statystyki

Pendolino w końcu z internetem. Ale jeszcze nie dziś

autor: Krzysztof Śmietana29.08.2018, 07:46; Aktualizacja: 29.08.2018, 08:26
pendolino, Kraków

W pierwszych dwóch składach wi-fi pojawi się pod koniec tego rokuźródło: ShutterStock

Na wi-fi we wszystkich składach poczekamy do listopada 2019 r. Ślimaczą się także naprawy uszkodzonych składów.

Brak dostępu do internetu w pociągach Pendolino urósł niemal do problemu narodowego. Dlatego podpisaniu umowy z firmą Alstom na montaż odpowiednich urządzeń, które umożliwią surfowanie po sieci, kolejarze nadali dużą rangę. Na uroczystości oprócz szefów PKP SA i PKP Intercity miał się pojawić minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, ale ostatecznie resort reprezentował jego zastępca Andrzej Bittel.

Dla wielu podróżnych brak dostępu do wi-fi w najlepszych polskich pociągach rzeczywiście jest utrudnieniem. Na torach często nie da się zaś złapać zasięgu WWW udostępnianego przez operatorów sieci komórkowych, bo mknący skład łatwo gubi sygnał. W przypadku Pendolino błąd popełniono 10 lat temu, kiedy ogłaszano przetarg na pociągi. Wtedy spółka PKP Intercity nie wymagała w specyfikacji montażu urządzeń umożliwiających dostęp do internetu. Negocjacje z producentem taboru zaczęły się dopiero dwa lata temu. Szef PKP Intercity Marek Chraniuk przypomniał, że w czasie rozmów były momenty zwrotne i istniała groźba, że zostaną zerwane. Przed ostatecznym zawarciem umowy trzeba było też przeprowadzić liczne próby, by dobrać odpowiedni sprzęt. Lesław Kuzaj, szef Alstom w Polsce, mówi, że ostatecznie wybrano „najlepsze izraelskie urządzenia, które mają zapewnić dobrą jakość sygnału”. Szef PKP Intercity zastrzega jednak, że w trasie mogą pojawić się miejsca, gdzie dostęp będzie gorszy. – Wtedy będziemy myśleć o ustawianiu dodatkowych anten – dodaje Chraniuk.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie