statystyki

Hoteli przybywa, ceny idą w dół

autor: Małgorzata Kwiatkowska, Patrycja Otto07.04.2015, 07:31; Aktualizacja: 07.04.2015, 08:11
W Polsce buduje się obecnie 4,7 tys. pokoi hotelowych, co w praktyce przekłada się na ok. 30–40 obiektów – wylicza agencja Cuchman & Wakefield.

W Polsce buduje się obecnie 4,7 tys. pokoi hotelowych, co w praktyce przekłada się na ok. 30–40 obiektów – wylicza agencja Cuchman & Wakefield.źródło: ShutterStock

Po dwóch latach zastoju branża znowu stawia na inwestycje. Chociaż rosnąca konkurencja oznacza spadek marż, na nasz rynek wybiera się sporo sieci dotychczas tutaj nieobecnych. Ruch napędzają turystyka i biznes

W Polsce buduje się obecnie 4,7 tys. pokoi hotelowych, co w praktyce przekłada się na ok. 30–40 obiektów – wylicza agencja Cuchman & Wakefield. To znacznie więcej niż w ubiegłym roku, kiedy powstało ok. 20 hoteli. Jeszcze bardziej optymistyczne są szacunki branżowej firmy doradczej Horwath HTL. Jej eksperci twierdzą, że rynek zwiększy się o 80 obiektów. Skąd ta różnica? Badania C&W skupiają się na inwestycjach zaplanowanych przez sieci.

Jeśli to się potwierdzi, pod względem liczby powstających hoteli zbliżymy się do lat prosperity, czyli okresu poprzedzającego Euro 2012 r. Wtedy budowano ponad 100 hoteli rocznie. – Tak dobre czasy jednak już nie powrócą. Wówczas rynek napędzały środki z Unii Europejskiej – komentuje Jacek Piasta, właściciel Hotelarskiej Firmy Eksperckiej. Obecnie hotele budowane są z oszczędności lub przy udziale kredytów bankowych. Środki te trafiają m.in. do aparthoteli. – Osobiście znam cztery nowe inwestycje, które ruszyły właśnie w Małopolsce w związku z dużym zainteresowaniem inwestorów – dodaje Jacek Piasta.

Najwięcej powstaje obiektów 4-gwiazdkowych, mniej 3- i 5-gwiazdkowych.

O tym, jak wiele dzieje się w branży hotelarskiej, świadczą doniesienia z ostatnich tygodni. W kwietniu ruszy budowa pięciogwiazdkowego Renaissance przy Lotnisku Chopina w Warszawie. Taką samą liczbę gwiazdek będzie miał DoubleTree by Hilton, który powstaje we Wrocławiu. W Szczecinie rozpoczęła się budowa luksusowego hotelu i SPA. Na rynku coraz bardziej rozpycha się Grupa B&B Hotels, sieć ekonomicznych hoteli, która w latach 2015–2016 chce otworzyć u nas dwa obiekty w Katowicach i w Łodzi. Orbis, największa grupa hotelowa w kraju, zapowiada otwarcie 8 hoteli w Polsce i krajach bałtyckich, głównie w formie franczyzy. Jednej lub dwóch lokalizacji na hotele marki Angelo szuka Warimpex, który jest u nas właścicielem lub zarządcą 6 hoteli. – Planujemy inwestycje dostosowane do potrzeb klientów biznesowych, dlatego będą zlokalizowane w centrach miast – zapowiada Franc Jurkowitsch, prezes Warimpeksu. W 2014 r. spółka nie otworzyła u nas nowego hotelu.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Gall(2016-03-24 15:33) Zgłoś naruszenie 00

    Przybywa hoteli z 4*, bo to najbezpieczniejsza inwestycja w tej branży. Zobaczcie, jak błyskawicznie rozwija się Hilton na Wawrze: http://www.propertynews.pl/hotele/double-tree-by-hilton-znalazl-miejsce-na-rynku,43075.html Nic dziwnego, że już kolejne DT w innych miastach powstają.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie