Województwo wielkopolskie zaliczane jest do grupy trzech regionów o najwyższej atrakcyjności inwestowania w Polsce
Reklama
Wśród biznesów z rocznym przychodem nieprzekraczającym 1 mln zł pierwsze miejsce zajęła spółka Fuegos. W obecnej formie na rynku działa od 2012 roku, w tym czasie zwiększyła swój przychód niemal o 250 proc. Miejsce drugie zajęła spółka Politex-Poler z Wiktorowa – firma rodzinna nieprzerwanie działająca od ponad ćwierćwiecza. Od lat jest w doskonałej kondycji finansowej, czego dowodem są dane finansowe i rosnąca z każdym rokiem sprzedaż. Pierwszą trójkę zamyka Vaspol Sp. z o.o. Firma działa od 1989 roku. Od samego początku zajmuje się sprzedażą nowych i używanych maszyn do obróbki drewna. Pomimo trudnej sytuacji na rynku spółce przez ostatnie dwa lata udało się zwiększyć przychód o ponad 200 proc.
Zwycięzcą tegorocznego zestawienia firm mikro została spółka Bio-Klim z Ostrowa Wielkopolskiego. Od blisko 25 lat z sukcesami funkcjonuje ona w branży montażu i serwisu urządzeń klimatyzacyjnych i układów wentylacji. Firmę nagrodzono licznymi certyfikatami i wyróżnieniami, w tym „Skrzydłami Biznesu” w poprzednich latach. To potwierdza doskonałą kondycję finansową firmy. Miejsce drugie z przychodem na poziomie 1,8 mln zł w 2013 roku zajęła drukarnia CGS Print Sp. z o.o. z Mrowina koło Poznania. Trzecią pozycję wypracowało przedsiębiorstwo Rottne działające w branży sprzedaży oraz serwisu nowych i używanych maszyn leśnych.
Wśród firm małych laureatem pierwszego miejsca została spółka Q-Systems z Leszna – producent rur osłonowych do kabli energetycznych i telekomunikacyjnych. Na rynku aktywnie działa od ponad dwóch lat. Od początku jest w bardzo dobrej kondycji finansowej, czego dowodem jest blisko 250-proc. wzrost przychodów w 2013 roku. Dwie kolejne lokaty zajmują spółki specjalizujące się w budowie domów i osiedli mieszkalnych, które w ostatnim roku wykazały się zbliżonym przychodem ze sprzedaży. Ostatecznie miejsce drugie zajęła spółka Inrea z Poznania. Ponad 9,5 mln zł przychodu pozwoliło spółce nie tylko na 2,4 mln zł zysku, lecz także na na wzrost o 183 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Trzecią lokatę zajęła firma Neobis.
Pierwsze miejsce w kategorii spółek średnich zajęła firma Duon Dystrybucja S.A. W swojej działalności skupia się ona na dostawach gazu zarówno klientom indywidualnym, jak również przedsiębiorstwom. W 2013 roku spółka zwiększyła swoją sprzedaż o 140 proc. Miejsce drugie z ponad 47 mln zł przychodu zajęła Grupa Producentów Rolnych Piast. O wysokiej pozycji zdecydowały wzrost wartości sprzedaży, zysku i ogólna doskonała kondycja finansowa przedsiębiorstwa. Pierwszą trójkę zamyka Apator Powogaz SA z Poznania. Uznawana za jednego z największych w Europie producentów wodomierzy firma swoje produkty sprzedaje do krajów Europy Zachodniej i Wschodniej, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Afryki, obu Ameryk oraz do Australii. Spółka została nagrodzona licznymi certyfikatami i wyróżnieniami, które potwierdzają nie tylko jakość produkowanych wodomierzy, lecz także jej rzetelność i wiarygodność finansową. W 2013 roku spółka wykazała się w swoim sprawozdaniu finansowym ponad 184-mln sprzedażą i blisko 40 mln zł zysku.