statystyki

Ratunkowy dostęp do leków na dłużej

autor: Aleksandra Kurowska19.04.2016, 07:22; Aktualizacja: 19.04.2016, 08:19
10 mln zł - tyle rocznie MZ wyda na nierefundowane leki.

10 mln zł - tyle rocznie MZ wyda na nierefundowane leki.źródło: ShutterStock

Zakończyły się konsultacje projektu ustawy umożliwiającej chorym korzystanie z leków, które nie są refundowane. Wątpliwości ekspertów budzą zbyt skromne środki na ten cel.

Nowa ustawa ma rozwiązać problem chorych wymagających niestandardowych metod leczenia – na razie leków, ale z czasem też np. operacji, w przypadku których ani ministerstwo, ani NFZ nie mają podstawy prawnej do zapłaty za nie. Powody, dla których tak się dzieje, mogą być różne, np. lek jest refundowany, ale przy innym schorzeniu. Czasami potrzebny jest też specyfik, który ze względu na wysoką cenę został odrzucony jako standardowe rozwiązanie, tymczasem w danym przypadku nie ma dla niego alternatywy. Wtedy minister zdrowia będzie mógł zapłacić za kurację z nowego funduszu, na który będzie miał 10 mln zł rocznie (w tym roku mniej, bo obejmie tylko część miesięcy).

Pieniędzy niewiele

Kwota zaplanowana przez ministerstwo jest niewielka. Najdroższe terapie obecnie dostępne w programach lekowych kosztują kilka milionów złotych rocznie, ale dla jednej osoby. I na to zwracają głównie uwagę eksperci i organizacje pacjenckie. Ratunkowy dostęp ma jednak dotyczyć nie leków odrzuconych z refundacji z powodu ceny (choć i takie mogą się zdarzyć), lecz w dużej mierze z innych powodów.

Jerzy Gryglewicz, ekspert Uczelni Łazarskiego, podkreśla, że propozycja resortu wzbudzi wiele nadziei, ale ze względu na budżet niewiele zmieni. Ponadto takie rozwiązania już mieliśmy, ale tylko do 2012 r. Nazywały się chemioterapia oraz farmakoterapia niestandardowa. Zlikwidowała je ustawa refundacyjna.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane