Z roku na rok coraz więcej Polaków przekazuje 1 procent swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego. W skali kraju z takiego rozwiązania w rozliczeniach za ubiegły rok skorzystało około 60 procent podatników.

Każdy, kto nie wie, w jaki sposób przekazać ten jeden procent, może uzyskać bezpłatną pomoc. Można skorzystać z pomocy pracowników urzędu skarbowego, jest też specjalna infolinia, na którą można zadzwonić i uzyskać informacje jak się rozliczyć.

"Organizacje Pożytku Publicznego powinny angażować się w akcje informacyjne na temat możliwości przekazywania im środków za pomocą odpisu od podatku" - mówi Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach i gość porannego programu Radia Katowice. Jak podkreśla przede wszystkim jest to kwestia aktywności samych organizacji , nie medialnej, ale takiej we własnym środowisku.

Mieszkańcy Śląska przekazali w ubiegłym roku w ramach "jednego procenta" 64 miliony złotych na organizacje pożytku publicznego.

Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 procenta podatku dochodowego dostępny jest na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.