statystyki

Wpływ na konto nie przesądza o podatku. Trzeba udowodnić, że osoba mogła nimi swobodnie dysponować

autor: Patrycja Dudek10.09.2019, 08:16; Aktualizacja: 10.09.2019, 08:18
Sprawami tego samego mężczyzny zajmował się już wcześniej Naczelny Sąd Administracyjny. Wydał korzystne wyroki, jednak dotyczą one innego okresu niż ten, co do którego wypowiedział się teraz sąd pierwszej instancji.

Sprawami tego samego mężczyzny zajmował się już wcześniej Naczelny Sąd Administracyjny. Wydał korzystne wyroki, jednak dotyczą one innego okresu niż ten, co do którego wypowiedział się teraz sąd pierwszej instancji.źródło: ShutterStock

Skarbówka pobierze PCC, jeśli dowiedzie, że osoba, która otrzymała pieniądze na konto, mogła nimi swobodnie dysponować – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

W sprawie chodziło o podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 370 tys. zł. Urząd skarbowy żądał daniny w związku z rzekomą umową depozytu nieprawidłowego.

Fiskus wychwycił, że na prywatne konto podatnika trafiały miliony złotych i założył, że odbiorca mógł nimi swobodnie dysponować. Nałożył wiec podatek od czynności cywilnoprawnych, według 2-proc. stawki właściwej dla depozytu nieprawidłowego (jest on opodatkowany PCC podobnie jak pożyczka).

Mężczyzna wyjaśnił, że pracuje jako zastępca dyrektora ds. handlowych. Tłumaczył, że pieniądze przelewa mu bezpośredni przełożony. W ramach polecenia służbowego musi je wypłacać i wieźć w gotówce do kasy firmy. Wersję podatnika potwierdziła kasjerka, która przyjmowała wpłaty. Takie postępowanie spółki było podyktowane tym, że potrzebowała gotówki na zakupy złomu (handlowała tym surowcem). Wypłaty pieniędzy z konta firmowego obciążane były wysoką prowizją, dlatego firma posługiwała się prywatnym rachunkiem bankowym zastępcy dyrektora. Przelewała na jego konto potrzebną sumę, którą ten następnie wypłacał bez żadnych kosztów i przywoził gotówkę do kasy firmy.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj