statystyki

Z wierzytelności upadłej firmy też można dokonywać potrąceń

06.06.2017, 19:00
biznes, firma

W doktrynie prawa oraz w orzecznictwie sądowym istniały odmienne interpretacje skutków prawnych złożenia oświadczenia o potrąceniu dokonanego w ciągu roku przed ogłoszeniem upadłościźródło: ShutterStock

Wierzytelności nabyte przez dłużnika przed ogłoszeniem upadłości mogą być potrącane z wzajemnej wierzytelności bez ograniczeń. Jakie jednak warunki powinny być spełnione, żeby dokonywać takich potrąceń?

Dopuszczalność potrącenia wierzytelności nabytych w ciągu roku przed dniem ogłoszenia upadłości zależy od tego, czy ich nabywca miał świadomość istnienia okoliczności stanowiących podstawę ogłoszenia upadłości. Jeżeli w czasie nabywania wierzytelności zainteresowany nie wiedział o sytuacji finansowej upadłego, która dała podstawę do ogłoszenia upadłości, to nie można mu odmówić potrącenia, nawet gdy dowiedział się o tym po nabyciu, ale jeszcze przed ogłoszeniem upadłości.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Only(2017-07-16 23:23) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli ktoś z Państwa szuka pomocy w temacie upadłości konsumenckiej - polecam kontakt z kancelarią Egidon. Moi znajomi skorzystali z ich pomocy i powoli zaczynają stawać na nogi :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie