polityk

Polityk – osoba działająca w sferze polityki, którą w klasycznym rozumieniu pojmujemy jako sztukę zdobywania władzy i rządzenia państwem, przy czym celem jest tu dobro wspólne, a przyporządkowanie działania temu celowi ostateczne.


 • CETA: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-Kanada, a powinniście

  CETA: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-Kanada, a powinniście

  W sierpniu 2014 r. zakończyły się negocjacje w sprawie CETA - kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej. W grudniu 2015 roku Komisja Europejska podała do wiadomości publicznej swój mandat do negocjacji, a 23 września 2016 roku w Bratysławie, podczas nieoficjalnego spotkania europejskich ministrów ds. handlu, padły wstępne deklaracje na temat jej przyjęcia. Ministrowie byli „za”. Protestujące w Bratysławie organizacje pozarządowe – „przeciw”. Ale z nimi ani teraz, ani wcześniej nie rozmawiano, podobnie jak w przypadku ACTA i TTIP. 27 października na szczycie Unia Europejska-Kanada, może dojść do parafowania umowy CETA. Czy i w jakim stopniu decyzja ta może wpłynąć na obywateli? Czy ta umowa będzie korzystna także dla nich, czy wyłącznie dla wielkich firm ponadnarodowych?

  czytaj więcej

 • Kosikowski: Jak prezydent może pomóc trenerowi Nawałce

  Kosikowski: Jak prezydent może pomóc trenerowi Nawałce

  Wiara w prawo opiera się na przekonaniu, że prawodawca jest racjonalny. Dlatego to tylko wiara.

  czytaj więcej

 • RMN zakończyła przesłuchania kandydatów na nowego prezesa TVP

  RMN zakończyła przesłuchania kandydatów na nowego prezesa TVP

  TVP wymaga naprawy, tak aby odzyskała swoją siłę i swój wigor - mówił Krzysztof Skowroński kandydujący na prezesa telewizji. Inny kandydat Bogdan Czajkowski przekonywał, że głównym kryterium działalności TVP powinna być jak najlepsza realizacja misji publicznej w każdej dziedzinie.

  czytaj więcej

 • Błaszczak: Rząd PO-PSL dbał o interesy Paryża, a nie polskie

  Błaszczak: Rząd PO-PSL dbał o interesy Paryża, a nie polskie

  „Czytam wypowiedzi lidera KOD Mateusza Kijowskiego. Stwierdził, że 11 listopada będzie organizował marsz w Warszawie, że zawłaszczane są biało-czerwone barwy i w związku z tym on na to nie pozwoli – to jest język wojny, konfrontacji” - mówi gość RMF FM Mariusz Błaszczak.

  czytaj więcej

 • Błaszczak ws. Caracali: Francja nie wypełniła zobowiązań offsetowych

  Błaszczak ws. Caracali: Francja nie wypełniła zobowiązań offsetowych

  To strona francuska zerwała kontrakt na zakup śmigłowców Caracal nie wypełniając zobowiązań offsetowych - powiedział w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak. W jego opinii sprzęt wojskowy powinien być produkowany w Polsce, a nie we Francji.

  czytaj więcej

 • Szef MSZ Niemiec: Sytuacja na świecie groźniejsza niż w czasach zimnej wojny

  Szef MSZ Niemiec: Sytuacja na świecie groźniejsza niż w czasach zimnej wojny

  Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier uważa, że obecna eskalacja napięć pomiędzy USA i Rosją niszczy resztki zaufania i grozi konfrontacją bardziej niebezpieczną niż w czasach zimnej wojny, gdy oba mocarstwa znały linię, której nie wolno było przekroczyć.

  czytaj więcej

 • Broniarz: Jedynym organizatorem poniedziałkowych pikiet jest ZNP

  Broniarz: Jedynym organizatorem poniedziałkowych pikiet jest ZNP

  Jedynym organizatorem poniedziałkowych pikiet w 17 miastach przeciw zmianom w systemie edukacji jest Związek Nauczycielstwa Polskiego - zapewnił w oświadczeniu prezes ZNP Stanisław Broniarz. Nieprawdziwe jest łączenie ich organizacji z KOD-em - zaznaczył.

  czytaj więcej

 • Snyder o zbrodni wołyńskiej: Lepiej oddzielić historię od polityki [WYWIAD]

  Snyder o zbrodni wołyńskiej: Lepiej oddzielić historię od polityki [WYWIAD]

  Gdy na wschodzie Ukrainy toczy się wojna, gdy są tam wojska rosyjskie, lepiej w sprawie zbrodni wołyńskiej oddzielić politykę od historii - mówi PAP prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale, znawca historii Europy Środkowej i Wschodniej.

  czytaj więcej

 • Macierewicz: Ostatnie działania Rosji budzą najwyższe zaniepokojenie

  Macierewicz: Ostatnie działania Rosji budzą najwyższe zaniepokojenie

  Ostatnie działania Federacji Rosyjskiej budzą nasze najwyższe zaniepokojenie - powiedział w sobotę minister obrony Antoni Macierewicz, pytany o informacje dotyczące rozmieszczania w obwodzie kaliningradzkim rakiet balistycznych Iskander.

  czytaj więcej

 • Trump przeprasza za wulgarne komentarze o kobietach

  Trump przeprasza za wulgarne komentarze o kobietach

  - Mówiłem i robiłem rzeczy, których się wstydzę, a słowa, które usłyszeliście na tym ponad 10-letnim nagraniu, są jednymi z tych, których żałuję - przyznaje kandydat republikanów na prezydenta USA Donald Trump na nagraniu opublikowanym na Facebooku. Trump odnosi się w nim do wideo z 2005 r. opublikowanego przez "Washington Post", na którym słychać sprośne, wulgarne komentarze polityka dotyczące kobiet. Donald Trump przysięga również, że będzie lepszy. - Każdy, kto mnie zna, wie, że te słowa nie oddają tego, kim jestem, ale powiedziałem to. Myliłem się i przepraszam - dodaje kajający się republikanin.Wideo opublikowane przez waszyngtoński dziennik na tyle oburzyło jednak niektórych polityków, że część z nich wycofała swoje poparcie dla Trumpa. Wśród nich był przewodniczący Izby Reprezentantów z ramienia Partii Republikańskiej, Paul Ryan, który odwołał swój udział w wiecu Trumpa.

  czytaj więcej

 • Warszawa: Protest artystów pod Pałacem Kultury

  Warszawa: Protest artystów pod Pałacem Kultury

  Nie oddamy wam kultury – skandowali w sobotę zebrani pod Pałacem Kultury. Artyści sprzeciwiali się ingerencji polityków w kulturę i aktualnej polityce kulturalnej. Na proteście zorganizowanym w czasie Kongresu Kultury obecni byli m.in. aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu.

  czytaj więcej

 • W poniedziałek w 17 miastach protest ZNP przeciw zmianom w edukacji

  W poniedziałek w 17 miastach protest ZNP przeciw zmianom w edukacji

  Związek domaga się od minister edukacji Anny Zalewskiej wycofania się z projektowanych zmian w oświacie, zawartych w dwóch projektach ustaw. ZNP chce przystąpienia do rzeczywistej, a nie medialnej debaty o potrzebach polskiej edukacji. Związkowcy chcą społecznego porozumienia co do zakresu, skali i tempa wprowadzania zmian. W poniedziałek w 17 miastach (16 wojewódzkich oraz w Koszalinie) związkowcy z ZNP mają protestować przeciw reformie edukacji. Urzędy wojewódzkie ma pikietować w sumie 25 tys. członków związku, a także rodzice i samorządowcy.

  czytaj więcej

 • Orban: Liczę na poparcie ws. poprawki do konstytucji, zakazującej osiedlania na Węgrzech obcej ludności

  Orban: Liczę na poparcie ws. poprawki do konstytucji, zakazującej osiedlania na Węgrzech obcej ludności

  Premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że liczy na poparcie wszystkich posłów w sprawie poprawki do konstytucji zakazującej osiedlania na Węgrzech obcej ludności, którą złoży w poniedziałek w parlamencie.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne