polityk

Polityk – osoba działająca w sferze polityki, którą w klasycznym rozumieniu pojmujemy jako sztukę zdobywania władzy i rządzenia państwem, przy czym celem jest tu dobro wspólne, a przyporządkowanie działania temu celowi ostateczne.


 • Paweł Sołtys o "Mikrotykach": Robię we wzruszeniach, ale nie w ckliwości

  Paweł Sołtys o "Mikrotykach": Robię we wzruszeniach, ale nie w ckliwości

  - Nie da się przepisać rzeczywistości w skali 1:1. Nawet ci najsłynniejsi „podsłuchiwacze”, choćby Białoszewski, zawsze wymyślają. Oczywiście, to podsłuchiwanie jest ważne, bo daje rdzeń, surowy materiał, ale to tylko pierwszy krok. Nie udaję, że moja proza to bezpośrednia relacja z rzeczywistości. – mówi Paweł Sołtys, autor świetnie przyjętego zbioru opowiadań „Mikrotyki”, laureat nagrody im. Marka Nowakowskiego, dotychczas bardziej znany jako muzyk Pablopavo. Z autorem rozmawiał Michał Sowiński.

  czytaj więcej

 • Rafalska: Program Maluch+ spełnia swoje zadanie

  Rafalska: Program Maluch+ spełnia swoje zadanie

  Minister rodziny Elżbieta Rafalska wzięła w poniedziałek udział w otwarciu miejskiego żłobka "Radosny Maluszek" w Witnicy (Lubuskie). Budowa została dofinansowana z resortowego programu Maluch+. W ocenie minister program ten spełnia swoje zadanie.

  czytaj więcej

 • Poroszenko w "Handelsblatt": Nord Stream 2 to łapówka za lojalność

  Poroszenko w "Handelsblatt": Nord Stream 2 to łapówka za lojalność

  Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla "Handelsblatt", że rosyjski gazociąg Nord Stream 2 to projekt czysto polityczny i łapówka, za pomocą której Rosja chce zapewnić sobie lojalność krajów Europy Zachodniej.

  czytaj więcej

 • Spadła stopa bezrobocia

  Spadła stopa bezrobocia

  Stopa bezrobocia w marcu w porównaniu do lutego spadła o 0,2 pkt. proc. i wyniosła 6,6 proc. - poinformowała w poniedziałek szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. W jej ocenie dobra tendencja na rynku pracy będzie się utrzymywała.

  czytaj więcej

 • Być może pierwsze czytanie projektu noweli o SN odbędzie się na sali plenarnej

  Być może pierwsze czytanie projektu noweli o SN odbędzie się na sali plenarnej

  Nowoczesna chce, aby pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o SN odbyło się na sali plenarnej Sejmu, a nie podczas posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Wniosek w tej sprawie do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego złożyła szefowa klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz.

  czytaj więcej

 • Po Brexicie dziura w unijnym budżecie może wynieść 25 mld euro

  Po Brexicie dziura w unijnym budżecie może wynieść 25 mld euro

  Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE i planowanych nowych wydatkach Wspólnoty na obronność, bezpieczeństwo i politykę migracyjną, w unijnym budżecie po 2020 r. może powstać dziura w wysokości 25 mld euro rocznie – wskazał europoseł Jan Olbrycht (PO), sprawozdawca PE ds. budżetu.

  czytaj więcej

 • Kodeks pracy zostaje po staremu. Wiceminister: Nie ma szans na uchwalenie w tej kadencji

  Kodeks pracy zostaje po staremu. Wiceminister: Nie ma szans na uchwalenie w tej kadencji

  Nie ma możliwości, aby w tej kadencji Sejmu projekt Kodeksu pracy został przyjęty w całości; jest zbyt mało czasu na merytoryczną rozmowę nad wszystkimi propozycjami - powiedział w poniedziałek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

  czytaj więcej

 • W.Brytania: Zwycięstwo wyborcze Orbana zaostrzy spór z UE

  W.Brytania: Zwycięstwo wyborcze Orbana zaostrzy spór z UE

  Brytyjskie media wskazały w poniedziałek, że zwycięstwo konserwatywnej partii Fidesz Viktora Orbana w węgierskich wyborach parlamentarnych może zapowiadać zaostrzenie sporu z Unią Europejską.

  czytaj więcej

 • Szczerski: liczymy, że dialog KE z polskim rządem zakończy się kompromisem

  Szczerski: liczymy, że dialog KE z polskim rządem zakończy się kompromisem

  Liczymy, że dialog KE z polskim rządem zakończy się kompromisem, który pozwoli przeprowadzić reformę sądownictwa w sposób konsekwentny oraz pozwoli Europie zająć się stojącymi przed nią problemami - mówił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski po spotkaniu z wiceszefem KE Fransem Timmermansem.

  czytaj więcej

 • Zakaz handlu w niedzielę: Biedronka w Świeciu była otwarta nielegalnie

  Zakaz handlu w niedzielę: Biedronka w Świeciu była otwarta nielegalnie

  - Inspektor pracy uznał, że sklep Biedronki był otwarty nielegalnie. Protokół po rozpoznaniu zastrzeżeń został już podpisany - powiedział Dziennik.pl, Waldemar Adametz z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy. Sprawa dotyczy Biedronki w Świeciu, w województwie kujawsko-pomorskim, która była otwarta w niehandlową niedzielę. Ostatecznie tę kwestię rozstrzygnie sąd. Za złamanie zakazu może grozić kara do 100 tys. złotych.

  czytaj więcej

 • Czy politycy i samorządowcy powinni mniej zarabiać?

  Czy politycy i samorządowcy powinni mniej zarabiać?

  Jarosław Kaczyński, prezes PiS, zapowiedział, że w administracji samorządowej i rządowej ma być skromnie. Czy samorządowi włodarze powinni mieć obniżone pensje?

  czytaj więcej

 • Profesjonalna pilna pomoc dla niepełnosprawnych psychicznie

  Profesjonalna pilna pomoc dla niepełnosprawnych psychicznie

  Każdy podejrzewany musi mieć prawo do obrońcy od samego początku postępowania karnego. Zwłaszcza jeśli jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną. Wskazuje tak rzecznik praw obywatelskich, który po raz kolejny zwrócił się do ministra sprawiedliwości z wnioskiem o podjęcie stosownych prac legislacyjnych.

  czytaj więcej

 • Woda i ścieki w Warszawie nagle tanieją

  Woda i ścieki w Warszawie nagle tanieją

  82 mln zł. O tyle mniej w porównaniu z zeszłym rokiem zamierza zarobić stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w nadchodzących 12 miesiącach. Już pod nadzorem Wód Polskich.

  czytaj więcej

 • Łatanie Tarczy Prywatności

  Łatanie Tarczy Prywatności

  Amerykańska administracja zapewnia, że wprowadziła ulepszenia w funkcjonowaniu Tarczy Prywatności (Privacy Shield), czyli porozumienia z UE, które stanowi podstawę swobodnego transferu danych między serwerami po obu stronach Atlantyku. Wdrożone zmiany mają pomóc USA odeprzeć zarzuty, że w umowie brakuje mechanizmów kontroli przestrzegania przez amerykańskie firmy unijnych regulacji dotyczących prywatności.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne