statystyki

Różnice kursowe wpływają na koszty podatkowe

autor: Patrycja Dudek27.08.2018, 04:43; Aktualizacja: 27.08.2018, 08:02
W myśl przepisów różnice kursowe powstają, jeżeli wartość nabytej waluty w dniu wypływu jest niższa lub wyższa od wartości w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków.

W myśl przepisów różnice kursowe powstają, jeżeli wartość nabytej waluty w dniu wypływu jest niższa lub wyższa od wartości w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków.źródło: ShutterStock

Wymiana euro na złote w pożyczce powoduje różnice kursowe, a tym samym wpływa na podatkowe koszty – wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Spór w tej sprawie toczyła spółka budująca biurowiec z powierzchniami pod wynajem. Realizację inwestycji traktowała jak środek trwały w budowie, którego wartością początkową (stanowiącą podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych) jest koszt wytworzenia (art. 16g ust. 4 i 5 ustawy o CIT).

Środkiem trwałym był również grunt, na którym miał stanąć budynek. Nie podlega on amortyzacji podatkowej, ale ze względu na to, że jego zakup może być kosztem przy sprzedaży, spółka ujęła go w ewidencji, przyjmując jako wartość początkową cenę nabycia (art. 16g ust. 3 i 5 ustawy o CIT).


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj