Przenośna konsola PlayStation Vita firmy Sony zadebiutowała w Polsce. Zmiany, które nastąpiły na rynku gier w ciągu kilku ostatnich lat i wysoka cena urządzenia mogą spowodować, że produkt nie zdobędzie zbyt dużej popularności.

Magazyn "Times" sugeruje, że Vita może być ostatnim urządzeniem z gatunku przenośnych konsol. Urządzenie kosztuje 250 dolarów (W Polsce sugerowana cena to 999 zł brutto w przypadku wersji z łącznością WiFi oraz 1199 zł za wersję z WiFi i 3G) czyli więcej niż najtańsze wersje konsol Sony PlayStation i Microsoft Xbox.

- Wygląda na to, że Sony zaprojektowało urządzenie dla świata, w którym nie ma smartfonów i tabletów - mówi analityk Michael Gartenberg z Gartner Reearch. - Vita jest droższa od większości telefonów i w podobnej cenie jak konsole. Ciężko stwierdzić kto ją kupi - dodaje.

Jack Tretton z Sony twierdzi, że klientem będzie "posiadacz Sony PlayStation, który doceni możliwość kontynuowania gry na urządzeniu przenośnym i lepszy systemu sterowania niż ten proponowany przez telefony". "Time" podkreśla jednak, że Sony nie zauważa bezpośrednich zagrożeń dla sukcesu swojego nowego produktu. Jednym z nich jest OnLive stworzony przez byłego pracownika Apple Steve'a Perlmana. Serwis oparty na technologii chmury umożliwia granie w konsolowe gry na urządzeniach przenośnych m.in. na Sony Ericsson Xperia Play, który bywa nazywany "telefonem PlayStation".

W Japonii Sony sprzedało 500 tysięcy sztuk PlayStation Vita. Tretton liczy na podobnym wynik w trakcie pierwszych trzech tygodni sprzedaży w USA. Gartenberg uważa jednak, że możemy liczyć na obniżenie ceny urządzenia. Poprzedni głośny debiut przenośnej konsoli miał miejsce w marcu 2011 roku. Nintendo 3DS weszło na rynek w cenie 249,99 dolara za sztukę. Trzy miesiące później w obliczu tragicznych wyników sprzedaży producent zmniejszył cenę o 80 dolarów.

Vita jest wyposażona w 5-calowy dotykowy ekran OLED o rozdzielczości 960x544 pikseli, 512MB pamięci RAM, procesor z czterema rdzeniami ARM Cortex A9 oraz układ graficzny PowerVR SGX543. Do dyspozycji jest również łączność WiFi i Bluetooth, czytnik kart pamięci, radio FM oraz dwie kamery wideo rejestrujące obraz w rozdzielczości 640x480 pikseli z szybkością 60 klatek na sekundę. Technologia i wykonanie zbierają bardzo dobre recenzje. Największym problemem jest jednak mała pojemność wbudowanej pamięci, która wymusza kupowanie przenośnych kart stworzonych przez Sony. Ich ceny wahają się od 30 do 120 dolarów w zależności od pojemności.