To będzie rok zmian w polityce zdrowotnej. Informatyzacja ochrony zdrowia, dodatkowe ubezpieczenia oraz reforma NFZ - to plany Ministerstwa Zdrowia na najbliższe miesiące. W grudniu premier Donald Tusk postawił wysoko poprzeczkę ministrowi Bartoszowi Arłukowiczowi. Ma on rozwiązać problem kolejek.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann zapowiada, że resort pracuje nad odpowiednimi rozwiązaniami i na wiosnę propozycje zostaną przedstawione. Jednym ze sposobów na skrócenie kolejek będzie zwiększenie kompetencji lekarzy rodzinnych. Nie ze wszystkim trzeba chodzić do specjalisty. Lekarze pierwszego kontaktu powinni zapewnić pacjentom kompleksową opiekę.

Sławomir Neumann zapowiada też kontynuowanie informatyzacji ochrony zdrowia. Chodzi o wprowadzenie e-konta pacjenta, e-recepty, e-zwolnienia i e-skierowania.
Resort na wiosnę przedstawi też projekt dotyczący dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych. Jak zapewniał minister Arłukowicz, nowe przepisy nie mogą ograniczać dostępu do leczenia osobom, które nie wykupią takich ubezpieczeń.