Zastosowanie szkła jako materiału budowlanego znane jest od wieków. Od dawna dostrzegano niezwykłe możliwości estetyczne tego materiału. Początkowo stosowano je w formie kolorowych witraży, które stopniowo z obiektów sakralnych przechodziły do tych publicznych i w końcu zapanowały we wnętrzach domów prywatnych.
Obecnie witraże mają zastosowanie we wnętrzach klasycznych, a we wnętrzach nowoczesnych niezwykle popularna stała się dekoracja dużymi taflami szklanymi ścian, przegród ściennych oraz mebli. W modnym wnętrzu nie może zabraknąć nowego zastosowania szkła do podziału powierzchni. Aby podtrzymać ten lekki, przepojony światłem charakter i nastrój otoczenia, budujemy ścianki działowe ze szkła, na którym możemy wykleić ulubione zdjęcie, grafikę czy wzór, do którego czujemy sentyment, a który częściowo zasłoni przestrzeń po drugiej stronie.
Niezwykle ważne stało się przenikanie otoczenia zewnętrznego do wnętrza domu. Dzieje się tak dzięki ogromnym przeszkleniom okiennym i tych w ściankach działowych we wnętrzu. Powszechnie używa się dużych płaszczyzn szkła piaskowanego, szkła z nadrukami (przy użyciu folii) czy szkła typu fusing. Takie zastosowanie daje znakomity rezultat w szafach, regałach czy we frontach mebli. Pozwala, przy zachowaniu lekkości, całkowicie lub częściowo przesłonić wnętrze mebla, w którym może panować wizualny bałagan.
Bardzo modne są nadal przezroczyste, szklane gabloty i blaty stołów, które umożliwiają eksponowanie zbiorów czy zdjęć gospodarzy. Taka ekspozycja, często dodatkowo podświetlana, jest sposobem na nadawanie wnętrzom mieszkalnym osobistego, indywidualnego charakteru. W wielu współczesnych mieszkaniach gromadzone są całe kolekcje szkła użytkowego i artystycznego, wszelkiego typu kieliszków, szklanek, pater i wazonów. Są one odpowiednio eksponowane oczywiście w szklanych kredensach czy gablotach. Szkło zdecydowanie wkroczyło do łazienek i kuchni, które stają się dzisiaj eksponowanymi i starannie wykończonymi pomieszczeniami. Wnętrza łazienek są zwykle pełne tego materiału. Stosujemy go w lustrach, półkach i tak modnych kabinach prysznicowych. Również w kuchniach nie można pominąć różnorakich zastosowań szkła. Wykonywane z niego są płyty ceramiczne nowoczesnych kuchenek elektrycznych, drzwi piekarników, kuchenek mikrofalowych i ekspresów do kawy. Szkło wspaniale formowane tworzy ozdobne fronty.
Przy okazji warto wspomnieć o śmiałym stosowaniu we współczesnym meblarstwie, obok prostych płaszczyzn, wszelkich łukowych i falistych linii frontów meblowych. Rozwinęła się działalność firm, które świadczą usługi w zakresie gięcia tafli szklanych. Tak więc szkło zyskało dodatkowy zakres stosowania w formie samodzielnych drzwi lub drzwiczek, i to często fantazyjnie wyginanych.
Należy wspomnieć o szerokim zastosowaniu szkła w drzwiach wewnętrznych (również tych składanych czy przesuwanych) dzielących pomieszczenia. Pojawiły się lekkie konstrukcje szklanych rozsuwanych ścianek działowych. Mogą one stanowić nie tylko przegrodę architektoniczną, ale również piękny element dekoracji wnętrza. Jest jeszcze jedna ważna kwestia, którą należy poruszyć pisząc o zastosowaniu szkła we wnętrzu: bez dobrego światła szkło nie jest dekoracyjne. Dopiero odpowiednio oświetlone odkrywa swoje właściwości w pełni. Należy zastanowić się dokładnie, jak chcemy je podświetlić oraz co ma być wyeksponowane, a co ukryte, i dopiero do tej końcowej wizji dobrać odpowiedni rodzaj oświetlenia.
Olbrzymią karierę we wnętrzach zrobiły też lustra. Kiedyś jako nieodłączne wyposażenie łazienek czy przedpokoi, dzisiaj widzimy je dosłownie wszędzie. Znajdują one zastosowanie w małych pomieszczeniach, które optycznie powiększają, i – odpowiednio usytuowane – doświetlają odbitym światłem ciemne kąty mieszkań. Wreszcie piękne lustro w stylowej ramie może być traktowane we wnętrzu na równi z obrazem czy grafiką.