Niskie koszty utrzymania biura, łączy internetowych i sprzętu komputerowego w domu sprawiają, że coraz więcej firm część swojej działalności chce zorganizować w formie telepracy

Czy można zlecić pracę z domu doraźnie

Pracodawca ma kłopoty finansowe i chce zmienić siedzibę firmy. Do czasu znalezienia tańszego lokalu zamierza całą księgowość zorganizować w firmie telepracy. Szef chce cały dział skierować do pracy z domu nawet na trzy miesiące bez wypowiedzeń warunków pracy. Czy może tak postąpić?

Czy jest czas na rezygnację z pracy na odległość

Pracownik wykonywał pracę z domu. Po dwóch miesiącach ta forma przestała mu odpowiadać: brakowało mu kontaktu z innymi ludźmi, rozmów, trudno mu było zorganizować jej wykonywanie. Chce więc pracować na normalnych zasadach. Czy możliwe jest, aby powrócił do siedziby firmy?

Czy firma zapłaci za używanie sprzętu pracownika

Podwładny jest zainteresowany telepracą, ma odpowiedni sprzęt komputerowy i odpowiednie łącza. Jednak oferowane wynagrodzenie za telepracę nie jest zbyt wysokie. Słyszał, że można wynająć swój komputer firmie. Czy to prawda?

Czy telepracę można świadczyć w cudzym lokalu

Osoba bezrobotna w poszukiwaniu pracy przyjechała do dużego miasta. Wynajęła mieszkanie wspólnie z dwoma osobami w podobnej sytuacji. Znalazła ofertę pracy, firma chce ją zatrudnić jako telepracownika. Czy tego rodzaju praca może być wykonywana w wynajmowanym mieszkaniu?

Czy można karać za odmowę telepracy

Firma planuje zaoferowanie części załogi wykonywanie telepracy. Pracownicy nie pasuje praca w domu, bo codziennie rano odwozi dzieci do szkoły, która jest tuż przy siedzibie firmy. Czy może ponieść negatywne konsekwencje odmowy podjęcia takiej formy zatrudnienia?

Czy umowę o telepracę uważa się za umowę śmieciową

Pracodawca chce przenieść zatrudnionego do telepracy. W firmie jest rozbudowany system socjalny, pracownicy mają różne dodatkowe uprawnienia zagwarantowane w układzie zbiorowym. Podwładny obawia się, że z powodu świadczenia pracy w domu będzie pracownikiem drugiej kategorii. Czy słusznie?

Czy mała firma może wprowadzić telepracę

Pracodawca mający trudności finansowe szuka oszczędności. Ostatnio przeprowadził zwolnienia grupowe, chce zmienić siedzibę firmy na mniejszą, mniej kosztowną, nie płaci regularnie pensji. Czy każda firma, nawet taka, która zwalniała grupowo i ma zaległości w płatnościach, może stosować telepracę?

Czy handlowiec może być telepracownikiem

Pracownik od dłuższego czasu szukał pracy. Znalazł ofertę dla handlowca. Gdy skontaktował się z firmą, okazało się, że ta chce mu zaproponować pracę, ale miałby ją świadczyć jako telepracownik. Czy to zgodne z przepisami?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Co powinien zrobić pracodawca, by móc stosować telepracę
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania