polityka

Polityka (z gr. poly - mnogość, różnorodność; polis - państwo-miasto) – pojęcie właściwe naukom społecznym, rozumiane na wiele sposobów.


 • Kiedy niższy wiek emerytalny? Na opinię rządu jeszcze poczekamy

  Kiedy niższy wiek emerytalny? Na opinię rządu jeszcze poczekamy

  Trwają prace nad opinią rządu o prezydenckim projekcie obniżenia wieku emerytalnego - powiedział w poniedziałek PAP wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki. Resorty do 19 maja miały przedstawić swoje stanowiska wobec projektu opinii.

  czytaj więcej

 • Leszek Skiba: Nowy system podatkowy jeszcze nie w przyszłym roku

  Leszek Skiba: Nowy system podatkowy jeszcze nie w przyszłym roku

  Prognozowany w programie konwergencji spadek deficytu z 2,9 proc. PKB w 2017 r. do 1,3 proc. w 2019 r. pokazuje tylko przestrzeń do decyzji politycznych, które jeszcze nie zostały podjęte - mówi Leszek Skiba, podsekretarz stanu, główny rzecznik dyscypliny finansów publicznych, pełnomocnik rządu ds. wspierania reform na Ukrainie.

  czytaj więcej

 • Prawnicy deklarują pomoc w sprawie TK. Tylko konstruktywny dialog zapobiegnie chaosowi

  Prawnicy deklarują pomoc w sprawie TK. Tylko konstruktywny dialog zapobiegnie chaosowi

  Przedstawiciele różnych środowisk – adwokaci, sędziowie, radcy prawni oraz władze i pracownicy uczelni wyższych – wyrazili gotowość pomocy w rozwiązaniu kryzysu konstytucyjnego. Zaapelowali do wszystkich sił politycznych, a zwłaszcza do przewodniczących klubów parlamentarnych, o podjęcie konstruktywnego dialogu, który zapobiegnie chaosowi prawnemu.

  czytaj więcej

 • Parafianowicz: Martwa Unia

  Parafianowicz: Martwa Unia

  Gdy czekaliśmy na stanowisko Komisji Europejskiej oceniające stan polskiej demokracji, drugie miejsce w wyborach prezydenckich w Austrii zajął brunatny Norbert Hofer. W tym samym czasie Angela Merkel składała wizytę w Turcji, próbując reanimować porozumienie z Ankarą – nazwijmy to umownie – o zatrzymaniu fali uchodźców szturmujących UE. W tle kolejne sondaże brytyjskie wskazujące, że siły zwolenników i przeciwników pozostania w Unii zaczynają się wyrównywać. Na dokładkę w niedzielę dotarły wieści z  Cypru, na którym wzmocnili się prawicowi radykałowie z partii ELAM, która jest ściśle powiązana z greckim neonazistowskim Złotym Świtem. Wcześniej w Helsinkach rząd stworzyli skrajnie prawicowi Prawdziwi Finowie, a w Danii swoje wpływy umocniła Partia Ludowa o podobnym obliczu. W RFN o władzy marzy Alternatywa dla Niemiec, a we Francji prorosyjska Marine Le Pen. Taki jest obraz Wspólnoty w  dniach naszej narodowej debaty o tym, czy Polska jest w unijnym standardzie demokracji, czy też nie i czy powinniśmy się przejmować połajankami komisarzy.

  czytaj więcej

 • Tak w Polsce, jak i w Unii regulacja lobbingu jest fasadowa

  Tak w Polsce, jak i w Unii regulacja lobbingu jest fasadowa

  - Ci, którzy decydują się na rejestrację i oficjalnie występują jako lobbyści, często ponoszą tego negatywne konsekwencje - mówi w wywiadzie dla DGP dr hab. Marcin Michał Wiszowaty, konstytucjonalista, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Katedra Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych.

  czytaj więcej

 • Mija pierwszy rok prezydentury Andrzeja Dudy: Podsumowanie najważniejszych wydarzeń

  Mija pierwszy rok prezydentury Andrzeja Dudy: Podsumowanie najważniejszych wydarzeń

  Złożone w Sejmie projekty ws. emerytur i kwoty wolnej od podatku, decyzje ws. sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wzmocnienie polityki historycznej – to główne tematy krajowe składające się na obraz prezydentury Andrzeja Dudy w rok po zwycięstwie w wyborach.

  czytaj więcej

 • Prezydent o TK: Apelowałem do poprzedniego rządu, by nie dokonywać istotnych zmian ustrojowych

  Prezydent o TK: Apelowałem do poprzedniego rządu, by nie dokonywać istotnych zmian ustrojowych

  - Opozycja traktuje ten konflikt jako paliwo polityczne dla siebie – powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany na konferencji prasowej w Oslo z udziałem premier Norwegii Erny Solberg o spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. Jak mówił, w czerwcu ubiegłego roku apelował do poprzedniego rządu, by nie dokonywać istotnych zmian ustrojowych. - Ale ówcześni rządzący mnie nie posłuchali i od tego zaczął się cały problem – stwierdził. Jak podkreślił, obecny kryzys konstytucyjny powinien zostać rozwiązany w parlamencie, a obóz rządzący, czyli Prawo i Sprawiedliwość, przedstawiło propozycje jego "polubownego" rozwiązania.

  czytaj więcej

 • Turcja: Prezydent Erdogan zatwierdził nowy rząd

  Turcja: Prezydent Erdogan zatwierdził nowy rząd

  Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zatwierdził we wtorek nowy rząd na czele z dotychczasowym ministrem transportu i swoim wieloletnim sojusznikiem Binalim Yildirimem. Kilku kluczowych ministrów zachowało posady, w tym w resortach odpowiedzialnych za gospodarkę.

  czytaj więcej

 • Timmermans podczas wizyty w Polsce spotka się też z prezesem TK

  Timmermans podczas wizyty w Polsce spotka się też z prezesem TK

  Wiceszef KE Frans Timmermans przyjechał we wtorek do Warszawy. Po południu spotka się z premier Beatą Szydło. W planach jest też rozmowa z prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim. Według rzecznika KE w środę w Brukseli Timmermans zda tylko relację z tych rozmów.

  czytaj więcej

 • Radna PiS o Pomasce: Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso. PO składa zawiadomienie do prokuratury

  Radna PiS o Pomasce: Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso. PO składa zawiadomienie do prokuratury

  PO złoży we wtorek zawiadomienie do prokuratury ws. internetowego wpisu radnej PiS z Gdańska Anny Kołakowskiej o posłance Platformy Agnieszce Pomaskiej. Radna napisała w piątek: "Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso". Zdaniem PO, takie słowa to przykład mowy nienawiści.

  czytaj więcej

 • Andrzej Duda: UE powinna wrócić do swych korzeni

  Andrzej Duda: UE powinna wrócić do swych korzeni

  UE powinna wrócić do swych korzeni; dziś w UE brakuje "poczucia zbratania się równych narodów i równych państw" - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda w Norweskim Instytucie Noblowskim. Podział na Unię dwóch prędkości prowadzi do jej rozbicia - ocenił.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne