Za trzy miesiące mają zniknąć produkty depozytowe, oferujące wyższe oprocentowanie dzięki uniknięciu płacenia podatku Belki. W lokatach już zaczęła się rewolucja i trwają przetasowania tabel rankingowych. Jak natomiast wygląda sytuacja wśród kont oszczędnościowych?

Styczniowy ranking styczniowy pokazuje, że banki wprawdzie trzymają rękę na pulsie, zachowując przy tym zimną krew. Bo przecież zawsze przyjdzie jeszcze czas na zmianę tabeli oprocentowania dla kont oszczędnościowych, która w przeciwieństwie do lokat może zostać zmieniona w trakcie trwania umowy. Dlatego też nadal aż 8 ofert w naszym zestawieniu to propozycje z dzienną kapitalizacją odsetek.

Ranking kont oszczędnościowych - kwota 10000 zł
poz. Bank Nazwa produktu Oprocentowanie po podatku Kapitalizacja
Deutsche Bank db Konto Oszczędnościowe 24H 8,10% dzienna
Polbank EFG Konto Codzienny Sukces 5,53% dzienna
BNP Paribas Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe 5,50% dzienna
4 Bank DnB Nord Konto Oszczędnościowe 4,86% miesięczna
5 Kredyt Bank Konto Oszczędnościowe "Lokata Swobodna" 4,45% dzienna
6 BPH Sezam Oszczędzam Plus 4,42% dzienna
7 Alior Bank Konto Oszczędnościowe 4,35% dzienna
8 Meritum Bank MeritumKonto Silnie Zarabiające 4,30% dzienna
9 eurobank rachunek oszczędnościowy 4,05% dzienna
10 Bank Millennium Konto Oszczędnościowe 4,00% miesięczna
Dane na 10.01.2012, źródło: www.totalmoney.pl oraz strony banków.

Sprawdź czy opłaty za konto nie pochłoną Twoich oszczędności

Nie do pokonania

Deutsche Bank posiada w ofercie db Konto Oszczędnościowe 24h, które przy kapitalizacji dziennej jest oprocentowane aż na 8,1%. Odpowiada to kontu z kapitalizacją miesięczną oprocentowanym w wysokości aż na 10%! Tak wysoki procent obowiązuje jednak tylko do 28 lutego i dotyczy środków zdeponowanych na koncie założonym w pakiecie z dbNET po 1 grudnia ubiegłego roku. Kolejne ograniczenie to maksymalna kwota depozytu, wynosząca tylko 10 000 zł. To ponad 2,5 punktu procentowego więcej niż oferuje drugi w zestawieniu Polbank EFG i jego Konto Codzienny Sukces (5,53% po odliczeniu podatku, z kapitalizacją dzienną).
Drugie miejsce zajmuje wspomniane już powyżej konto Polbanku EFG. Na trzecim zaś uplasowało się Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe BNP Paribas, oprocentowane na 5,50% z dzienną kapitalizacją.

Mocne wejście DnB NORD

Skandynawski bank DnB NORD zaproponował konto z kapitalizacją odsetek raz w miesiącu oprocentowane 6%, niezależnie od kwoty depozytu. Po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych daje nam to 4,86% czystego zysku. Tym samym DnB NORD „wskakuje” na 5. miejsce w zestawieniu i rozpoczyna prawdopodobną rekonstrukcję rynku kont oszczędnościowych w Polsce, jaka zapewne dokona się do kwietnia 2012 roku.

Jakie zmiany nas czekają?

Niemal pewna jest zmiana trendu na rynku depozytowym, w tym również kont oszczędnościowych, i odejście od lokat z dzienną kapitalizacją, która już nie będzie chronić przed płaceniem podatku od zysków kapitałowych. Dojdzie prawdopodobnie do zwiększenia liczby kont z kapitalizacją raz w miesiącu oraz prawdopodobnie pojawią się nowe propozycje, których jeszcze dzisiaj nie sposób przewidzieć. Kto wie, może nastąpi rozwój rynku kont hybrydowych, podobnych do tych oferowanych przez Toyota Bank? Czas pokaże.