statystyki

Elektrownia Ostrołęka. Jest umowa na budowę ostatniego w Polsce bloku węglowego

autor: Karolina Baca-Pogorzelska16.07.2018, 08:16; Aktualizacja: 16.07.2018, 09:11
Elektrownia Ostrołęka

Elektrownia Ostrołękaźródło: Materiały Prasowe

Energa i Enea podpisały z konsorcjum Alstom i GE umowę na budowę ostatniego w Polsce bloku węglowego.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że ma nadzieję, iż budowa bloku C o mocy 1000 MW w Elektrowni Ostrołęka rozpocznie się jak najszybciej. Kiedy dokładnie? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że dla tego projektu, o którym minister mówi już oficjalnie jako o ostatnim bloku węglowym w Polsce, czas nie jest sprzymierzeńcem.

Dla tej elektrowni istotne będzie to, czy zdoła zdobyć pieniądze z tzw. rynku mocy. To mechanizm opisany w notyfikowanej przez Brukselę ustawie, która pozwala płacić wytwórcom energii elektrycznej nie tylko za jej produkcję, ale i za gotowość do jej wytworzenia w szczycie zapotrzebowania. Trzy pierwsze aukcje, które mają być przeprowadzone na podstawie nowych przepisów, zaplanowano jeszcze na ten rok. Jednocześnie Bruksela przygotowuje rozporządzenie o rynku energii, nadrzędne nad przepisami krajowymi, które (pisząc w skrócie) wyeliminuje w przyszłości z udziału w rynku mocy elektrownie emitujące więcej niż 550 g CO 2 /kWh. A instalacje węglowe, nawet najnowocześniejsze, jak ostrołęcka, nie są w stanie ograniczyć emisji poniżej 700 g CO 2 /kWh. Kluczowe w tej sprawie będą negocjowane jeszcze przepisy przejściowe rozporządzenia.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie