Podczas swojej konferencji Apple zaprezentowało to, na co wszyscy czekali. Nowy system mobilny iOS 7. Mocno zmieniony interfejs i potężna dawka rewelacyjnych funkcji. Co czeka fanów Apple już na jesieni?

Nowy system będzie kompatybilny dla iPhone’a generacji 4 i 5 oraz iPada generacji 4 i 2. Skorzystają również z niego posiadacze iPada mini i iPoda touch.

Podczas konferencji Apple nie było końca piskom, okrzykom zadowolenia i zachwytu, kiedy kolejni prelegenci firmy z Cupertino przedstawiali rewelacyjne rozwiązania w nowym systemie.

Nowy design iOS 7 przyciąga uwagę od pierwszej sekundy. Interfejs jest bardzo dyskretny, niepotrzebne ozdoby, przyciski i belki zostały usunięte. Sztandarowym przykładem piękna w nowym systemie jest aplikacja Pogoda: burzliwe chmury czy błyskawice wyglądają tak, jakbyśmy spoglądali przez okno.

Centrum kontroli
Szybki dostęp do najbardziej potrzebnych aplikacji (tryb samolotowy, WiFi, Bluetooth) także przy zablokowanym ekranie.

Nowe Centrum Powiadomień
Nawet, jeśli nasz ekran będzie zablokowany, nic nas nie ominie. Urodziny przyjaciół, powiadomienia z FB czy ważne spotkanie. Dodane zostało również podsumowanie powiadomień

Multitasking
W końcu zaprezentowano pełny multitasking dla wszystkich aplikacji. iOS 7 sam uczy się jak i kiedy będziesz chciał korzystać z danej aplikacji i aktualizował je bezpośrednio przed uruchomieniem. Nowy system będzie również oszczędzać baterię, aktualizując aplikacje podczas połączeń WiFi.

Aparat
Co prawda aparat nie będzie miał lepszej rozdzielczości, ale Apple proponuje nowy format fotografii oraz kilka filtrów, aby edytować nasze zdjęcia? Ale to nie koniec. Najbardziej rewolucyjna zmiana to nowa biblioteka zdjęć. Wszystkie nasze obrazy będą odpowiednio posegregowane datami, jak również w tematyczne kolekcje.

Rewolucji ciąg dalszy. Dzięki cloud podzielimy się naszymi zdjęciami z przyjaciółmi, ale również oni będą mogli dodawać zdjęcia do naszego strumienia zdjęć.

Air Drop
Dosyć z przesyłaniem zdjęć, filmów czy kontaktów tradycyjnymi metodami. Wystarczy zrobić zrzut zdjęcia, wybrać osobę, która stoi obok nas, a za chwile dzięki WiFi lub Bluetooth dokumenty znajdą się u niej. Mało tego, nasze dokumenty będziemy mogli udostępniać wszystkim osobom, które będą w pobliżu, wystarczy, że je pobiera z Air Drop.

Nowe Safari
Otwarte strony będziemy mogli przewijać za pomocą jednego palca jak klocki domina. Aby usunąć stronę wystarczy przesunąć ją poza ekran. Ponadto nowe safari automatycznie będzie wyszukiwać dla nas najbardziej zbliżone do naszego zapytania strony. Natomiast w iCloud będziemy mogli zapamiętać nasze hasła do internetowych witryn.

iTunes Radio
Niestety to ofertę jedynie dla USA. Ponad 200 stacji tematycznych, których będzie można słuchać w każdym miejscu. Wszystkie nasze wybory stworzą spersonalizowaną track listę, która później będziemy mogli do woli przesłuchać.

Siri zmieni płeć?
Pojawi się nowe Siri, Poza głosem kobiety usłyszymy głos męski, nie tylko po angielsku, ale i w jeżyku francuskim i niemieckim. Inne jeżyki będą wprowadzane stopniowo. Ponadto pojawia się nowe usługi ( raczej tylko w USA), dzięki czemu zapytany Siri również o najbliższe restauracje czy kina. Siri przeszuka tez dla nas Wikipedię oraz Twitter.

App Store - aplikacje blisko nas
Nowa funkcja w App Store - w zależności od naszej lokalizacji system zaproponuje nam aplikacje, które w tym miejscu mogą się okazać dla nas najbardziej potrzebne i ciekawe.

Ochrona przed złodziejami
Find my iPhone - nowa odsłona. Jeśli aplikacji nie uda się pomoc odzyskaniu naszego iPhone'a, złodziej naszym gadżetem już się nie pobawi. Aby ponownie aktywować telefon, będzie potrzebne znane tylko nam hasło.

iOS w aucie
System zintegruje nam telefon z naszym wyświetlaczem w samochodzie, o ile ten oczywiście będzie obsługiwał taką technologię. Dzięki temu będziemy mieli dostęp do map, Siri czy naszych kontaktów telefonicznych. Oczywiście na początek w USA.

Wydaje się, że Apple nadrobiło stracony czas. Firma z Cupertino zachwyciła nowym systemem, choć znajda się i tacy, dla których nie ma w tym ani rewolucji, ani żadnej rewelacji. Prawdziwi fani produktów z nadgryzionym jabłuszkiem niecierpliwie będą jednak czekać na nowy, mobilny system operacyjny dla swoich urządzeń.