Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, mimo powolnej stabilizacji, lipiec przyniósł kolejny spadek cen w Łodzi, tym razem o 3 proc. To dobry moment na kupno mieszkania na wynajem. Rentowność najmu dwupokojowego mieszkania wynosi tu 4,69%, czyli o 2 punkty procentowe więcej niż średnie oprocentowanie dwuletniej lokaty.

Warto kupić mieszkanie pod wynajem

Jak pokazuje sierpniowy raport, w Łodzi można zaobserwować kolejny spadek ceny ofertowych wynoszący tym razem 3 proc. Jak podkreślają eksperci, przy niskich stawkach za nieruchomości, opłacalny jest zakup lokalu pod wynajem. – Średnie czynsze w Łodzi wynoszą aktualnie 870 PLN za kawalerkę, 1180 PLN za dwa pokoje oraz 1600 PLN za trzy pokoje – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Rentowność najmu dwupokojowego mieszkania w Łodzi, przy założeniu jedenastu miesięcy wynajmu oraz wliczeniu podatku i kosztów eksploatacji, wynosi 4,69%. Jest to więc o 2 punkty procentowe więcej niż aktualne średnie oprocentowanie dwuletniej lokaty. Warto więc pomyśleć nad zakupem mieszkania w celu komercyjnym, również ze względu na zbliżające się rozpoczęcie roku akademickiego.

W Łodzi rządzi cena

Jak wskazują eksperci, nadal główną determinantą przy zakupie jest cena. – Największym zainteresowaniem cieszą się tu dwupokojowe mieszkania w blokach z wielkiej płyty, które w Łodzi można kupić już za 3000 PLN za mkw. – twierdzi Robert Kornecki, dyrektor oddziału Metrohouse w Łodzi. – Warto pamiętać, że mieszkania wymagające remontu można kupić jeszcze taniej. Niestety cały czas głównym wyznacznikiem jest cena, która w porównaniu do innych większych miast Polski jest bardzo niska. Coraz więcej osób planujących zakup wybiera jednak większe mieszkania, wychodząc z założenia, że jest to odpowiedni moment na taką decyzję. Na fakt ten wpływa wysoka podaż lokali o dużych powierzchniach, których cena zachęca do zawierania transakcji. Obecnie w Łodzi, za metr kwadratowy płacimy średnio 3512 PLN, a nabywane mieszkanie ma przeciętnie 51 mkw.– twierdzi ekspert Metrohouse w Łodzi.

Kredyty w złotych tańsze niż rok temu

Choć w minionym miesiącu oprocentowanie kredytów hipotecznych nieznacznie wzrosło, to nadal jest istotnie mniejsze w porównaniu do lipca ubiegłego roku. – W wyniku niższego oprocentowania spadły również raty kredytów hipotecznych – zauważa Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. - Biorąc pod uwagę obniżkę oraz aktualnie niższe ceny nieruchomości, okazuje się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Łodzi spadła od września 2012 roku aż o 355 PLN.