Podczas rozpoczętej w środę konferencji I/O, przedstawiciele Google potwierdzili, że firma wprowadzi na rynek własny tablet - Nexus 7 - oraz pokazali nową wersję systemu operacyjnego Android, Jelly Bean.

Wśród najważniejszych zmian, zawartych w nowej wersji systemu Android 4.1 Jelly Bean, przedstawiciele firmy wymienili: lepsze zarządzanie pracy procesora i oszczędność baterii oraz wprowadzanie treści i wyszukiwanie informacji za pomocą głosu. Funkcja wprowadzania głosowego na razie dostępna jest jedynie w języku angielskim, ale firma zapowiada, że wkrótce doda obsługę osiemnastu kolejnych języków. System będzie dostępny dla użytkowników w połowie lipca, już teraz dostępna jest wersja dla twórców aplikacji.

Tablet Nexus 7, który na zlecenie Google produkuje firma Asus, wyposażony będzie w wyświetlacz o przekątnej siedmiu cali o rozdzielczości HD (1280x800 pixeli), czterordzeniowy procesor Tegra 3 oraz baterię o pojemności 4325 mAh, która pozwolić ma na osiem godzin pracy. Tablet obsługuje też technologie komunikacji bliskiego zasięgu (NFC - Near Field Communication), pozwalającą m.in. na dokonywanie płatności bezstykowej, moduł GPS i kamerę, wyposażoną w 1,2-megapikselową matrycę.

ikona lupy />
Sergey Brin w Google Glass podczas I/O Google / Bloomberg / David Paul Morris

Urządzenie dostępne jest już w przedsprzedaży tam, gdzie sklep internetowy firmy umożliwia zakup sprzętu (m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii i Wielkiej Brytanii; w Polsce usługa jest jeszcze niedostępna). Początek dystrybucji nastąpi, podobnie jak w wypadku Jelly Bean, w połowie lipca. Nexus 7 sprzedawany jest w dwóch wersjach - wyposażonej w 8 GB pamięci wewnętrznej w cenie 199 dolarów amerykańskich i 16 GB, kosztujące 249 dol. Konkurować więc będzie nie tylko z tabletami iPad firmy Apple i pokazanym 19 czerwca przez Microsoft urządzeniem Surface, ale również z tanim tabletem Kindle Fire, sprzedawanym przez Amazon.

Inne nowości, które Google ma zaprezentować, to m.in. kolejne pomysły w zakresie synchronizacji danych i usług w tzw. chmurze (Cloud Platform i Google Drive - dzięki którym użytkownicy mogą np. uzyskać dostęp do przechowywanych tam danych z niemal każdego, podłączonego do internetu urządzenia) czy nowe informacje dotyczące rozwoju internetowego sklepu z aplikacjami Google Play.

Wiele z planowanych sesji dotyczyć ma też Google+, inicjatywy w dziedzinie mediów społecznościowych. Ambicją firmy jest osiągnięcie 200 milionów założonych profili do końca roku 2012 i podwojenie tej liczby w roku następnym. Pomóc w tym mają m.in. coraz lepsza integracja innych usług z serwisem oraz większy nacisk na Spotkania (Hangout), rozwiązanie pozwalające na przeprowadzanie wideo rozmów i wideokonferencji.