Magazyny gazu w Polsce są systematycznie rozbudowywane. Teraz można w nich przechowywać blisko 2 i pół miliarda metrów sześciennych błękitnego surowca. Prezes Gaz-Systemu Jan Chadam przypomniał, że jeszcze nie tak dawno można w nich było magazynować miliard 600 milionów tego surowca.

Według niego, to już całkiem dobry wynik, choć jak dodaje w rozmowie z IAR w stosunku do średnich europejskich, które wynoszą około 30 procent konsumpcji rocznej, to ciągle za mało. W Polsce rocznie zużywamy blisko 16 miliardów sześciennych gazu.

Uzupełnił, że Gaz-System przygotowuje projekt budowy nowego magazynu w województwie kujawsko-pomorskim. Ewentualną decyzję inwestycyjną spółka chciałaby podjąć do końca tego lub na początku przyszłego roku. Chodzi o powierzchnię między miliard 200 a 2 miliardy metrów sześciennych gazu. Magazyn mógłby zostać rozbudowywany w etapach.
Jan Chadam dodał, że magazyny są przygotowane, by odebrać gaz przed zimą. Jest w nich dużo więcej surowca niż obecnie byśmy potrzebowali - zaznaczył. Są zapełnione w 50-60 procentach.

Rozbudowa tych obiektów to element zwiększenia naszego bezpieczeństwa energetycznego.