalnej od pierwszego dnia prowadzenia firmy w tym zakresie?

Prawo na co dzień

reklama