aktor

Aktor – (łac. agere – działać) osoba odgrywająca przy pomocy szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie.


 • Za dużo cięć, za dużo słów

  Za dużo cięć, za dużo słów

  W „Małym życiu” Hanyi Yanagihary piękny portret męskiej przyjaźni – również erotycznej – zderza się z absurdalnym i sztucznym nagromadzeniem nieszczęść i traum.

  czytaj więcej

 • Kto za Brexitem, kto przeciw

  Kto za Brexitem, kto przeciw

  Większość reprezentantów społecznych elit chce pozostania Zjednoczonego Królestwa w Unii. Jednak sondaże opinii publicznej wskazują na przeciwny trend.

  czytaj więcej

 • W Poznaniu rusza sławny Malta Festival

  W Poznaniu rusza sławny Malta Festival

  Malta Festival | Ponad 200 wydarzeń, 800 artystów z 20 krajów – 17 czerwca startuje kolejna edycja jednego z najważniejszych wydarzeń artystycznych w tej części Europy, Malta Festival Poznań. Tegoroczną Maltę, której tematem przewodnim jest widz, otworzy spektakl uliczny, a w zasadzie pochód „The Colour of Time” francuskiej grupy Artonik, którą mogli zobaczyć już przed laty widzowie Malty oraz gdańskiej FETY. W taneczno-teatralną paradę zostaną wciągnięci widzowie, jej częścią będzie m.in. obsypywanie się kilogramami kolorowego proszku – to nawiązanie do tradycji hinduistycznego święta Holi.

  czytaj więcej

 • Na przemian drażni i fascynuje. "Frankofonia" w kinach

  Na przemian drażni i fascynuje. "Frankofonia" w kinach

  PREMIERA | „Frankofonia” na przemian drażni i fascynuje. W chwilach, w których na ekranie króluje kaznodziejski ton i patos, nowy film Aleksandra Sokurowa ociera się o niemal kampową przesadę. Od czasu do czasu rosyjskiemu reżyserowi udaje się jednak okiełznać tę nieznośną manierę i przyjąć znacznie bardziej kameralną perspektywę. W takich momentach „Frankofonia” zdradza uśpiony potencjał i okazuje się interesującą medytacją na temat napięć pomiędzy kulturą a polityką.

  czytaj więcej

 • Znany ze "Star Treka" aktor Anton Yelchin zmarł przygnieciony przez własny samochód

  Znany ze "Star Treka" aktor Anton Yelchin zmarł przygnieciony przez własny samochód

  27-letni amerykański aktor rosyjskiego pochodzenia Anton Yelchin zmarł w niedzielę, przygnieciony do ogrodzenia przez własny samochód, który z nieustalonych przyczyn stoczył się po podjeździe jego domu w Los Angeles - informują amerykańskie media.

  czytaj więcej

 • „Crazy God” na rozpoczęcie Brave Festival. Nowy brutalizm w Teatrze Pieśń Kozła

  „Crazy God” na rozpoczęcie Brave Festival. Nowy brutalizm w Teatrze Pieśń Kozła

  - „Crazy God” odsłania świat jako wielki teatr kłamstwa i różnego rodzaju uzurpatorów, na różnych poziomach: od polityki po obyczajowość. Dlatego brutalna będzie też scenografia. Przygotowujemy niezwykłe widowisko: symfonię na obraz, gest i słowo - mówi Grzegorz Bral, reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Pieśń Kozła. Premiera 1 lipca na rozpoczęcie Brave Festival. Spektakl tylko dla widzów dorosłych.

  czytaj więcej

 • Zmarł Andrzej Kondratiuk. Znany reżyser miał 79 lat

  Zmarł Andrzej Kondratiuk. Znany reżyser miał 79 lat

  Jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów Andrzej Kondratiuk, autor filmów "Hydrozagadka", "Wniebowzięci", laureat wielu nagród, zmarł w środę w Warszawie, w wieku 79 lat - poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP).

  czytaj więcej

 • Trochę z innej epoki. Komedia "Przyjaźń czy kochanie" w kinach

  Trochę z innej epoki. Komedia "Przyjaźń czy kochanie" w kinach

  WYWIAD | Moje filmy zawsze miały w sobie coś z innej epoki. Chciałem, żeby takie były. Choć nie oznacza to, że nie interesuje mnie, co dzieje się obecnie w kinie – mówi Whit Stillman, reżyser komedii „Przyjaźń czy kochanie”

  czytaj więcej

 • „Szkoda, że jest nierządnicą” to piekielnie atrakcyjna opowieść

  „Szkoda, że jest nierządnicą” to piekielnie atrakcyjna opowieść

  TEATR POLSKI | Jedni zerwali się do owacji, drudzy manifestowali niezgodę na przedstawienie Dana Jemmetta. „Szkoda, że jest nierządnicą” dzieli widzów. Ja jestem jak najbardziej za

  czytaj więcej

 • Świat tuż nad przepaścią. „Dzień Niepodległości: Odrodzenie” w kinach

  Świat tuż nad przepaścią. „Dzień Niepodległości: Odrodzenie” w kinach

  WYWIAD | Nie jestem karierowiczem, wybieram projekty, które pozwalają mi być kreatywnym. Wspaniały nauczyciel aktorstwa, Sandy Meisner, powiedział kiedyś, że trzeba pracować co najmniej dwadzieścia lat, zanim w ogóle można nazwać siebie aktorem! – mówi Jeff Goldblum, który w filmie „Dzień Niepodległości: Odrodzenie” wraca do roli naukowca Davida Levinsona

  czytaj więcej

 • W Moskwie rozpoczął się 38. Międzynarodowy Festiwal Filmowy

  W Moskwie rozpoczął się 38. Międzynarodowy Festiwal Filmowy

  W czwartek rozpoczął się 38. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie (MFF). W głównym konkursie festiwalu przedstawiony zostanie film Janusza Majewskiego Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy".

  czytaj więcej

 • Jarmark Świętojański rusza w Krakowie

  Jarmark Świętojański rusza w Krakowie

  W czasy panowania w Polsce Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta przeniosą się uczestnicy zorganizowanego po raz siódmy Jarmarku Świętojańskiego w Krakowie. Będzie można zdobyć tytuł jarmarcznika, podkomorzego królewskiego i ogrodnika królowej Bony.

  czytaj więcej

 • Spektakle Lupy, Warlikowskiego i Jarzyny w Chinach

  Spektakle Lupy, Warlikowskiego i Jarzyny w Chinach

  Spektakle Krystiana Lupy, Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny prezentowane są w teatrach w Pekinie, Tianjinie i Harbinie. Prezentacja polskiego teatru odbywa się w ramach „Projektu Azja”.

  czytaj więcej

 • „Outcasts/Wykluczeni”. Brave Festival dla tych, którzy chcą słuchać innych

  „Outcasts/Wykluczeni”. Brave Festival dla tych, którzy chcą słuchać innych

  To będzie już 12. edycja Brave Festival. Tym razem pod hasłem „Outcasts/Wykluczeni”. Od 1 do 16 lipca we Wrocławiu wystąpią wyjątkowi artyści z całego świata, m.in. balet niewidomych z Brazylii i niesłyszący bębniarze z Malezji. Swój premierowy spektakl „Crazy God” zaprezentuje Teatr Pieśń Kozła.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne