aktor

Aktor – (łac. agere – działać) osoba odgrywająca przy pomocy szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie.


 • Wojna Zbigniewa Stonogi: Mszczę się i nie spocznę, aż nie zobaczę głów moich wrogów

  Wojna Zbigniewa Stonogi: Mszczę się i nie spocznę, aż nie zobaczę głów moich wrogów

  Mam ambicję, aby pociągnąć za sobą ludzi, pokazać im drogę. Żeby nie musieli tkwić na kolanach, ale żeby zaczęli działać - twierdzi biznesmen Zbigniew Stonoga.

  czytaj więcej

 • Polski teatr w ostatnich miesiącach odzyskał zdolność opowiadania

  Polski teatr w ostatnich miesiącach odzyskał zdolność opowiadania

  PODSUMOWANIE SEZONU | Janusz Opryński przeniósł na scenę „Łaskawe” Littella, Agata Duda-Gracz mit o świętej Wilgefortis, Krzysztof Warlikowski zmierzył się z siedmioksięgiem Marcela Prousta. Polski teatr w ostatnich miesiącach odzyskał zdolność opowiadania

  czytaj więcej

 • Potocki: Polska - dla Rosji wróg użyteczny

  Potocki: Polska - dla Rosji wróg użyteczny

  Polska w rosyjskiej polityce zagranicznej nie zajmuje tak ważnego miejsca, jak nam się często wydaje. Ale zarazem jest znacznie ważniejsza, niż Rosjanie by chcieli, żebyśmy sądzili. Ulubiony chłopiec do bicia kremlowskiej propagandy, wykonawca antyrosyjskiego spisku, koń trojański Jankesów w Europie. A z drugiej strony naród ceniony – przynajmniej wśród inteligencji – za kulturę podobnie, jak rosyjską kulturę ceni się w Polsce. Wizerunek Polski w Rosji jest pełen paradoksów. 

  czytaj więcej

 • Polityczna rola TK

  Polityczna rola TK

  W niepewnych dla demokracji czasach Trybunał Konstytucyjny nie powinien zawsze ściśle trzymać się litery prawa - twierdzi dr hab. Konrad Lachmayer, specjalista od porównawczego prawa konstytucyjnego z Uniwersytetu w Durham i Węgierskiej Akademii Nauk.

  czytaj więcej

 • Jerzy Skolimowski odbierze Złotego Lwa w Wenecji

  Jerzy Skolimowski odbierze Złotego Lwa w Wenecji

  Reżyser Jerzy Skolimowski - reżyser "Bariery", "Ferdydurke" i "Fuchy" - odbierze nagrodę Złotego Lwa, przyznaną mu za całokształt pracy twórczej. Artysta odbierze nagrodę podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji, odbywającego się od 31 sierpnia do 10 września.

  czytaj więcej

 • Wakar: „Lear” Piaskowskiego to spektakularna katastrofa

  Wakar: „Lear” Piaskowskiego to spektakularna katastrofa

  TEATR NOWY | O „Learze” Jędrzeja Piaskowskiego jedni mówili, że ukazuje teatr przyszłości, inni uznawali go za spektakularną katastrofę. Sprawdziłem podczas festiwalu Malta i rację przyznaję tym ostatnim

  czytaj więcej

 • Twórca filmu „Kamper”: Reżyseria to potężny narkotyk

  Twórca filmu „Kamper”: Reżyseria to potężny narkotyk

  WYWIAD | Reżyseria to potężny narkotyk, a ja na razie nie planuję odwyku – mówi Łukasz Grzegorzek, twórca filmu „Kamper”

  czytaj więcej

 • Rocznica wybuchu powstania warszawskiego bez apelu smoleńskiego?

  Rocznica wybuchu powstania warszawskiego bez apelu smoleńskiego?

  Ratusz chce, by podczas tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego wojsko nie odczytywało Apelu Poległych oraz żeby miał on taką treść jak w latach ubiegłych. Odczytać apel miałaby osoba wybrana wspólnie przez ratusz i powstańców.

  czytaj więcej

 • Bogusław Linda będzie bohaterem na festiwalu Dwa Brzegi

  Bogusław Linda będzie bohaterem na festiwalu Dwa Brzegi

  PORTRETY | Był stającym po stronie prawości nadwrażliwcem w kinie moralnego niepokoju. Nosił maskę brutalnego cynika w filmach Pasikowskiego. Bogusław Linda będzie bohaterem aktorskiej retrospektywy na festiwalu Dwa Brzegi

  czytaj więcej

 • Daleko od liberalizmu

  Daleko od liberalizmu

  Liberalizm nie ma ostatnio dobrej prasy. Co rusz składany jest do grobu, a jego dawni zwolennicy biją się w piersi, przyznając się do głupoty i ślepoty. Trend ten dotyka głównie liberalizmu ekonomicznego, ale coraz częściej słychać wołanie, że niepotrzebna nam jest „demokracja liberalna”, gdyż wartością prawdziwą jest „demokracja bezprzymiotnikowa”. Liberalne idee rządów prawa i praw jednostki, zdaje się, nie zakorzeniły się u nas zbyt dobrze, skoro już po 27 latach uwierają nas i stoją na drodze do ustanowienia „prawdziwej demokracji”. Zanim jednak pożegnamy ten „straszny liberalizm”, zastanówmy się, co tak właściwie odrzucamy.

  czytaj więcej

 • Cenckiewicz: W III RP gen. Jaruzelski zachował nieformalne wpływy m.in. w MON [WYWIAD]

  Cenckiewicz: W III RP gen. Jaruzelski zachował nieformalne wpływy m.in. w MON [WYWIAD]

  W III RP gen. Wojciech Jaruzelski zachowywał nieformalne wpływy, m.in. w Wojsku Polskim i w MON - mówi PAP szef Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz. Według niego dowodem na to jest sprawa Lecha Kowalskiego, autora książki "Generał ze skazą", którego - jak mówi - "postanowiono zniszczyć".

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne