statystyki

Musimy zdać ten wielki test epidemiologiczny. WHO sprawdza, jak Polska radzi sobie z odrą

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto05.12.2018, 07:40; Aktualizacja: 05.12.2018, 07:42
Mimo dostępu do szczepień na odrę umiera rocznie 100 tys. osób.

Mimo dostępu do szczepień na odrę umiera rocznie 100 tys. osób.źródło: ShutterStock

Jeśli polskie laboratorium nie dostanie akredytacji WHO, nasze wirusy będzie badać Moskwa. A może się okazać, że są już polskie, nie importowane.

Polska zobowiązała się przed Światowym Zgromadzeniem Zdrowia (WHA) – najwyższym organem decyzyjnym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – że uwolni nasz kraj od odry. Teraz WHO sprawdzi, czy się z tego wywiązujemy.

Od dwóch lat nie wykryto u nas „polskiej” odry. Wszystkie przypadki pochodziły z zagranicy. Gdyby udało się utrzymać tę sytuację po raz trzeci z rzędu, wskoczylibyśmy do grupy państw, które WHO uznaje za najlepiej radzące sobie w walce z tą chorobą zakaźną. – Jeśli się nie uda, nie wywiążemy się z zobowiązań. I nie uda się w takim przypadku utrzymać statusu wiarygodnego partnera w walce z patogenami – przekonuje wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

I dodaje, że łatka państwa, w którym istnieje zagrożenie chorobowe, świadczyłaby o słabości państwa. Tak jak jest to w przypadku Ukrainy, gdzie władze nie poradziły sobie z rosnącą antyszczepionkową histerią i brakiem funduszy, czego skutkiem była utrata kontroli nad sytuacją epidemiologiczną. Certyfikat WHO to także glejt dla obywateli, że mogą czuć się bezpiecznie.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane