W ujęciu statystycznym wakacje w 2013 roku spędziliśmy w… Grecji, której plaże okazały się najchętniej wybieranym przez Polaków celem wakacyjnych wyjazdów, wynika z raportu Tripsta.pl.

Wakacje organizowaliśmy sami, w podróż na wymarzoną grecką plażę wybraliśmy się samolotem. Na miejscu zatrzymywaliśmy się w 3-, lub 4-gwiazdkowych hotelach bądź domkach letniskowych. 10-dniowe wczasy statystyczny Polak organizował przez Internet.

Spośród około 17 milionów Polaków decydujących się w tym roku na wakacyjny wyjazd, ponad 3/4 zorganizowało wakacje na własną rękę, a co drugi spędził tegoroczne wakacje za granicą. Upadłości agencji turystycznych z poprzednich lat i niepewna kondycja finansowa touroperatorów nie napawały Polaków optymizmem, dlatego moda na samodzielne organizowanie wczasów w roku 2013 wyraźnie się nasiliła. Z badania internetowego przeprowadzonego przez biuro podróży Tripsta.pl wynika, że ponad 90 proc. ankietowanych swoje wakacje organizuje online. Dla 73 proc. respondentów planowanie wyjazdu zgodnie z zasadą „do it yourself” za pośrednictwem internetowych biur podróży pozwala zaoszczędzić więcej niż zdecydowaliby się na wycieczkę z pakietem all – inclusive, kupowaną w tradycyjnym biurze podróże – wynika z badania przeprowadzonego przez Tripsta.pl.

Grecja – ulubiony cel podróży

Grecja, przed Egiptem, Tunezją i Turcją okazała się najchętniej odwiedzanym przez Polaków wakacyjnym krajem w 2013 roku. Egipt, który jeszcze rok wcześniej królował w rankingach najchętniej wybieranych przez rodaków wakacyjnych miejsc na świecie, w tym roku stracił ponad 50-proc. turystów. Wpływ na to miała przede wszystkim niepewna sytuacja polityczna oraz wycofanie się przez touroperatorów z oferowania wyjazdów do Sharm El Sheikh, Hurghady oraz Marsa El Alam.

Jeżeli chodzi o Grecję, Polacy najczęściej odpoczywali na Krecie, Kos, Korfu oraz Zakynthos. Druga w zestawieniu Turcja szczególnie kusiła Polaków swoim kurortem Bodrum nad Morzem Egejskim oraz kurortami położonymi na Riwierze Tureckiej.

W przypadku egzotycznych dalekich podróży, najchętniej spędzaliśmy je w Tajlandii, Kenii, Meksyku, na Madagaskarze oraz na Kubie.

Standard hoteli

W tym roku potwierdził się pogłębiający trend, że wolimy hotele 3- i 4-gwiazdkowe niż kempingi, pensjonaty czy hotele o niższym standardzie. Wzrosło także zainteresowanie apartamentami i domkami letniskowymi szczególnie we Włoszech i Grecji. Najczęściej decydowaliśmy się na rezerwację apartamentu lub pokoju dla dwóch osób. Trend ten potwierdza rosnąca liczba rezerwacji na serwisie Tripsta.pl. Okazuje się, że ponad połowa Polaków udających się za granicę woli zapłacić więcej w zamian za lepszy standard i wyższej jakości usługi.

Organizacja wakacji

Z analizy rynku przeprowadzonej przez biuro podróży Tripsta.pl wynika, że wycieczkę do krajów europejskich basenu Morza Śródziemnego najlepiej było zorganizować samodzielnie. Polacy coraz bardziej cenią sobie również możliwość dopasowania wyjazdu do własnych potrzeb oraz samodzielne decydowanie o formie spędzania czasu na wycieczce. Liczne porównywarki cen oraz narzędzia pozwalające na dopasowanie ceny w zależności od terminu umożliwiają zarezerwowanie noclegu i samolotu po niższym koszcie. W tym przypadku wszystko odbywa się w myśl zasady: im wcześniej, tym lepiej. Okazuje się, że w dzisiejszych czasach bardziej zależy nam, aby kontrolować każdy etap organizowania wycieczki, wykorzystując do tego Internet, niż zdawać się w tej kwestii na biura podróży i wycieczki fakultatywne organizowane na miejscu przez rezydentów.