Sposób rozliczenia sprzedanej w 2011 roku nieruchomości zależy od momentu nabycia mieszkania lub domu. Data zakupu ma też wpływ na wybór formularza podatkowego PIT, który trzeba złożyć w urzędzie skarbowym.
Podatnicy przy zbyciu nieruchomości muszą stosować trzy tryby rozliczeń. Każdy z nich jest uzależniony od momentu, w którym podatnik stał się właścicielem mieszkania lub domu. Te zasady dotyczą także wyboru formularza PIT, w którym trzeba wykazać sprzedaż majątku. Podatnicy mają tu do wyboru aż pięć formularzy: PIT-23, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39.
Sprzedaż mieszkania lub domu nabytych do 31 grudnia 2006 r. trzeba wykazać w PIT-23. Podatnicy, którzy sprzedają nieruchomości kupione w okresie 2007-2008, wykażą tę transakcję na jednym z wybranych zeznań: PIT-36, PIT-36L, PIT-38. Natomiast podatnicy, którzy będą sprzedawać nieruchomość kupioną od 1 stycznia 2009 r., będą musieli składać PIT-39.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak w rocznym zeznaniu podatkowym wykazać sprzedaż nieruchomości. W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania:
- Do kiedy obowiązuje stara ulga mieszkaniowa?
- Czy ważne jest posiadanie meldunku?
- Jak uwzględnić poniesione koszty?
- Jak wykazać transakcję w zeznaniu PIT-39?