Brakujące leki już są dostarczane do aptek, teraz jest kwestia dobrej, szybkiej dystrybucji leków i problem powinien być rozwiązany - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak dodał, resort zdrowia uruchomi infolinię dla pacjentów o brakujących lekach.

"Dziennik Gazeta Prawna" jako pierwszy poinformował we wtorek, że są kłopoty z kupnem w aptekach preparatów na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę, alergię i cukrzycę, i zaczyna brakować także leków onkologicznych oraz neurologicznych. Gazeta informowała, że w poniedziałek samorząd aptekarski wystosował list otwarty do ministra zdrowia. Według Naczelnej Izby Aptekarskiej jest problem z blisko pół tysiącem produktów leczniczych niedostępnych dla pacjentów.

Karczewski przyznał na briefingu przed posiedzeniem Senatu, że faktycznie były braki substancji do produkcji leków; podkreślił, że jest w stałym kontakcie z ministrem zdrowia. "Były to kłopoty nie tylko w Polsce, ale również kłopoty europejskie, niektóre komponenty, które były dostarczane z Chin - był kłopot z dostarczaniem tych komponentów" - powiedział Karczewski.

"To mamy już za sobą, w tej chwili leki już są dostarczane do aptek i powinien ten problem być zupełnie rozwiązany. Dystrybucja powinna być bardzo szybka i sprawna (...) Leków w bardzo krótkim czasie powinno już nie brakować, problem ten, który powodował (brak leków) został wyeliminowany, teraz jest kwestia dobrej, szybkiej dystrybucji leków i powinien być problem rozwiązany" - powiedział Karczewski.

Przekazał też, że Ministerstwo Zdrowia wprowadza infolinię, na której pacjenci będą mogli uzyskać informację ws. brakujących leków.

Marszałek Senatu zwrócił uwagę, że rynek leków wart jest 10 mld zł i "był w znacznej części regulowany przez mafie lekowe". "Walczymy z mafiami lekowymi, mamy już pierwsze efekty, ale jeszcze jest sporo do zrobienia i mam nadzieję, że rynek leków zostanie w Polsce znormalizowany już bardzo szybko" - powiedział Karczewski.

Resort zdrowia w komunikacie przesłanym PAP przekonuje, że problem wstrzymania w obrocie niektórych leków, a także występujący lokalnie ich brak dotyczy nie tylko Polski, ale jest problemem globalnym i dotyczy także innych krajów europejskich.

Ministerstwo zapewniło, że wspólnie z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym (GIF) podejmuje interwencje, które skutkują wznowieniem dostępu do tych leków. Wskazało, że tak jest m.in. w przypadku leku Euthyrox. "Z przeprowadzonej analizy raportów zgłaszanych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi wynika, że stany magazynowe leku Euthyrox na dzień 10 lipca b.r. wynoszą u producenta: 123 351 opakowań, w hurtowniach: 958 650 opakowań, w aptekach: 806 257 opakowań" - informuje MZ.

Ponadto, aby ułatwić pacjentom dostęp do informacji, gdzie można kupić lek, którego aktualnie brakuje w danej aptece, pracownicy NFZ i GIF będą od poniedziałku (15 lipca) udzielać informacji za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta, dostępnej pod bezpłatnym numerem 800 190 590. Będą również informowali o dostępności zamienników leków.