Od lipca, decyzją obecnego rządu, wygaszono program finansowania z publicznych pieniędzy procedur in vitro. W zamian resort zdrowia wspierać ma zdrowie prokreacyjne i walczyć z bezpłodnością. Właśnie wybrał 12 szpitali, które dostaną na to ekstra pieniądze.

Na rządowy program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego", obowiązujący w latach 2013-2016 wydano 250 mln zł. W jego ramach przyszło na świat ponad 5,2 tys. dzieci (jak podsumowano w czerwcu tego roku, gdy kończyła się jego edycja). Nowy rząd z powodów ideologicznych zdecydował, że kontynuować go nie będzie. Mimo, że ostatni minister zdrowia z rządu PO-PSL, prof. Marian Zembala, zarezerwował 300 mln zł na jego dalszą realizację do 2019 r.

Program in vitro poprzedniego rządu miał zastąpić płynnie nowy - kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-2020. Ale wchodzi w życie z opóźnieniem i niższym budżetem. Resort zdrowia ogłosił właśnie wyniki konkursu i wskazał, które placówki dostaną pieniądze na utworzenie sieci referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności. W sumie w tym i przyszłym roku ma do nich trafić blisko 12,6 mln zł na inwestycje m.in. w sprzęt. Na liście są wyłącznie publiczne placówki lub spółki z publicznym właścicielem.

Są to:

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (3,76 mln zł)
Instytut "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi (2,29 mln zł)
Instytut Matki i Dziecka w Warszawie (1,37 mln zł)
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr.1 we Wrocławiu (0,82 mln zł)
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku (0,77 mln zł)
Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny w Poznaniu (0,76 mln zł)
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr.1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie (0,73 mln zł)
Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie (0,56 mln zł)
Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (0,55 mln zł)
Szpital Uniwersytecki w Krakowie (0,48 mln zł)
Szpital Uniwersytecki Nr.2 im. Dr. Jana Biziela w Bydgoszczy (0,34 mln zł)
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu (0,14 mln zł)