statystyki

Wraca kształcenie praktyczne dla absolwentów medycyny. Będą kłopoty

autor: Klara Klinger, Ola Kurowska15.12.2015, 07:44; Aktualizacja: 15.12.2015, 09:26
Lekarz, zdrowie, szpital

Zdaniem lekarzy nie tędy prowadzi droga do zwiększenia liczby lekarzy w Polsce.źródło: ShutterStock

Resort zdrowia zapowiada przywrócenie kształcenia praktycznego dla absolwentów medycyny.

– Chcemy, by lekarze byli w pełni przygotowani do pracy w zawodzie – przekonuje minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i zapowiada cofnięcie decyzji Ewy Kopacz, która zlikwidowała praktyczne szkolenie dla medyków. Pomysł ma wielu zwolenników, ale bez kłopotów się nie obędzie.

W zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia z dziekanami uczelni medycznych. Jednym z tematów było przywrócenie stażu. – Przygotowany został wstępny projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty w zakresie przywrócenia stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty – potwierdza Milena Kruszewska, rzeczniczka resortu zdrowia. Zmiana ta miałaby cofnąć przepisy wprowadzone w 2011 r. Zdecydowano wtedy, że lekarze kończący studia w 2018 r. nie musieliby zaliczyć rocznego stażu (po sześciu latach studiów), aby otrzymać pozwolenie na wykonywanie zawodu. W ten sposób miał zostać rozwiązany problem niedoboru lekarzy. W 2018 r. trafiłyby do przychodni i szpitali dwa roczniki i kadra medyczna by się odmłodziła.

Konstanty Radziwiłł uważa, że lekarz, aby był w pełni przygotowany, musi odbyć staż i mieć kontakt z prawdziwymi pacjentami. Zdaniem Ewy Kopacz zastąpić to miały zajęcia praktyczne na szóstym roku studiów. Po to uczelnie dzięki pomocy z unijnych funduszy zaczęły budować centra symulacyjne. Tu na manekinach studenci mogą pobierać krew, przeprowadzać operacje, wyrywać zęby. Sztuczni pacjenci nawet zapadają w śpiączkę i rodzą dzieci. Jednak zdaniem pedagogów i lekarzy fantom nie zastąpi żywego człowieka. Na stażu absolwenci mogą po raz pierwszy prowadzić leczenie pacjentów pod nadzorem doświadczonego opiekuna. Stawiać diagnozę, proponować terapię, obserwować jej efekty, muszą z nimi rozmawiać. W czasie studiów widzą żywego człowieka rzadko.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • aaa(2015-12-15 12:51) Zgłoś naruszenie 01

    Hihi...kadra medyczna się odmłodzi, ale nazwiska ciągle będą te same. To są klany już, jak w innych wolnych zawodach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane