statystyki

Musimy zdać ten wielki test epidemiologiczny. WHO sprawdza, jak Polska radzi sobie z odrą

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto05.12.2018, 07:40; Aktualizacja: 05.12.2018, 07:42
Mimo dostępu do szczepień na odrę umiera rocznie 100 tys. osób.

Mimo dostępu do szczepień na odrę umiera rocznie 100 tys. osób.źródło: ShutterStock

Jeśli polskie laboratorium nie dostanie akredytacji WHO, nasze wirusy będzie badać Moskwa. A może się okazać, że są już polskie, nie importowane.

Polska zobowiązała się przed Światowym Zgromadzeniem Zdrowia (WHA) – najwyższym organem decyzyjnym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – że uwolni nasz kraj od odry. Teraz WHO sprawdzi, czy się z tego wywiązujemy.

Od dwóch lat nie wykryto u nas „polskiej” odry. Wszystkie przypadki pochodziły z zagranicy. Gdyby udało się utrzymać tę sytuację po raz trzeci z rzędu, wskoczylibyśmy do grupy państw, które WHO uznaje za najlepiej radzące sobie w walce z tą chorobą zakaźną. – Jeśli się nie uda, nie wywiążemy się z zobowiązań. I nie uda się w takim przypadku utrzymać statusu wiarygodnego partnera w walce z patogenami – przekonuje wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

I dodaje, że łatka państwa, w którym istnieje zagrożenie chorobowe, świadczyłaby o słabości państwa. Tak jak jest to w przypadku Ukrainy, gdzie władze nie poradziły sobie z rosnącą antyszczepionkową histerią i brakiem funduszy, czego skutkiem była utrata kontroli nad sytuacją epidemiologiczną. Certyfikat WHO to także glejt dla obywateli, że mogą czuć się bezpiecznie.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane