szkoła

Szkoła podstawowa – pierwszy etap formalnej edukacji.


 • Warszawa: Uczestnicy manifestacji ZNP złożyli petycję w urzędzie wojewódzkim

  Warszawa: Uczestnicy manifestacji ZNP złożyli petycję w urzędzie wojewódzkim

  Zmiany w edukacji przedstawione przez minister Annę Zalewską to powrót do systemu nieodpowiadającego współczesnemu rozwojowi cywilizacyjnemu - napisano w petycji, którą uczestnicy poniedziałkowej manifestacji ZNP przeciwko reformie oświaty złożyli w urzędzie wojewódzkim w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Holland: Polska dla Wajdy zawsze była najważniejszym tematem

  Holland: Polska dla Wajdy zawsze była najważniejszym tematem

  Polska była dla Wajdy najważniejszym tematem. Dla pokoleń polskich filmowców był i pozostanie Mistrzem - wspominała dla PAP Agnieszka Holland zmarłego w niedzielę Andrzeja Wajdę.

  czytaj więcej

 • Ogólnopolski protest nauczycieli przeciw reformie edukacji

  Ogólnopolski protest nauczycieli przeciw reformie edukacji

  W całym kraju odbył się protest nauczycieli. Nie zgadzają się z planowanymi zmianami w oświacie, które "spowodują wyłącznie chaos organizacyjny i informacyjny". W stolicy demonstranci pojawili się przed Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim. Przemawiał prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. - Gimnazja bronią się same swoimi wynikami. To miliardy złotych zainwestowane w infrastrukturę i budowę tych obiektów, których także nie możemy zmarnować. To ponad 100 tys. nauczycieli, którzy w tych placówkach pracują - podkreślał. ZNP domaga się od minister edukacji Anny Zalewskiej wycofania z proponowanych zmian w szkołach, a zwłaszcza z likwidacji gimnazjów.

  czytaj więcej

 • W 17 miastach protestowano przeciw reformie oświaty

  W 17 miastach protestowano przeciw reformie oświaty

  Z inicjatywy ZNP protestowano w poniedziałek przeciw zmianom w oświacie. Z udziałem m.in. polityków opozycji pikietowano urzędy wojewódzkie, żądając wstrzymania "szkodliwej reformy". Reforma jest przemyślana, odpowiedzialna, w dodatku policzona - mówi szefowa MEN Anna Zalewska.

  czytaj więcej

 • Witek o wotum nieufności dla szefowej MEN: To nie jest merytoryczna dyskusja

  Witek o wotum nieufności dla szefowej MEN: To nie jest merytoryczna dyskusja

  To nie jest merytoryczna dyskusja; opozycja sejmowa nie ma Polakom do zaproponowania żadnych konkretów - powiedziała w poniedziałek szefowa gabinetu politycznego premier Elżbieta Witek, odnosząc się do zapowiedzianego przez PO wniosku o wotum nieufności dla minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej.

  czytaj więcej

 • Nauczyciele na ulicy protestują przeciw dobrej zmianie w szkole

  Nauczyciele na ulicy protestują przeciw dobrej zmianie w szkole

  „Gimnazja są OK.”, „Nie dla szkoły z PRL” – pod takimi hasłami kilkanaście tysięcy członków Związku Nauczycielstwa Polskiego protestowało wczoraj przeciwko projektowi reformy oświaty. Pikiety odbyły się w 16 miastach wojewódzkich. Nie przyłączyli się do nich członkowie drugiego największego związku zawodowego nauczycieli – oświatowej Solidarności. Jak przekonują, wciąż trwają negocjacje z MEN dotyczące płac i pakietu osłonowego na wypadek zwolnień.

