Utrzymujące się od kilku miesięcy rekordowo niskie stopy procentowe to bardzo korzystne środowisko dla kredytobiorców, szczególnie dla małych i średnich firm. Tańsze finansowanie obniża koszty prowadzenia i rozwijania działalności. Czy oferta kredytowa dla przedsiębiorców jest wciąż atrakcyjna?

Dostępność kredytu dla mniejszych podmiotów gospodarczych znacznie się w ostatnich latach poprawiła. Z jednej strony jest to skutkiem pojawienia się na rynku banków wyspecjalizowanych w obsłudze tego segmentu klientów. Jednym z nich jest FM Bank, działający na rynku od początku 2010 r. Dodać trzeba, że pod wpływem nowej konkurencji również banki uniwersalne zaczęły spoglądać przychylniejszym okiem na mniejsze firmy i tworzyć dla nich osobną ofertę produktową.

Szukasz kredytu dla firm? Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy

Z drugiej strony na dostępność kredytów dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz małych i średnich firm wpłynęły hojnie rozdzielane środki unijne. Instytucje finansowe chętniej włączają się w finansowanie projektów i przedsięwzięć zasilanych europejskimi środkami. Podobną rolę odgrywają też inne instytucjonalne programy pomocowe, np. gwarancja de minimis.

O ile jeszcze kilka lat temu otrzymanie kredytu dla nowych firm na rozkręcenie działalności było bardzo trudne, dzisiaj tego typu finansowanie jest w standardowej ofercie banków. „Kredyt na start” w FM Banku jest dostępny praktycznie od momentu zarejestrowania działalności. Spłata zobowiązania może być rozłożona na 60 miesięcy, a maksymalna kwota kredytu dla stawiających pierwsze kroki w biznesie wynosi 100 tysięcy złotych.

Zdecydowanie polepszyła się też szybkość przyznawania kredytów dla przedsiębiorców. W ofercie FM Banku znajdziemy „Kredyt Ekspresowy” oraz „Szybki Biznes Kredyt”. W przypadku obu tych kredytów mamy do czynienia z uproszczoną, przyspieszoną procedurą, dzięki czemu decyzja kredytowa podejmowana jest szybko a pieniądze mogą być postawione do dyspozycji klienta w bardzo krótkim czasie. Maksymalna kwota pożyczki w przypadku „Kredytu Ekspresowego” to 60 tysięcy złotych, a okres jego spłaty nie może przekroczyć 60 miesięcy. „Szybki Biznes Kredyt” z kolei pozwoli pożyczyć do 200 tysięcy złotych na 84 miesiące.

Na specjalne traktowanie mogą liczyć wysokiej klasy specjaliści prowadzący działalność w przewidywalnych, podlegających regulacjom zawodach. Wśród takich profesji znajdują się między innymi lekarze (w tym weterynarze), notariusze, adwokaci, komornicy sądowi, właściciele aptek, właściciele licencjonowanych biur rachunkowych, tłumacze przysięgli, geodeci, doradcy podatkowi czy biegli rewidenci.

Każda z wymienionych powyżej grup zawodowych może skorzystać z oferowanego przez FM Bank „Kredytu dla profesjonalistów”, specjalnej oferty pożyczki do 350 tysięcy złotych, która może być udzielona bez potrzeby odwiedzania placówki banku. Klient wypełnia formularz kontaktowy i wysyła go do banku. Formularz przesyłany jest następnie do call center, które kontaktuje się z klientem. Decyzja kredytowa może zostać podjęta nawet w ciągu godziny a kredyt może być uruchomiony w ciągu jednego dnia. Klient może podpisać umowę kredytu bez potrzeby wychodzenia z domu i odwiedzania placówki banku – przyjeżdża do niego doradca z banku. Oprócz uproszczonej procedury i szybkiej decyzji kredytowej klienci mogą również liczyć na bardzo długi okres kredytowania (do 120 miesięcy) i elastyczne warunki spłaty.

Wybierz najlepszy kredyt dla firm. Porównaj i zamów kredyt dla firmy on-line

Czasy, kiedy przedsiębiorcy mieli utrudniony dostęp do kredytów ze względu na nietypowy charakter swojej pracy, powoli odchodzą do przeszłości. FM Bank nauczył się lepiej odpowiadać na ich potrzeby i buduje całą ofertę wokół specyfiki tego segmentu rynku. Dla mniejszych i większych przedsiębiorców oznacza to szybszy i łatwiejszy dostęp do finansowania. Ważnym czynnikiem, który w tej chwili obniża cenę kredytu, są również rekordowo niskie stopy procentowe.