Rząd w czasie dzisiejszego posiedzenia ma zdecydować jak w kolejnych latach wyda pieniądze z Unii Europejskiej. Najwięcej wciąż ma iść na infrastrukturę, ale jednym z priorytetów mają być wspólne badania naukowców i przedsiębiorców.

Wicedyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Leszek Grabarczyk przekonuje, że unijne pieniądze w kolejnych latach pozwolą polskim firmom konkurować na całym świecie. Stanie się tak, jeżeli naukowcy i przedsiębiorcy będą potrafili ze sobą współpracować i wprowadzą na rynek towary lub usługi o wysokiej jakości oraz nowe rozwiązania techniczne.

Rozmówca IAR jest przekonany, że polskie uczelnie i firmy dobrze wykorzystają unijne pieniądze na rozwój. Według Leszka Grabarczyka Polacy pokażą swoją „inteligencję oraz spryt” i udowodnią, że potrafią radzić sobie nawet na najbardziej wymagających rynkach.
Współpraca nauki i gospodarki finansowana będzie między innymi z unijnego programu „Horyzont 2020”. Jego budżet to prawie 80 miliardów euro. W ramach krajowych programów na ten cel może trafić około 8,5 miliardów euro. Posiedzenie rządu ma rozpocząć się o godzinie 11.