Nie wyobrażasz sobie życia bez codziennych kąpieli w wannie? W cieknącym kranie najbardziej irytuje cię nieznośny dźwięk? Wydaje ci się, że obniżenie rachunków za wodę wiąże się z codziennymi wyrzeczeniami? Decyzja o świadomym korzystaniu z wody nie musi być skokiem na głębię! Firma wonga.com, oferująca komfortowe pożyczki przez Internet, we współpracy z ekspertem Tomaszem Jaroszkiem, przygotowała porady, jak ograniczyć zużycie wody.

Wskazówki są elementem autorskiej kampanii Kapitalni.org, mającej na celu promowanie dobrych zasad zarządzania budżetem domowym wśród wszystkich osób korzystających z Internetu i dokonujących transakcji on-line.

O tym, że woda jest jednym z najcenniejszych dóbr na świecie, a miliony ludzi każdego dnia cierpią z powodu jej niedoboru, wiemy wszyscy. Myśl o oszczędzaniu wody w naszym codziennym życiu spływa na nas jednak zazwyczaj dopiero wraz z wysokimi rachunkami. Niezależnie od tego, czy mamy na uwadze dobro naszego środowiska, czy też naszego portfela, każdy powód jest dobry, żeby zacząć oszczędzać. Dzięki naszym poradom obniżysz rachunki za wodę, czując się jak… ryba w wodzie.

1. Sprawdź, czy nic nie przecieka
Cieknący kran czy nieszczelna spłuczka to z pozoru niegroźne usterki - zazwyczaj wydaje nam się, że nie warto wzywać hydraulika, bo koszty naprawy przewyższą koszty utraconej wody. Stara mądrość mówi jednak: kropla do kropli, a będzie morze. Kapiący kran to utrata nawet 12 000 litrów rocznie! Zróbmy przegląd wszystkich urządzeń w domu - najczęściej wystarczy wymienić niesprawną uszczelkę, żeby pozbyć się problemu. To przecież niewielki wysiłek, żeby nie płacić za całe morze.

Reklama

2. Wybierz oszczędny sprzęt
Kupując nowy sprzęt AGD, zwracajmy uwagę na to, jakie programy oszczędnościowe oferuje. A może czas wymienić starą pralkę? Dzisiaj już niemal wszystkie urządzenia mają opcje programów ekologicznych. Niektóre pralki nawet same ważą pranie, a zmywarki oceniają stopień zabrudzenia naczyń, dobierając odpowiednią ilość wody! Czasami droższy sprzęt się opłaca – raz płacisz więcej, żeby potem co miesiąc płacić mniej.

Reklama

3. Zainstaluj perlatory
Perlator, mimo swojej tajemniczej nazwy, jest bardzo prostym i niedrogim urządzeniem – to rodzaj nakładki w formie sitka, którą montuje się bezpośrednio na końcu kranu czy prysznica. Perlator napowietrza wodę, zwiększając optycznie jej strumień, jednocześnie ograniczając jej ilość wypływającą z baterii. Perlatory pozwalają zaoszczędzić od 15% do nawet 60% wody! To nieduży wydatek, który bardzo szybko się zwróci.

4. Wymień spłuczki
Ile wody spłukujemy codziennie w toalecie? Okazuje się, że dużo więcej niż się nam wydaje! Standardowy zbiornik na wodę w ubikacji ma pojemność od 6 do 9 litrów. Każdego dnia wylewamy więc do kanalizacji nawet 50 litrów! Oszczędne spłuczki pozwolą nam zaoszczędzić nawet połowę – pozwalają na spłukiwanie dużą lub małą ilością wody, a dzięki funkcji stop możemy zatrzymać spłukiwanie w dowolnej chwili.

5. Zmień nawyki
Nawet najnowszy i najbardziej oszczędny sprzęt na nic się nie zda, jeśli będziemy z niego nieodpowiednio korzystać. Kluczem do niższych rachunków za wodę są odpowiednie nawyki. To właśnie nasze codzienne zachowania najbardziej wpływają na zużycie wody. Na koniec kilka złotych rad - staraj się je wprowadzać w życie, a poczujesz różnicę w portfelu.

- Częściej bierz prysznic zamiast kąpieli w wannie.
- Nie odkręcaj wody podczas mycia zębów albo golenia.
- Unikaj zbędnego spłukiwania toalety – śmieci wyrzucaj tylko do kosza.
- Zmywając naczynia ręcznie – napełnij jedną komorę zlewu wodą z płynem. Płucz pod niewielkim strumieniem.