Zmiany w VAT

11 listopada 2017 r.

Najistotniejsze jest, by z tego katalogu wybrać właściwe rozwiązanie dostosowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Organ podatkowy kwestionuje rozliczenia? Oto instrumenty ochrony podatnika11 listopada 2017 r.

Prawo podatkowe z uwagi na swoją złożoność i niejednoznaczność jest dla przedsiębiorców źródłem wielu problemów. Podatnicy muszą być przygotowani na zmiany interpretacji, a czasem nawet na stosowanie przepisów wstecz, w polskim systemie prawnym bardzo wiele zależy bowiem od interpretacji organów podatkowych. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka instrumentów, które gwarantują bezpieczeństwo prawne podatnika.

6 listopada 2017 r.

MECHANIZM ODWROTNEGO OBCIĄŻENIA W TRANSAKCJACH KRAJOWYCH

Kiedy nabywcy towarów i usług są zobowiązani do rozliczania VAT6 listopada 2017 r.

Do rozliczania VAT z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług są zobowiązani co do zasady sprzedawcy (tj. dostawcy towarów lub usługodawcy). Nie jest to jednak zasada bezwzględnie obowiązująca. W przypadkach określonych w art.  7 ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8 ustawy o VAT podatnikami VAT z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług są – w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia – nabywcy towarów i usług.

3 października 2017 r.

Czy da się jednocześnie zadbać o interesy budżetu państwa i przedsiębiorców? M.in. o tym rozmawiali uczestnicy debaty Dziennika Gazety Prawnej.

Biznes kontra rządowe uszczelnianie VAT. Czy zmiany w podatkach są konieczne?3 października 2017 r.

- Kombinowanie w zakresie podatku VAT nie różni się niczym od wyrwania staruszce torebki na ulicy. Podatek od towarów i usług nigdy nie należał do przedsiębiorcy – mówi Robert Gwiazdowski z ZPP. Potrzebę uszczelniania podatku VAT dostrzega zarówno strona rządowa jak i przedstawiciele świata biznesu. Eksperci są jednak zgodni, że zmiany powinny w jak najmniejszym stopniu obciążać podatnika.

24 września 2017 r.

Objaśniamy najważniejsze regulacje, którym zostaną objęci podatnicy VAT.

Wymiana kas fiskalnych. Koszty, terminy, procedura24 września 2017 r.

Poza rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów dotyczącym kryteriów i warunków technicznych kas fiskalnych, na rządowej stronie centrum legislacji pojawił się projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług. Ustawodawca określa w nim procedurę wymiany kas fiskalnych i wymienia podmioty, których dotyczy ten obowiązek. Objaśniamy najważniejsze regulacje, którymi od 2018 roku zostaną objęci podatnicy VAT.

23 września 2017 r.

Dlaczego wypływy podatkowe rosną?

Rekordowa nadwyżka w budżecie. Dlaczego wpływy podatkowe rosną? 23 września 2017 r.

Ministerstwo Finansów przedstawiło szacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń-sierpień 2017 roku. Za sprawą nadwyżki budżetowej szacowanej na prawie 5 mld zł stoją głównie dochody z tytułu odprowadzanych podatków. Wpływy m.in z VAT, PIT, CIT i akcyzy i podatku od gier przyniosły łącznie 27 mld złotych więcej niż a analogicznym okresie ubiegłego roku.

16 września 2017 r.

Transakcje udokumentowane w postaci e-paragonu będą trafiały do systemu KAS, dzięki czemu urzędnicy nie przepuszczą żadnej próby oszustwa.

Podatnicy z nowymi obowiązkami. Wymiana kas fiskalnych od 2018 roku16 września 2017 r.

Przedsiębiorcy będą musieli wymienić tradycyjne kasy fiskalne na kasy online. Dzięki nim wszelkie informacje o sprzedaży zostaną automatycznie przesłane do centralnego systemu informatycznego Krajowej Administracji Skarbowej. Choć projekt jest dopiero w trakcie przygotowania, podatnicy już teraz obawiają się trudności związanych z nowym obowiązkiem.

31 sierpnia 2017 r.

Czego możemy oczekiwać w 2018 roku?

Bogaty budżet w 2018 roku. Podatnicy muszą przygotować się na zmiany31 sierpnia 2017 r.

331 mld. zł. To prognozowana kwota podatków, które w 2018 roku mają zasilić budżet państwa. Jak wskazano projekcie ustawy budżetowej na 2018 rok, poziom dochodów będzie zdeterminowany m.in. zmianami podatkowymi. Ich mnogość i zawirowania wokół procesu legislacyjnego budzą jednak wątpliwości co do szacunkowych wpływów budżetowych w 2018 roku.

Polecane

Reklama