  czytaj więcej

 • Wittenberg: W MEN wyszło jak zwykle

  Wittenberg: W MEN wyszło jak zwykle

  Kiedy pod koniec września obradował kongres dyrektorów szkół, jego uczestnicy na spotkanie z przedstawicielami resortu edukacji przynieśli papierowe tutki – nosy Pinokia. Nie było to grzeczne. Trudno się jednak dziwić, że prowadzącym placówki puszczają nerwy. Minister edukacji o swojej reformie mówi często i głośno. Sęk w tym, że wypowiedzi Anny Zalewskiej coraz częściej są ze sobą sprzeczne. Jak gdyby wywiadów udzielała nie jedna, a dwie Anny Zalewskie.

  czytaj więcej

 • JPK będzie można złożyć później. Czynny żal nie zadziała

  JPK będzie można złożyć później. Czynny żal nie zadziała

  Będzie można się starać o przesunięcie terminu przesyłania ewidencji VAT w formacie jednolitego pliku kontrolnego. Ale o wszystkim zdecyduje naczelnik urzędu skarbowego.

  czytaj więcej

 • CETA stworzy szansę dla nielicznych branż

  CETA stworzy szansę dla nielicznych branż

  Umowa CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) budzi olbrzymie kontrowersje. Porozumienie ma znieść prawie wszystkie cła i bariery celne oraz zliberalizować handel między UE i Kanadą. Głośno jest o tym, że przysporzy polskim firmom więcej problemów niż korzyści. Zagrożeni są nie tylko rolnicy, o czym się powszechnie mówi, ale i producenci żywności, o czym mówi się mniej. Ulicami Berlina, Paryża i Brukseli przeszły już masowe protesty, sprzeciwiające się tej umowie, ale także porozumieniu TTIP (Transatlantyckiemu Partnerstwu w dziedzinie Handlu i Inwestycji) – negocjowanemu ze Stanami Zjednoczonymi. 15 października planowana jest demonstracja w Warszawie przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zdaniem ekspertów są jednak branże, które na umowie nie tylko nie stracą, ale wręcz może ona dać im wiatr w żagle. – Przyjęcie umowy handlowej z Kanadą może zrodzić olbrzymie kłopoty dla rolnictwa i firm spożywczych. Ale dla eksporterów np. części do maszyn, mebli, nowych technologii to gigantyczna szansa – uważają specjaliści. 

  czytaj więcej

 • RZ: Krajowe winnice ruszają na podbój rynku

  RZ: Krajowe winnice ruszają na podbój rynku

  Szybko przybywa producentów, którzy mogą handlować gronowymi trunkami. W porównaniu z ubiegłym sezonem jest ich o 50 proc. więcej - pisze "Rzeczpospolita".

  czytaj więcej

 • Zalewska: Teraz jest najlepszy moment na reformę edukacji. W 2018 są wybory samorządowe

  Zalewska: Teraz jest najlepszy moment na reformę edukacji. W 2018 są wybory samorządowe

  To jest najlepszy moment na wdrożenie zmiany w systemie edukacji - zapewniła we wtorek minister edukacji Anna Zalewska. W jej ocenie, reformy edukacji nie należy opóźniać z uwagi na zaplanowane na 2018 r. wybory samorządowe.

  czytaj więcej

 • Zieliński: Policjanci zaczynający służbę przed 1989 r. nie będą pełnić funkcji kierowniczych

  Zieliński: Policjanci zaczynający służbę przed 1989 r. nie będą pełnić funkcji kierowniczych

  Policjanci zaczynający służbę w Milicji Obywatelskiej mogą pozostać w służbie, ale nie będą pełnić funkcji kierowniczych - powiedział we wtorek wiceminister SWiA Jarosław Zieliński. Dodał, że" czas dać szansę młodszym oficerom".

  czytaj więcej

 • MEN: W nowym systemie szkoły podstawowe będą tylko 8-letnie

  MEN: W nowym systemie szkoły podstawowe będą tylko 8-letnie

  Po 1 września 2017 r. w polskim systemie oświaty będą funkcjonować tylko 8-letnie szkoły podstawowe; w uzasadnionych przypadkach będą szkoły filialne, czyli takie, gdzie klasy znajdują się w różnych budynkach - wyjaśnił wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne