droga

Droga wojewódzka – jedna z kategorii dróg publicznych w Polsce, stanowiących własność właściwego samorządu województwa.


 • Właściciel targowiska musi eliminować handel podróbkami

  Właściciel targowiska musi eliminować handel podróbkami

  Spółka zarządzająca placem targowym może zostać zobowiązana przez sąd do wypowiedzenia umów tym najemcom, którzy łamią prawa własności intelektualnej. Tak uznał w najnowszym wyroku TSUE.

  czytaj więcej

 • Cudzoziemcy już bez oświadczeń. Ale z szybszą ścieżką zatrudnienia

  Cudzoziemcy już bez oświadczeń. Ale z szybszą ścieżką zatrudnienia

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, który od 2017 r. ma wprowadzić zezwolenia na zatrudnianie cudzoziemców do pracy sezonowej. Inne resorty zgłosiły do niego propozycje nowych rozwiązań – korzystnych dla pracodawców. Przeanalizowaliśmy, na jakie rozwiązania resort rodziny się zgadza, a na jakie nie. Co istotne, odmawia m.in. uwzględnienia propozycji Ministerstwa Rozwoju, aby zatrudnianie cudzoziemców nadal odbywało się na podstawie oświadczeń składanych w powiatowym urzędzie pracy (PUP).

  czytaj więcej

 • Zalewska: Na lekcjach historii będziemy uczyć o Smoleńsku. Ta katastrofa to fakt, do dziś niewyjaśniony

  Zalewska: Na lekcjach historii będziemy uczyć o Smoleńsku. Ta katastrofa to fakt, do dziś niewyjaśniony

  - Nauczyciele już nie chcą słuchać o tym, jak to mają 53 dni urlopu i jak to pracują po trzy godziny dziennie. Są otwarci, chętni, tylko trzeba im umożliwić działanie. Oni nawet chcą być oceniani. I będą. Co pięć lat - stwierdziła Anna Zalewska, minister edukacji narodowej,  w rozmowie z Magdaleną Rigamonti. 

  czytaj więcej

 • Clapham: Chcę polskiego obywatelstwa

  Clapham: Chcę polskiego obywatelstwa

  Europejczykowi, który opowiada się za zjednoczonym kontynentem – a takim właśnie jestem – trudno jest poradzić sobie z konsekwencjami Brexitu. London School of Economics przeprowadziła wśród Brytyjczyków badanie na temat emocjonalnego wpływu tej decyzji na nich. Od 30 do 40 proc. przeciwników opuszczenia Unii Europejskiej po ogłoszeniu wyników płakało lub było blisko łez. Z kolei wśród zwolenników Brexitu do płaczu (a były to prawdopodobnie łzy radości) przyznało się 10 proc. badanych. Zatem nie tylko polityczne, lecz i psychologiczne oddziaływanie referendum okazało się ogromne.

  czytaj więcej

 • Bąk: Audi SQ5 plus. SQrczybyki chcą nas zrobić w balona

  Bąk: Audi SQ5 plus. SQrczybyki chcą nas zrobić w balona

  Jeden z moich znajomych – nazwijmy go Rysiek – pomimo zaawansowanego wieku, problemów z nogami, prostatą, kręgosłupem i Bóg jeden raczy wiedzieć z czym jeszcze, uwielbia podróżować po świecie. Kilka razy w roku wsiada w samolot i udaje się na drugi koniec świata. Ostatnio wrócił z Bułgarii, co wydało mi się mało ekscytujące. Ale gdy zapytałem go: „Dlaczego tylko do Bułgarii?”, odparł bez cienia pychy: „Bo wszędzie indziej już byłem”.

