Nowa wersja systemu operacyjnego Android i pierwszy tablet firmy Google - Nexus Tablet pokazane zostaną na rozpoczynającej się w środę konferencji Google I/O w San Francisco. W 130 sesjach weźmie udział ponad 5,5 tysiąca twórców aplikacji sieciowych.

Poszczególne sesje dyskusyjne i prezentacje, odbywające się podczas zaplanowanej na trzy dni konferencji Google I/O (Input/Output) będzie można obejrzeć online na stronie developers.google.com/io oraz na stronach internetowych, których administratorzy zainstalują odpowiednia aplikację.

Google I/O jest największą doroczną konferencją poświęconą nowościom technologicznym Google. Adresowana jest do deweloperów, czyli twórców aplikacji dla platform takich jak Android czy Chrome. "Dzisiaj ci deweloperzy budują nie tylko aplikacje, budują firmy, które rozwijają gospodarkę internetową" - mówi Marta Jóźwiak z Google Polska.

"W ciągu trzech dni trwania, w konferencji w San Francisco weźmie udział ponad 5,5 tys. deweloperów, odbędzie się ponad 130 sesji technologicznych i 19 laboratoriów kodowania. Poza tym, na całym świecie odbywa się ponad 300 imprez I/O Extended, podczas których transmitowane są prawie wszystkie sesje I/O z San Francisco. Wśród nich nie zabraknie Polski, gdzie spotkania I/O Extended organizowane są aż w sześciu miastach" - dodała Jóźwiak.

Analitycy rynku spodziewają się, że podczas konferencji zaprezentowane zostaną między innymi dwa istotne z punktu widzenia użytkowników indywidualnych produkty - nowa wersję systemu operacyjnego dla smartfonów i tabletów, Android 4.1 Jelly Bean ("Żelek"), oraz pierwszy tablet z logo Google - Nexus Tablet. Chociaż do startu imprezy nikt z firmy nie chce potwierdzić, czy rzeczywiście oba produkty zostaną na niej pokazane, świadczą o tym między innymi dokumenty, które pojawiły się w sieci.

Android Jelly Bean został wskazany jako system operacyjny, z którym pracować ma nowa wersja smartfonu Nexus. Wkrótce potem informacja znikła ze stron, została jednak powielona przez wiele serwisów internetowych zajmujących się nowymi technologiami oraz telefonami komórkowymi.

Na oficjalnym blogu Google Developers pojawiły się też zdjęcia prezentujące wielkie pudełka wypełnione żelkami, rozstawione w kampusie firmy, gdzie ma odbywać się konferencja. Poprzednia wersja systemu Android, 4.0 Ice Cream Sandwich, została zaprezentowana na konferencji I/O w 2011 roku.

Tablet Google Nexus ma zostać zaprezentowany równolegle z nowym systemem operacyjnym. Według dokumentów, które pojawiły się w internecie i prawdopodobnie służyć miały szkoleniu pracowników, urządzenie wyposażone będzie w 7-calowy ekran, czterordzeniowy procesor Tegra 3, dedykowany procesor graficzny oraz 8 lub 16 GB pamięci RAM. W najtańszej wersji tablet kosztować ma 199 dolarów amerykańskich, konkurować będzie więc nie tylko na tabletem iPad firmy Apple i pokazanym 19 czerwca przez Microsoft urządzeniem Surface, ale również z tanim tabletem Kindle Fire, sprzedawanym przez Amazon.

Inne nowości, które Google ma zaprezentować to między innymi kolejne pomysły w zakresie synchronizacji danych i usług w tzw. chmurze (Cloud Platform i Google Drive - dzięki którym użytkownicy mogą np. uzyskać dostęp do przechowywanych tam danych z niemal każdego, podłączonego do internetu urządzenia) czy nowe informacje dotyczące rozwoju internetowego sklepu z aplikacjami Google Play.

Wiele z planowanych sesji dotyczyć ma też Google+, inicjatywy w dziedzinie mediów społecznościowych. Ambicją firmy jest osiągnięcie 200 milionów założonych profili do końca roku 2012 i podwojenie tej liczby w roku następnym. Pomóc w tym mają między innymi coraz integracja innych usług z serwisem oraz większy nacisk na Spotkania (Hangout), rozwiązanie pozwalające na przeprowadzanie wideo rozmów i wideokonferencji.