Ogródki działkowe są bardzo popularne w wielu polskich miastach. To miejsca, w których właściciele zajmują się uprawą warzyw i owoców, pielęgnują roślinność i przede wszystkim odpoczywają od miejskiego gwaru. Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD) są doceniane nie tylko przez działkowiczów, lecz także przez samorządy, które oferują dofinansowania.

Samorządy dofinansowują ROD

W 2024 roku do właścicieli ROD trafią miliony złotych z samorządów. Niektóre nabory wniosków zostały już zamknięte, inne wciąż trwają. Warto więc na bieżąco śledzić strony miast i województw, by nie przegapić okazji na dofinansowanie ogrodów.

2 mln zł dla działkowców w województwie śląskim

"Ogrody działkowe to na Śląsku tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Rodzinne Ogrody Działkowe to w praktyce wypoczynek wśród zieleni, realizacja pasji, ale i również ciężka praca. W tym roku na wsparcie ROD przeznaczamy 2 mln zł. Dzięki tym środkom te miejsca nie tylko wypięknieją, ale pozwolą zrealizować pomysły, na które dotąd często nie było środków" – możemy przeczytać w wypowiedzi marszałka województwa śląskiego, Jakuba Chełstowskiego, cytowanej na stronie internetowej województwa.

Wnioski o dofinansowanie działkowcy mogli składać do 31 stycznia 2024 roku. Jednak to nie pierwszy raz, gdy samorząd zdecydował się na dofinansowanie ROD. Program działa od 2021 roku i w tym czasie przeznaczono na niego 6 mln zł z budżetu województwa.

W 2024 roku jeden ROD może otrzymać dofinansowanie w maksymalnej kwocie 65 tys. zł. Można je przeznaczyć między innymi na modernizację alei, zbiorniki na deszczówkę, prace budowlane czy modernizację dróg ogrodowych.

Pomorskie dla Działkowców 2024 – rusza nowy program

Jak podaje portal Zawsze Pomorze, w województwie pomorskim ruszył program "Pomorskie dla Działkowców 2024". Wnioski można składać do 20 marca 2024 roku.

Celem programu jest polepszenie warunków na działkach – dofinansowanie można przeznaczyć na budowę rozbudowę, a także modernizację ogródków działkowych. Z informacji zamieszczonych na portalu wynika, że do rozdania jest 100 tys. zł.

Dotacje także na Mazowszu

Także na Mazowszu dostępny jest program dofinansowujący rodzinne ogródki działkowe. Jak podaje portal Warszawa 19115 w jego wyniku 26 warszawskich ogrodów otrzyma 0,5 mln zł z samorządu wojewódzkiego oraz 0,5 mln zł z budżetu miasta stołecznego Warszawy. Wnioski można było składać do 28 listopada 2023 roku.

Dofinansowanie ma zostać przeznaczone między innymi na remont domu działkowca, wymianę instalacji elektrycznej, monitoring, remont alejek czy kupno rozdrabniarki do gałęzi. Celem projektu jest natomiast budowa, odbudowana, rozbudowa czy modernizacja infrastruktury ogrodowej, zakup urządzeń, z których działkowcy mogą korzystać wspólnie, zapewnienie prawidłowego działania ogródków działkowych oraz miedzy innymi zadrzewienie czy ulepszenie zieleni.

Miliony złotych na działki w Wielkopolsce

Jak podaje portal Głos Wielkopolski, w Poznaniu odbyła się Wielkopolska Konferencja Ogrodów Działkowych. "Dotychczas z budżetu województwa wielkopolskiego udało się dofinansować zadania w ponad 300 ogrodach działkowych na łączną kwotę blisko 8,5 mln zł" – poinformował w czasie jej trwania Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Nie inaczej będzie w 2024 roku. Jak powiedział Jakub Sadowski, szef Departamentu Gospodarki Mieniem Urzędu Marszałkowskiego, w tym roku samorząd wesprze inicjatywy związane z modernizacją alei i dróg ogrodowych, siecią wodociągową, ogrodzeniami czy zbiornikami wody deszczowej. Dofinansowanie dla jednej działki w tym roku wynieść ma maksymalnie 50 tys. zł i stanowić to ma 70 proc. kosztów. Na ten cel urząd marszałkowski chce przeznaczyć w 2024 roku 6,8 mln zł.