  czytaj więcej

 • Kulesza: Poemat dla uczonych

  Kulesza: Poemat dla uczonych

  Pod koniec kwietnia DGP (73/2016) opublikował wywiad ze mną pt. „Polska nauka na krześle elektrycznym”, w którym opowiedziałem o ciemnej stronie akademickiego świata – byłem zaskoczony skalą pozytywnego odzewu, który wywołał, zaś redakcja zaczęła planować debatę na temat sytuacji w polskiej nauce. Równolegle nadsyłane były do mnie opisy różnych patologii oraz historie ciężkiej doli tych, którzy z różnych powodów nie znaleźli się w gronie pupilków starszych kolegów dzielących etaty i pieniądze. Cóż, jak mawiają złośliwi: Nauka polska doskonale radzi sobie z zadaniem przerabiania diamentów na węgiel.

  czytaj więcej

 • Wchodzi z życie ustawa o dekomercjalizacji szpitali

  Wchodzi z życie ustawa o dekomercjalizacji szpitali

  Niekontrolowany przez państwo proces zbywania udziałów i akcji w szpitalach będzie zahamowany - zakłada ustawa, która w piątek wchodzi w życie. Umożliwi ona także samorządom kupowanie świadczeń opieki zdrowotnej dla swoich mieszkańców.

  czytaj więcej

 • MS: Będzie nowe przestępstwo - ucieczka przed policyjnym pościgiem

  MS: Będzie nowe przestępstwo - ucieczka przed policyjnym pościgiem

  Zmiany w prawie umożliwiające skuteczniejsze ściganie sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych zapowiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Pojawi się m.in. nowe przestępstwo: ucieczka przed policyjnym pościgiem.

  czytaj więcej

 • NIK: System zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego nie chroni pieszych i rowerzystów

  NIK: System zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego nie chroni pieszych i rowerzystów

  Obecny system zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego nie chroni skutecznie pieszych i rowerzystów - alarmuje w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli. Zwraca uwagę, że wpływ na to ma też "niedostosowana infrastruktura drogowa".

  czytaj więcej

 • Europejskie poświadczenie spadkowe. Kiedy potrzebne i jak je uzyskać?

  Europejskie poświadczenie spadkowe. Kiedy potrzebne i jak je uzyskać?

  Europejskie poświadczenie spadkowe to akt potwierdzający prawo do spadku lub do poszczególnych przedmiotów spadkowych, które przysługują spadkobiercom, zapisobiercom, wykonawcom testamentu lub zarządcom spadku. Prawem właściwym dla ogółu spraw dotyczących spadku jest prawo państwa, w którym zmarły miał miejsce zwykłego pobytu w chwili śmierci. Zatem, jeśli zmarły w Irlandii Polak zostawi majątek, do rozstrzygania spraw związanych z dziedziczeniem mają zastosowanie przepisy prawa irlandzkiego, chyba że zmarły zastrzegł w testamencie, że jego spadkobiercy mają dziedziczyć według prawa polskiego.

  czytaj więcej

 • Po Brexicie umowa TTIP mniej atrakcyjna dla Amerykanów

  Po Brexicie umowa TTIP mniej atrakcyjna dla Amerykanów

  Decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii to cios dla negocjowanej umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym między Stanami Zjednoczonymi, a UE. Wymierne straty z wyłączenia z porozumienia Zjednoczonego Królestwa z TTIP poniosą Amerykanie.

  czytaj więcej

 • W zamachu w Nicei zginęły dwie Polki

  W zamachu w Nicei zginęły dwie Polki

  Wśród ofiar zamachu w Nicei znajdują się dwie Polki, mieszkanki powiatu myślenickiego. Są to siostry - Małgorzata i Magdalena.

  czytaj więcej

 • Bilans zamachu stanu w Turcji: 190 zabitych, 1154 rannych

  Bilans zamachu stanu w Turcji: 190 zabitych, 1154 rannych

  Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odzyskuje kontrolę nad krajem po próbie krwawego zamachu stanu, przeprowadzonej w nocy z piątku na sobotę przez zbuntowanych wojskowych, którym przeciwstawiły się lojalne wobec władz siły i tysiące ludzi, którzy wyszli na ulice.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne