Największym przebojem, jeśli chodzi o aranżacje okien, są ostatnio rolety rzymskie. W wersji półtransparentnej są alternatywą dla tradycyjnej firany, natomiast modele z kryjącą tkaniną pełnią funkcję nowoczesnej zasłony.
Klienci bardzo często decydują się na zamontowanie w oknie obu rodzajów rolet. Innym rozwiązaniem są systemy rolet typu dzień i noc. Składają się z dwóch warstw, gdzie jedna jest półtransparentna i przepuszczająca światło, a druga kryjąca. Nachodzące na siebie warstwy pozwalają płynnie sterować natężeniem światła. Rolety rzymskie, podobnie jak równie popularne żaluzje, montowane są na całej powierzchni okna. Dla odróżnienia znane z lat 90. rolety i żaluzje o wąskich listwach instalowane były nad szybami.
Obecnie najmodniejsze są szerokie żaluzje, w których szerokość listwy wynosi 5 cm. Klienci najczęściej wybierają modele drewniane, a zwłaszcza te lakierowane na biało. Nowością są żaluzje wykonane z PCV, białe lub przezroczyste. Ozdobna forma żaluzji sprawia, że wyjątkowo dobrze sprawdzają się w surowych wnętrzach oraz gabinetach. Szerokie pięciocentymetrowe plisy spotyka się również w przypadku modeli żaluzji składających się w harmonijkę, które można podciągać w górę i w dół, a nawet ustawić w środkowej części okna.
Fuzję klasyki z nowoczesnością stanowi połączenie cienkiej tkaniny w postaci rzymskiej rolety oraz tradycyjnej zasłony. Ciekawie prezentują się połączenia ciężkich filcowych lub aksamitnych zasłon z lekką matową batystową tkaniną w roli firany. W przypadku zasłon nastąpił widoczny powrót do prostych i naturalnych tkanin. Królują jedwabie i lny, wraca do łask wełniany filc. Modne są matowe, surowe wykończenia, odcienie bieli i szarości, gładkie, pozbawione wzorów powierzchnie oraz workowate tkaniny.
Obserwujemy odejście od ozdobnych karniszy z widocznymi kółeczkami i żabkami na rzecz prostych systemów przysufitowych szyn, które często schowane są jeszcze za osłonami, np. z kartongispu.
Elektronika, która coraz śmielej wkracza do naszych domów, nie omija także systemów aranżacji okien. Żaluzjami, zasłonami i roletami można sterować za pomocą odpowiedniego pilota. Co więcej, elektronika sterująca nimi może zostać też podłączona do systemu domu inteligentnego.
Ciekawostką są specjalne zasłony przeznaczone do pomieszczeń z kinem domowym. Są podszywane tzw. blackoutem, czyli tkaniną, która idealnie zaciemnia. Blackouty nowego typu są bardzo miękkie i doskonale imitują różnego rodzaju tkaniny. Dobrze sprawdzą się też do zaciemnienia sypialni.