Przedstawiciele firmy Asus zaprezentowali na targach Mobile World Congress 2012 wyjątkowe urządzenie - Asus Padfone. To gadżet niezwykły, bo łączący w sobie cechy tabletu, smartfonu oraz lekkiego netbooka.

Można powiedzieć, że Padfone to po prostu smart fone, który - po dodaniu do niego specjalnej ramki - zmienia się w tablet. Dodatkowo do zestawu można dołożyć jeszcze pełną klawiaturę tzw. Padfone Station Dock. W ten sposób powstanie wielofunkcyjne urządzenie, z powodzeniem zastępujące tradycyjny komputer.

Będący sercem i mózgiem Padfona, smart fone wyposażono w dwurdzeniowy procesor Qualcomm S4 1,5GHz z układem graficznym Adreno 225, 1 GB pamięci operacyjnej RAM, 16 GB pamięci wewnętrznej, czytnik kart pamięci microSD. Gadżet posiada również 4,3-calowy ekran dotykowy Super AMOLED o rozdzielczości 960 x 540 pikseli (qHD), aparat cyfrowy 8 megapikseli, kamerę internetową VGA. I, co bardzo istotne, pracuje w oparciu o najnowszą wersję systemu operacyjnego Android 4.0 Ice Cream Sandwich. A wszystko to zmieszczone w eleganckiej, a zarazem bardzo poręcznej obudowie o grubości zaledwie 9,2 mm.

Natomiast tabletowa ramka Padfona wyposażona została w 10,1-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, port microUSB, wyjście microHDMI, GPS, kamerę internetową 1,3 Mpix oraz akumulator, który pięciokrotnie wydłuża czas pracy telefonu.

Dołączona do zestawu stacja dokująca z czułym gładzikiem zamienia Padfona w mobilny netbook i, jak twierdzi producent, jest w stanie nawet dziewięciokrotnie wydłużyć czas pracy baterii podłączonego doń tabletu.

Ale nie tylko nietypowa konstrukcja i świetne parametry techniczne stanowią o niezwykłości Padfona. Istotne jest również wsparcie dla nowoczesnych technologii DynamicDisplay, Sonic Master oraz 1 Stop Storage. Zadaniem dwóch pierwszych jest ulepszenie doznań związanych z multimediami (wyraźny obraz, dźwięk z głębokimi basami i czystymi wokalami). Natomiast 1 Stop Storage pozwala na płynną współpracę wszystkich urządzeń wchodzących w zestaw Asus Padfone. Dzięki niemu, dzieje się to automatycznie i natychmiastowo w chwili włożenia telefonu we wnękę akcesorium.