15 lipca oddano do użytku lotnisko dla tanich linii lotniczych w podwarszawskim Modlinie. Co to oznacza dla pasażerów? Czy mogą liczyć na tańsze bilety lotnicze? Sprawdźmy to.

Na obecną chwilę z lotniska w Modlinie będą operowały dwie tanie linie lotnicze. 16 lipca swoje loty z Modlina inauguruje irlandzki Ryanair. Przewoźnik wraca do Warszawy po długiej przerwie, która była spowodowana zbyt wysokimi opłatami na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Drugi przewoźnik, węgierski Wizz Air zacznie latać z Modlina już 18 lipca i tym samym przeniesie z Okęcia do Modlina swoją bazę operacyjną.

Nowych przewoźników lotniczych, zarówno tanich linii lotniczych, jak i przewoźników czarterowych na lotnisku w Modlinie można się spodziewać w sezonie zimowych i w przyszłym roku, kiedy nowe połączenia będą oferowane w większej skali – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Jadwiga Starczewska, szefowa biura handlowo-marketingowego Lotniska Modlin.

Kierunki lotów

Wizz Air będzie przewoził pasażerów z Modlina do następujących miast: Barcelony, Bourgas, Brukseli Charleroi, Budapesztu, Cork, Doncaster Sheffield, Eindhoven, Forli Bolonia, Glasgow Prestwick, Goteborga, Liverpoolu, Londynu Luton, Madrytu, Malme, Mediolanu Bergamo, Oslo, Paryża Beauvais, Rzymu, Stavanger oraz Sztokholmu Skavsta.

Konkurencja między dwoma przewoźnikami będzie zacięta, ponieważ rozkłady lotów obu firm są podobne. Pasażerowie będą więc mieli wybór, którym przewoźnikiem chcą lecieć, albo który zaoferuje tańsze bilety.
Rozkład lotów Ryanair z Modlina wygląda następująco: Barcelona, Bolonia, Bristol, Bruksela Charleroi, Budapeszt, Dublin, Dusseldorf Weeze, East Midlands, Eindhoven, Frankfurt Hahn, Glasgow Prestwick, Liverpool, Londyn Stansted, Manchester, Mediolan, Oslo, Rzym, Stavanger oraz Sztokholm Skavsta.

Ceny biletów

Z okazji otwarcia nowego lotniska obie linie lotnicze rozdały kilkaset darmowych biletów lotniczych na przeloty na pokładach swoich samolotów. Akcja marketingowa miała na celu promowanie zarówno nowego lotniska, jak i samej linii lotniczej. Darmowa pula biletów lotniczych była ograniczona, więc jak zatem kształtują się normalne ceny na przeloty z Modlina?

Ryanair na swojej stronie reklamuje wyloty z warszawskiego Modlina do Europy już od 39 złotych. W takiej cenie można lecieć do: Bolonii, Brukseli, Budapesztu, Dusseldorfu, Londynu, Manchesteru, Mediolanu, Oslo, Rzymu oraz Sztokholmu. Trzeba jednak pamiętać, że jest to cena podstawowa, do której trzeba doliczy ć opłatę za płatność kartą kredytową, ewentualną opłatę za bagaż, odprawę na lotnisku.

Podobne zasady płatności obowiązują w węgierskim Wizz Air. Dodatkowo, linia ostatnio zapowiedziała wprowadzenie płatnego bagażu podręcznego. Po podliczeniu wszystkich kosztów, może się okazać, że tanie latanie jest bardzo drogie.

Przykładowa trasa z Modlina do Brukseli. Wylot do Brukseli 16 sierpnia, powrót do Modlina 19/20 sierpnia. Na tej trasie pasażerowie mają do wyboru obydwu przewoźników, a ceny wyglądają następująco:
Ryanair: Wylot z Modlina o godzinie 10:25. Powrót do Modlina dnia 20 sierpnia o godzinie 8 rano. Całkowity koszt biletu z jednym bagażem rejestrowanym i odprawą online (która w Ryanair kosztuje 28 złotych!) wyniósł 383,21 złotych (bez opłaty administracyjnej).
Wizzair: Wylot z Modlina o godzinie 18:25, powrót z Brukseli do Modlina w dniu 20 sierpnia o godzinie 21. Odprawa online w Wizzair jest darmowa, ale podobnie jak w Ryanair, pasażer musi się liczyć z szeregiem dodatkowych opłat (na przykład płatność za bilet kartą Visa, kosztuje aż 72 złotych). W związku z tym za bilet lotniczy Wizzair za przelot z Modlina do Brukseli w dniach 16-20 sierpnia trzeba zapłacić 546 złotych (podobnie jak w przypadku poprzedniej kalkulacji, w cenie biletu zawarta jest dodatkowa opłata za bagaż).

Dojazd do lotniska w Modlinie

Jeżeli bilety lotnicze są już kupione, jedynym problemem pozostaje dojazd na lotnisko, które znajduje się w odległości 35 km od Warszawy. Najłatwiej jest dojechać własnym samochodem. Dla tych, którzy go nie posiadają istnieją inne alternatywy, takie jak: dojazd pociągiem, taksówką lub autobusem.

Najwygodniejszą formą dojazdu na lotnisko w Modlinie, będzie podróż taksówką. Korporacja Glob Cab Taxi, przygotowała specjalną ofertę, dzięki której, za przejazd z centrum Warszawy na lotnisko w Modlinie trzeba będzie zapłacić 99 złotych. Warto zaznaczyć, że nie jest to cena „licznikowa”, bowiem koszt jazdy z Warszawy na lotnisko w Modlinie kosztowałby zgodnie z licznikiem 135 złotych.

Dojazd pociągiem, to w rzeczywistości podróż z jednego z warszawskich dworców kolejowych do stacji PKP w Modlinie i dalsza podróż autobusem, który dowiezie pasażerów pod terminal. Czas podróży zajmuje mniej więcej 50 minut. Koszt biletu (na pociąg i autobus) to 12 złotych w jedną stronę. Jest to cena promocyjna, która obowiązuje od 16 lipca, na razie nie wiadomo jak długo ma potrwać.

Jeżeli oferta podróży pociągiem kogoś nie przekona, może na lotnisko w Modlinie dojechać specjalnym autobusem, który ma kursować na trasie Warszawa Metro Młociny – Warszawa Dworzec Centralny – Modlin. Czas przejazdu jest szacowany na około 50 – 60 minut, w zależności od natężenia ruchu na drodze. Cena biletu ma oscylować w graniach 30 złotych.

Ostatnią możliwością dotarcia na lotnisko w Modlinie z Warszawy to zakup biletu autobusowego w firmie Translud. Za bilet do Twierdzy Modlin, trzeba zapłacić 8 złotych, ale z przystanku autobusowego w Modlinie trzeba się będzie dostać na własną rękę na lotnisko. Jedyną opcją w obecnej chwili pozostaje więc taksówka.