Jedno potknięcie na ścieżce kariery może ograniczyć dalszy rozwój i zaprzepaścić szansę na sukces zawodowy. Ekspert firmy doradztwa personalnego Hays radzi, których błędów zawodowych unikać, aby zachować entuzjastyczne nastawienie do pracy, utrzymywać równe tempo profesjonalnego rozwoju oraz czerpać satysfakcję z wykonywania codziennych obowiązków.

Pomyłki zdarzają się nawet największym profesjonalistom, bez względu na branżę, w której pracują. Mimo że każda kariera przebiega indywidualnie i charakteryzuje się innymi wyzwaniami, to według Katarzyny Pączkowskiej, Business Managera z Hays Poland, te najczęściej popełniane błędy nie są uzależnione od wykonywanego zawodu.

Oto 5 błędów w karierze, których należy unikać:

1. PŁYNIESZ Z PRĄDEM
Gdy od dłuższego czasu zajmujesz jedno stanowisko, to po pewnym czasie możesz poczuć się zbyt komfortowo w swojej roli i po prostu „spocząć na laurach”. Zdaniem Katarzyny Pączkowskiej, zdrowa dawka wysiłku i inwencji własnej to cenne lekarstwo na zawodowy marazm. – Dokładając starań do wykonywania codziennych obowiązków i wychodząc poza swoją strefę komfortu, mamy szansę na czerpanie większej satysfakcji z pracy.

2. PALISZ ZA SOBĄ MOSTY
Niektóre branże to bardzo małe społeczności, w których reputacja może przesądzać o zawodowej przyszłości kandydata. Relacje biznesowe, sieć kontaktów zawodowych oraz bezpośrednie rekomendacje są tutaj niezwykle istotne i mogą zadecydować o dalszym rozwoju kariery. – Palenie za sobą mostów, na przykład nieeleganckie pożegnanie się z dotychczasowym pracodawcą, może w przyszłości pozbawić kandydata szansy na otrzymanie pracy w branży, szczególnie gdy jest ona dość mała. – uważa ekspert Hays.

3. NIE WIDZISZ SZERSZEJ PERSPEKTYWY
Zrozumienie kierunku, w którym podąża firma, jest kluczowe do zidentyfikowania roli jednostki w jej funkcjonowaniu i dostrzeżenia, jak indywidualne osiągnięcia wpływają na sukces całej organizacji. – Dokładne zrozumienie długofalowych, kluczowych celów organizacji sprawia, że pracownik wykonuje swoje obowiązki z większym zaangażowaniem i entuzjazmem, co z kolei zwiększa jego szanse na indywidualny sukces. – twierdzi Pączkowska.

4. STAWIASZ PRACĘ PONAD WSZYSTKO
Osiągnięcie sukcesu w karierze jest możliwe tylko wtedy, gdy czerpiesz satysfakcję z pracy. A trudno jest być usatysfakcjonowanym, jeśli nie dajesz sobie czasu na odpoczynek i spojrzenie na codzienne obowiązki zawodowe z dystansu. Mimo że kariera jest ważna, to bez zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym niełatwo w pełni wykorzystać swój potencjał.

5. NIE WIERZYSZ W SIEBIE
Brak wiary w siebie może negatywnie wpłynąć na tok kariery zawodowej. W końcu jeśli sam w siebie nie wierzysz, to koledzy z pracy też nie będą. Dlatego tak ważnym jest, aby współpracownicy uważali Cię za osobę pewną siebie, która jest przekonana o słuszności swoich decyzji. – Buduj pewność siebie poprzez wspominanie swoich sukcesów i osiągnięć zawodowych. – radzi Katarzyna Pączkowska i dodaje – Zapewne radzisz sobie lepiej, niż myślisz.

Aby praca zawodowa przynosiła jak najwięcej satysfakcji i pozwalała na realizację indywidualnych ambicji, należy wystrzegać się powyższych nawyków. Przy braku zadowolenia z pracy warto przeanalizować swoje postępowanie i zastanowić się, czy nie popełniamy standardowych błędów, które mogą nas kosztować wiele możliwości zawodowych.

Źródło: Hays Poland