Mimo spowolnienia gospodarczego przeważająca większość firm nie zamierza zwalniać specjalistów i menedżerów. Dla pracowników średniego i wyższego szczebla polski rynek pracy wciąż jest jednym z najbardziej atrakcyjnych w Europie. Tak wynika z badania międzynarodowej Firmy Antal International.

Jak wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Artur Skiba - dyrektor zarządzający Antal International, pracodawcy wciąż poszukują wykwalifikowanych pracowników, choć z zatrudnianiem na dużą skalę wstrzymują się w oczekiwaniu na spodziewaną już w drugim kwartale poprawę sytuacji gospodarczej. Spośród ponad 2700 przebadanych firm, odsetek tych, które planują zatrudniać na stanowiska specjalistów i menedżerów zmniejszył się z 52 procent w poprzednim kwartale, do 48 procent obecnie.

Wciąż więc niemal połowa firm chce zatrudniać pracowników średniego i wyższego szczebla - podkreśla dyrektor Skiba. Dodaje, że do tego jeszcze odsetek firm zwalniających pozostaje na stabilnym poziomie. Poza wyjątkami, tam gdzie są fuzje czy restrukturyzacje, nie należy się spodziewać redukcji zatrudnienia.
Największe zapotrzebowanie na pracowników średniego i wyższego szczebla w pierwszym kwartale tego roku będzie w sektorze usług dla biznesu i w centrach usług wspólnych. Bardzo dobrze ma się również branża IT oraz branża E-commerce czyli głównie sklepy internetowe. Plany zwolnień specjalistów i menedżerów dotyczą natomiast kancelarii prawnych, telekomunikacji oraz sektora budowlanego.

Badanie przeprowadzone zostało w okresie od 8 października do 30 listopada ubiegłego roku.