Wkrótce na rynek trafi nowy smartfon z serii Xperia - Sony Sola. Gadżet pracuje na systemie Android. Wyposażony został w innowacyjną nawigację float touch. Pozwala ona serfować po sieci bez dotykania ekranu.

Xperia Sola wyposażona została w dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1 GHz, wyświetlacz Reality Display z technologią Mobile BRAVIA Engine oraz aparat fotograficzny z technologią "fast capture". Dzięki niej przejście aparatu fotograficznego ze stanu spoczynku do wykonania zdjęcia zajmuje niewiele ponad sekundę, przy pojedynczym naciśnięciu przycisku. Xperia sola posiada także zapewniające doskonałą jakość dźwięk technologie audio: xLOUD i 3D surround sound.

Opcją debiutującą w smartfonie Xperia sola jest opracowana przez Sony funkcja floating touch. Pozwala ona na przeglądanie zawartości strony internetowej przesuwając palcem ponad ekranem. Wówczas palec pełni funkcję kursora. Po znalezieniu linku, który chcemy uruchomić, wystarczy dotknąć ekranu, aby go załadować. Co więcej, jak zapewniają przedstawiciele Sony, technologia floating touch będzie ewoluować i zostanie wzbogacona o nowe funkcjonalności i aplikacje, które będą dodawane wraz z aktualizacjami oprogramowania.

Dodatkowo Sony, w tym modelu po raz pierwszy wprowadza pełną funkcjonalność tzw. technologii NFC (komunikacji bliskiego zasięgu). Umożliwia ona przesyłanie danych między smartfonami.

Gadżet został fabrycznie wyposażony w dwa tagi Xperia SmartTags. Dotknięcie smartfonu Android wyposażonego w technologię NFC w miejscu, w którym znajduje się symbol Xperia SmartTags, spowoduje uruchomienie wcześniej skonfigurowanego profilu. Dwa tagi SmartTags, w które wyposażony jest smartfon Xperia sola, można personalizować do dziesięciu poleceń.

Pierwszy z fabrycznych profili jest skonfigurowany "do salonu", tj. gotowy do włączenia Wi-Fi i uruchomienia wiadomości Google news oraz aplikacji związanych z pogodą. Drugi, natomiast jest skonfigurowany "do sypialni", czyli nastawia budzik i przełącza się na tryb cichy.

Xperia sola trafi do sklepów w drugim kwartale tego roku. Będzie dostępna w trzech kolorach: czarnym, białym i czerwonym.

Film