Polskie Linie Lotnicze LOT podpisały umowę z firmą Euroatlantic dotyczącą leasingu samolotu Boeing 767, który będzie wykonywał część rejsów dalekodystansowych polskiego przewoźnika.

To drugi samolot po Airbusie 330, który LOT tymczasowo wziął w leasing do obsługi tras transatlantyckich. Decyzja ta pozwoli zapewnić płynność operacji na najważniejszych trasach za ocean, w momencie gdy Dreamlinery nie powróciły jeszcze do latania we flocie przewoźnika.

Boeing 767 o numerach rejestracyjnych CS-TLO ma 16 miejsc w klasie biznes oraz 234 w klasie ekonomicznej. Wynajem samolotu odbędzie się na zasadzie „wet lease”, czyli z personelem linii (piloci i personel pokładowy), a na pokładzie będą obecni także członkowie personelu pokładowego LOT-u. Standard obsługi oraz serwis pokładowy będą identyczne jak na pokładach samolotów należących do polskiego przewoźnika.

Zgodnie z planem samolot wykona swój pierwszy rejs do Toronto 1 maja br. Ostatni lot samolot wykona pod koniec maja. Pasażerowie będą podróżować na pokładzie Boeinga 767 na trasach do Nowego Jorku i Toronto.

Pod koniec marca br. LOT podjął decyzję o wzięciu w leasing Airbusa A330, który będzie latał do Chicago i Nowego Jorku od 12 kwietnia do końca maja.

Wynajęcie obu samolotów, które wesprą trzy Boeingi 767 stanowiące obecnie trzon dalekodystansowej floty samolotów Polskich Linii Lotniczych LOT, tylko do końca maja, może świadczyć o tym, że LOT spodziewa się, że Dreamlinery powrócą do służby w czerwcu br. W piątek zakończył się ostatni lot testowy Dreamlinera z nowymi akumulatorami, których wadliwe działanie przyczyniło się do uziemienia w styczniu br. wszystkich Dreamlinerów.

Amerykańskie linie lotnicze United Airlines zapowiadają, że należące do nich Boeingi 787 powinny planowo wrócić do latania już 31 maja. Zarówno producent Dreamlinerów, firma Boeing, jak i przewoźnicy lotniczy z całego świata, którzy zakupili te modele samolotów z niecierpliwością czekają na pozytywną decyzję FAA w sprawie akceptacji zmian, których dokonał producent samolotu, co oznaczać będzie zgodę na powrót Dreamlinerów do służby.