Zmiany w VAT

18 marca 2018 r.

W przypadku niezłożenia informacji VAT-26 w terminie uznaje się, że samochód jest wykorzystywany do celów mieszanych, co oznacza możliwość odliczenia jedynie 50 proc. VAT od wydatków z nim związanych.

Czy złożenie VAT-26 po terminie wyklucza prawo do pełnego odliczenia 18 marca 2018 r.

Mała spółka kupiła samochód osobowy, który będzie wykorzystywała wyłącznie do swojej działalności. Firma chce odliczyć 100 proc. VAT. Problem w tym, że nie zmieściła się w terminie ze złożeniem VAT-26. Czy oznacza to, że straciła możliwość odliczenia pełnego VAT i w przyszłości nie będzie też mogła odliczać całego podatku od paliwa?

27 lutego 2018 r.

"W mojej ocenie przyjęte środki w stosunku do możliwości oraz oczekiwań zarówno strony podatników, jak i administracji podatkowej, są dobrze zrównoważone i powinny być wystarczające”- pisze Paweł Gruza z MF

Podzielona płatność wciąż budzi wątpliwości. Jak zmniejszyć negatywne skutki split payment? 27 lutego 2018 r.

„Istnieje grupa podatników, którym split payment w pewnym zakresie pogorszy płynność finansową” – przyznaje Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Szybszy zwrot VAT i inne „rabaty” do państwa w zamian za podział płatności mają w ocenie resortu zmniejszyć negatywne skutki wprowadzenia tego mechanizmu.

2 lutego 2018 r.

Na listach resortu znajdą się nie tylko zarejestrowani podatnicy VAT, ale także podmioty wykreślone z tej listy lub przywrócone do wykazu.

Zmiany w rejestrze podatników VAT. Kto trafi na czarną listę?2 lutego 2018 r.

Ministerstwo Finansów prowadzi rejestr podatników VAT w nowej odsłonie. Ten zawiera trzy listy: wykaz podmiotów niezarejestrowanych, wykreślonych z listy vatowców i przywróconych do rejestru. Mają one służyć zarówno podatnikom mogących sprawdzić kontrahentów, jak i budżetowi. Jest to bowiem podstawa działania ustawy o STIR, której głównym założeniem jest walka z oszustami podatkowymi.

15 stycznia 2018 r.

Co to oznacza dla przedsiębiorców? To przede wszystkim nowe obowiązki, większe bezpieczeństwo działalności i kilka faktów do przyswojenia.

Zanim prześlesz JPK_VAT. 10 faktów o jednolitym pliku kontrolnym15 stycznia 2018 r.

Zbliża się termin przesłania pierwszego pliku JPK_VAT. Dla mikroprzedsiębiorców jest to nowy obowiązek. Duże przedsiębiorstwa a także sektor MŚP już zobowiązane są do raportowania skarbówce danych w ramach struktur JPK. Co zmieniło się w prawie podatkowym i na co należy zwrócić uwagę przed wysyłką pierwszego pliku?

14 stycznia 2018 r.

Jednolity plik kontrolny dla wszystkich. Czas na pierwszy JPK_VAT 

Mikroprzedsiębiorcy mają niewiele czasu, by przygotować się do nowego obowiązku. 26 lutego mija termin przesłania pierwszego pliku JPK_VAT, będący informacją dla urzędników o prowadzonej ewidencji w ramach podatku od towarów i usług. To nowy obowiązek dla najmniejszych firm, który wszedł w życie 1 stycznia tego roku. 
Już w 2016 dane o transakcjach w ramach struktur JPK przekazują największe firmy. W 2017 roku dołączyli do nich przedsiębiorcy należący do sektora MŚP. Obowiązkiem mikroprzedsiębiorców jest informowanie skarbówki o ewidencji VAT przesyłając plik JPK_VAT do 25. dnia każdego miesiąca. Jednak począwszy od 1 lipca 2018 r., na wezwanie organu podatkowego będą musieli dostarczać następujące pliki: JPK_FA – faktury VAT, JPK_KR – księgi rachunkowe, JPK_WB – wyciągi bankowe, JPK_MAG – magazyn, JPK_PKPiR – Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów, JPK_EWP – ewidencja przychodów.

Zmiany w VAT w 2018 roku14 stycznia 2018 r.

Uszczelnianie podatków stało się specjalnością rządu. W przyjętej przez Sejm ustawie budżetowej założono, że wpływy z podatku od towarów i usług wzrosną do 331 mld złotych. Lepszą ściągalność podatku mają zapewnić zmiany w prawie podatkowym, które w 2018 roku mogą zaskoczyć przedsiębiorców.

Polecane

Reklama