statystyki

Ochronę zdrowia dusi rozrost administracji

autor: Wawrzyniec Mantorski15.06.2016, 07:59; Aktualizacja: 15.06.2016, 08:44
Lekarz, zdrowie, szpital

Aby usprawnić nasz system ochrony zdrowia, nie potrzeba większej liczby lekarzy.źródło: ShutterStock

Wbrew powszechnej opinii w Polsce nie brakuje lekarzy. Brakuje pieniędzy na specjalistów. To zarazem nie oznacza, że nakłady przeznaczane na ochronę zdrowia są zbyt małe. Nie jest też prawdą, jak sugerował DGP z 15 marca, że powinniśmy zatrudnić 70 tys. dodatkowych lekarzy, by dogonić średnią unijną. Aby stworzyć tyle etatów, NFZ musiałby przeznaczać rocznie dodatkowy miliard złotych na ich pensje i składki na ZUS. Czy są na to zabezpieczone środki?

Pieniędzy na lekarzy brakuje, ponieważ równolegle utrzymywane są trzy piony administracyjne: NFZ, Ministerstwo Zdrowia i pion akademicki. W ochronie zdrowia więcej osób pracuje na stanowiskach administracyjno-gospodarczych niż przy pacjentach. Do tego należy pamiętać o całkowitym braku relokacji lekarzy. Nie wiadomo, w których specjalizacjach jest ich nadmiar, a w których niedobór. Stanu rzeczy dopełniają dysproporcje zarobkowe w stosunku do innych państw Unii Europejskiej. Inżynier w Wielkiej Brytanii może liczyć na trzy do pięciu razy wyższe zarobki niż w Polsce. Lekarz – 30–50 razy więcej!

Nikt nie bierze pod uwagę, że wyuczenie specjalisty w dziedzinie zabiegowej zajmuje nawet 20 lat edukacji pomaturalnej, której większość odbywa się na wolontariatach. Ponieważ lekarze są ludźmi nie tylko wykształconymi, ale też pracowitymi (średnia to ponad 80 godzin tygodniowo, czyli dwa razy tyle, co przeciętnie), trudno się dziwić, że są zamożniejsi niż przeciętna, że wyjeżdżają albo oczekują wysokich zarobków. Większość lekarzy w Polsce robi specjalizację na wolontariacie albo oddelegowaniu, a nawet gdyby dostali etat, to jest to kwota poniżej 350 euro (2007 zł brutto). Młodzi lekarze w Grecji dostawali 2400 euro miesięcznie, a gdy obniżono im tę kwotę do 1800, zaczęli masowo wyjeżdżać.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii lekarz stażysta dostaje 3 tys. funtów (18 tys. zł) i może dorobić na dyżurach nawet drugie tyle. Lekarz etatowy za około 25 godzin pracy tygodniowo dostaje w  Anglii 5–9 tys. funtów, do tego dochodzą różne dodatki. Nie mam tu na myśli profesorów czy kierowników, ale osoby świeżo po specjalizacji, w wieku 30 lat na zwykłym etacie w państwowym (nie prywatnym) szpitalu. Lekarz kontraktowy (czyli praca, jaką najczęściej wykonują Polacy) otrzymuje od 80 do 120 funtów za godzinę, czyli minimum 4 tys. funtów tygodniowo (miesięcznie około 100 tys. zł netto na rękę!). Przy tych zarobkach prezesi polskich banków są biedakami.

Aby usprawnić nasz system ochrony zdrowia, nie potrzeba większej liczby lekarzy. Może nawet mamy na to dość pieniędzy. Warto jednak prześledzić, jak to działa za granicą, i wdrożyć dobre pomysły. Choćby takie, jak wprowadzenie limitów na liczbę specjalistów danych specjalizacji, by ograniczyć sytuację, w której w jednym regionie jest ich znacznie więcej, niż wynosi średnia w Unii Europejskiej czy Stanach Zjednoczonych, a w  innym ich brakuje.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Za Komuny nie było NFZ(2016-06-15 09:15) Zgłoś naruszenie 00

    I cała Administracja zajmująca się sprawami zdrowia........była 50 razy mniejsza...... Teraz Służba Zdrowia jest zawalona papierologią na maksa...... by wykarmić tą całą urzędniczą machinę papierami i danymi by Ci mogli udawać że pracują.....

    Odpowiedz
  • Chyba wkradl sie blad (2016-06-15 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    1 mld zl rocznie na pensje dla 70 tys. lekarzy? Chyba na 1 miesiac.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane