Wybór nieodpowiedniej oferty kredytowej może nieść ze sobą fatalne skutki. Dlatego dokładne zapoznanie się z produktem i wszelkimi jego szczegółami może uchronić nas przed konsekwencjami finansowymi. O czym jeszcze warto wiedzieć, by nasz kredyt był tańszy?

Otrzymanie danego produktu po niższej cenie z pewnością nas ucieszy. W przypadku kredytów gotówkowych nasza radość będzie podwójna. Jak więc obniżyć koszty naszej pożyczki? Które jej elementy podlegają jakimkolwiek negocjacjom?

Porównaj online kredyty gotówkowe i wybierz ten z najniższą ratą

Sposoby na tańszy kredyt…

Istnieje wiele legalnych możliwości na obniżenie swoich comiesięcznych zobowiązań kredytowych. Należą do nich między innymi:

• Konsolidacja, czyli połączenie spłacanych kredytów w jeden,
• Przeniesienie rachunku z uzyskiwanymi wpływami, dzięki czemu możliwe będzie skorzystanie z warunków jak dla stałych klientów (obniżona prowizja i/lub oprocentowanie),
• Skorzystanie z gwarancji przy ofercie, np. Gwarancji Najniższej Raty w Alior Banku czy też Gwarancji Najniższego Oprocentowania w Banku Millennium –która zredukuje warunki cenowe otrzymane w innej instytucji,
• Wybór oferty specjalnej – najczęściej jednak zawiera dodatkowe kryteria, które trzeba spełnić, by z niej skorzystać, np. zakup dodatkowego produktu.


Dodatkowo możliwe jest też wzięcie pożyczki z zabezpieczeniem. Czy jest to opłacalne rozwiązanie? Co może stanowić przedmiot zabezpieczenia? Sprawdziliśmy!

Zabezpieczony kredyt = tańszy kredyt?

Postanowiliśmy sprawdzić o ile tańszy okaże się w obsłudze kredyt z ustanowionym zabezpieczeniem. Chodziło nam również o to, aby ustanowienie zabezpieczenia spłaty nie było samo w sobie jakimś skomplikowanym zajęciem oraz nie generowało zbędnych kosztów.
Poniżej prezentujemy porównanie kredytów z ustanowionym zabezpieczeniem spłaty.

Porównanie ceny pożyczki gotówkowej z zabezpieczeniem i bez zabezpieczenia
Rodzaj pożyczki Oprocentowanie nominalne Prowizja Rata RRSO Całkowity koszt kredytu
Pożyczka bez zabezpieczenia 11,99% 5,50% 471 zł 15,50% 8 249 zł
Pożyczka z zabezpieczeniem 8,88% 5,50% 438 zł 11,90% 6 292 zł
Zródlo: TotalMoney.pl

Co może stanowić zabezpieczenie

Aby skorzystać z oferty kredytowej z zabezpieczeniem, wystarczy np. ustanowić blokadę na lokacie terminowej prowadzonej przez bank, w którym chcemy zaciągnąć pożyczkę. Niestety katalog możliwych do zastosowania zabezpieczeń jest dość mocno ograniczony. Najczęściej opiera się na zwykłych lokatach bankowych prowadzonych w walucie polskiej, w kwocie, która umożliwi zapewnienie spłaty kapitału pożyczki wraz z odsetkami.

Taniej, ale czy rozsądnie?

Miesięczna rata w przypadku pożyczki zabezpieczonej jest średnio o kilkadziesiąt złotych niższa od tej bez zabezpieczenia. Nie jest to mała kwota, gdyż w skali całego okresu spłaty może przynieść nawet o kilka tysięcy niższe odsetki. Z drugiej zaś strony na cały okres trwania umowy pożyczki blokujemy nasze oszczędności na poczet zabezpieczenia spłaty, przez co każdy większy wydatek nie będzie mógł zostać sfinansowany z własnych środków lecz tymi z pożyczki…

Oblicz ratę kredytu gotówkowego w 3 krótkich krokach. Przejdź na porównywarkę

Umiarkowany sukces sprzedażowy…

Ostatnia obniżka stóp procentowych dokonana przez Radę Polityki Pieniężnej sporo pozmieniała. Oprocentowanie nawet najdroższych ofert kredytowych nie może przekraczać 12% w skali roku, czyli czterokrotności stopy procentowej kredytu lombardowego NBP. Jest to i tak już stosunkowo niskie oprocentowanie, przez co nawet te przy kredycie z zabezpieczeniem nie kształtuje się już tak bardzo kusząco… Ze źródeł zbliżonych do bankowych analityków wiemy, że niskie stopy nominalne, mają zachęcać klientów do odwiedzenia placówki i sprawdzenia dostępnej oferty kredytowej. Opcje produktowe z zabezpieczeniem stanowią zaledwie margines całej sprzedaży kredytowej banków. Klienci nie są skłonni zamrażać swoich oszczędności na dłuższy okres, o ile w ogóle je posiadają… Jeśli zabezpieczenie spłaty pożyczki w formie blokady na lokacie nie jest naszą jedyną poduszką finansową warto wówczas zainteresować się taką propozycją. W przeciwnym razie zmuszeni jesteśmy do zapłaty wyższych rat, jednak bez żadnych ograniczeń i dodatkowych zobowiązań.