Tanie linie lotnicze Wizz Air od jutra (18 grudnia) przenoszą wszystkie swoje operacje lotnicze z lotniska w Modlinie na lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Decyzja o przeniesieniu wszystkich lotów na stołeczne lotnisko ma związek z trudnymi warunkami atmosferycznymi, które od kilku tygodniu panują w Modlinie. Lotnisko nie posiada systemy ILS, który ułatwia lądowanie w trudnych warunkach atmosferycznych, przy zmniejszonej widoczności.

Na decyzję węgierskiego przewoźnika wpłynął również fakt, że koniec grudnia to gorący okres dla linii lotniczych. W związku z powyższym Wizz Air nie chce sytuacji, w której z powodu złych warunków atmosferycznych, panujących w Modlinie, musiałby odwoływać swoje loty, zostawiając pasażerów na lodzie, bez możliwości dotarcia do domu na święta. Nie wspominając o odszkodowaniach, których w takiej sytuacji mogliby domagać się poszkodowani klienci.

Loty Wizz Air z Okęcia będą odbywać się od 18 grudnia 2012 do 6 stycznia 2013 roku.

Reklama

Jak zaznacza przewoźnik, umożliwi to "normalne" funkcjonowanie zimowych połączeń w szczytowym okresie świąt, z których korzysta ponad 55 tysięcy pasażerów. "W przeciwnym razie, byliby oni narażeni na utrudnienia spowodowane brakiem systemu nawigacji ILS", co oznaczałoby m.in. odwoływane lub przekierowywane loty.

Pasażerowie 358 przekierowanych lotów odprawiani dwie godziny wcześniej na Chopina

Wizz Air zapewnia, że kontaktuje się ze wszystkimi pasażerami, którzy wykupili świąteczne loty z Warszawy Modlin, przekazując informację o zmianach.

"Pasażerowie powinni odprawić się na Lotnisku Chopina przynajmniej 2 godziny przed planowaną godziną odlotu. Przekierowanie wszystkich 358 lotów z Modlina na Lotnisko Chopina uznano za konieczne po tym, jak Lotnisko w Modlinie było ponownie sparaliżowane przez całą niedzielę, 16 grudnia aż do rana 17 grudnia z powodu utrudnień wynikających z braku instalacji systemu nawigacji ILS (Instrument Landing System), zapewniającego płynny ruch lotniczy zimą. Wizz Air wymaga teraz od lotniska pokrycia kosztów obecnych i poprzednich przekierowań" - czytamy w komunikacie przewoźnika.

Edyta Mikołajczak z portu w Modlinie powiedziała PAP, że Wizz Air oficjalnie nie poinformował władz lotniska o zmianach.

Rzecznik Lotniska Chopina Przemysław Przybylski powiedział PAP, że lotnisko przyjmuje decyzję węgierskiego przewoźnika ze zrozumieniem.

Kilka dni wcześniej Wizz Air poinformował, że z Modlina na warszawskie lotnisko przenosi swoje loty do Budapesztu. Przez ostatnie 2 miesiące z powodu złej pogody z Modlina nie wystartowało, wystartowało opóźnionych lub zostało przekierowanych na inne lotniska ponad 160 samolotów, co pokrzyżowało plany 30 tys. pasażerów.