Sprzedaż wykopanych bitcoinów jest obłożona podstawową stawką VAT

autor: Katarzyna Jędrzejewska08.05.2014, 07:10; Aktualizacja: 08.05.2014, 11:00

Obrót wirtualną walutą jest w Polsce opodatkowany, chyba że kupujący pochodziłby z któregoś z państw spoza Unii Europejskiej – wyjaśniła łódzka izba. Z wnioskiem o interpretację zwrócił się podatnik, który zamierzał najpierw „wykopywać” bitcoiny, a następnie wprowadzać je na rynek internetowy i sprzedawać.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • jarek presik(2014-07-29 08:10) Zgłoś naruszenie 00

    U nas ściga się podatki ze wszystkiego co popadnie. Najciekawsze było dla mnie po przeniesieniu spółki do UK, że oni tam dają ponad 200 tysięcy zwolnień podatkowych, a u nas... 3 tysiące. Jeszcze większe zdziwienie, że metoda Pawła Kurnika to 2 razy niższy ZUS, ale jednocześnie dużo wyższe z niego świadczenia. Szokujące!

    Odpowiedz
  • Marcin(2014-09-09 21:43) Zgłoś naruszenie 00

    Podstawowa sprawa, którą należałoby wyjaśnić, to czy pytający był płatnikiem podatku od towarów i usług. W tym przypadku właśnie tak było. Oznacza to, że od zużytego prądu jak i zakupionego sprzętu podatnik mógł dokonać odliczenia VAT. Byłoby rzeczą niesprawiedliwą, gdyby w związku z tym nie płacił VAT-u od uzyskanych w ramach tej samej działalności gospodarczej (na potrzeby której mógł dokonywać odliczeń) uzyskanych praw majątkowych podczas ich zbywania. Przyjęcie takiego stanowiska skutkowałoby wyrzuceniem z rynku innych kopaczy bitcoinów, którzy nie mają prawa do takich odliczeń i było sprzeczne z prawe. W stanowisku organu nie ma nic dziwnego. Proszę tylko pamiętać o podmiotowym zakresie zastosowania przepisów, który dotyczy czynnych podatników VAT.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane